Voňavé zásoby na celý rok: Jak sušit houby a jak je uchovávat?

Voňavé zásoby na celý rok: Jak sušit houby a jak je uchovávat?

Nasbírali jste plné košíky hub a nyní dumáte nad tím, jak nejlépe prodloužit jejich životnost? Sušení je ideálním způsobem konzervace, který zachovává jejich vůni i nezaměnitelnou chuť, a navíc vám ušetří spoustu místa. Poradíme vám, jak se při sušení hub vyhnout zbytečným chybám.

Základem je důkladná příprava

V lese sbírejte jen ty druhy hub, které bezpečně poznáte. Kromě otravy či zažívacích potíží se tak vyhnete tzv. hořčákům. Jediný kousek dokáže zkazit celý pokrm a směs sušených hřibů zbytečně znehodnotit.  

Alespoň základní očistě hřibů se věnujte už v lese – nejlepším parťákem je přitom kvalitní houbařský nožík se štětečkem. Doma houby zbavte posledních zbytků hlíny i jehličí a nakrájejte na stejně velké a tenké plátky.

Nasbírané houby zpracujte nejpozději do 24 hodin. Po tuto dobu je uchovávejte v chladu, ale nepřikrývejte je igelitem, aby se nezapařily.

Hřiby

Jako za dob našich babiček

Při sušení je důležitá cirkulace vzduchu. Tradičně se proto houby sušily na (často podomácku stlučených) sítech s dřevěným rámem umístěných na čerstvém vzduchu. V pochmurných dnech vypomůže prostor nad krbem nebo spuštěný radiátor.

V bojových podmínkách – například na chatě či dovolené – můžete houby sušit také na niti, navlečené jako korálky, nebo na rozložených novinách. Z těch však raději poskládejte harmoniku. Houby se tak na papír nepřilepí a neobtiskne se na ně tiskařská čerň.

Sušička ušetří čas i prostor

V moderních domácnostech přebírá kontrolu nad sušením hub praktická sušička. Ta má hned několik pater nad sebou, a tak si při sušení vystačí s mnohem menším prostorem. Aby však byly houby usušené rovnoměrně, je vhodné pláty v průběhu sušení jednou až dvakrát přeskládat.

ETA TIP: Sušička ETA Brisa je díky svému dvoustěnnému provedení, unikátnímu tvaru a speciálnímu žebrování plátů opravdu vymodlenou pomocnicí. Vzduch v ní cirkuluje efektivněji, a tak pláty nemusíte během sušení prohazovat.

Kvalitní sušičky s nastavitelnou teplotou navíc houbám poskytnou optimální podmínky – nejlépe jim prospívá teplota okolo 50 °C. Doba sušení se pak odvíjí od houževnatosti hub a množství plátů umístěných nad sebou. Většinou se však pohybuje okolo sedmi hodin. Pokud houby sušíte přes noc, s ukončením provozu ve správnou dobu vám pomůže praktická funkce časovače.

Sušičku navíc využijete nejen během houbařské sezóny. Postará se také o sušení ovoce a zeleniny, ty výkonnější pak třeba i o přípravu sušeného masa jerky. Některé sušičky jsou navíc vybaveny speciálním sítem na bylinky, a tak vám připraví zásoby na zimu opravdu se vším všudy.

ETA TIP: Vybíráte sušičku a nejste si jistí, na jaké vlastnosti se zaměřit? Poradíme vám, jak vybrat sušičku, která vás nezklame.

Sušené hřiby

Vyhněte se plísni i škůdcům

Před uschováním sušených hub vždy důsledně zkontrolujte, zda jsou opravdu zcela proschlé. Zbytky vlhkosti jsou totiž předzvěstí nechtěných plísní. Sušené houby skladujte v temnu, nejlépe v dobře těsnících skleněných nádobách.

Dobře usušené a správně skladované houby vydrží i několik let. Pro ještě výraznější úsporu místa je můžete také nadrtit, a vytvořit si tak domácí houbové koření.

Nechtěné návštěvníky v podobě molů pak podle babských rad odradíte vložením několika sušených bobkových listů.

Pochoutka, která potěší

Sušené houby před použitím namočte asi na dvě hodiny do vody, aby nabobtnaly. Následně s nimi pracujte stejně jako s čerstvými.

A co z nich vykouzlit? Připravte si chutnou polévku, rizoto nebo třeba tradičního houbového kubu, který se blýskne i na slavnostní vánoční tabuli.

Sušené hřiby

Sušené houby jsou navíc vděčným „home-made“ dárkem, který potěší vaše blízké. A to bez zbytečného pocitu, že byste na nich jakkoliv šetřili – cena sušených hub se dnes běžně pohybuje okolo 300 Kč za 100 gramů. Jednoduše je nasypte do ozdobné skleničky, přidejte milý vzkaz a stresující předvánoční nákupy můžete hodit za hlavu.