Zvažte to aneb Není kilo (tuku) jako kilo (svalu)

Zvažte to aneb Není kilo (tuku) jako kilo (svalu)

S číslem na váze jste celkem spokojeni, a přesto se vám nelíbí, co vidíte v zrcadle? Tak to je nejvyšší čas pustit se do pátrání, co se za vaší hmotností vlastně skrývá. Není totiž kilo jako kilo. Jak mít množství tuku a svalů pod kontrolou a proč by ani ženy neměly zapomínat na posilování? Pokračujte ve čtení a dozvíte se víc. 

Svaly nejsou jen napumpovaný „bicák“

Pokud máte posilování spojené pouze s ramenatými muži, kteří vytrvale porovnávají své bicepsy a předhánějí se, kdo zvedne těžší činku, dovolte nám vyvést vás z omylu. 

Svalová hmota dodává ty správné křivky i ženám. Na rozdíl od mužů však něžnému pohlaví svaly nerostou tak rychle, a tak se nemusíte bát, že by se z vás brzy staly „mužatky“. Právě naopak – mnohem pravděpodobnějším výsledkem bude pevné bříško, kulatý zadeček a zpevněné paže, kterých bez určitého množství svalové hmoty jednoduše nelze dosáhnout. 

Posilování vám také pomůže se správným držením těla a je vhodnou prevencí rychlého ochabování svalstva v seniorním věku.

Větší podíl svalové hmoty navíc zrychluje bazální metabolismus, takže si na talíř můžete „beztrestně“ naložit větší porci. K nelibosti některých z nás však osvalené tělo také o něco víc váží. Sval má totiž vyšší hustotu než tuk. Na váze proto můžete vídat vyšší číslo, než jste zvyklí, a přesto oblékat menší velikost kalhot. Není tak potřeba se děsit – stačí čísla správně rozklíčovat.

Mějte to pod kontrolou

Procentuální zastoupení tukové a svalové tkáně ve vašem těle můžete jednoduše zjistit pomocí dnes již běžně dostupného měření. Odborníci z řad nutričních terapeutů a fitness trenérů obvykle disponují tzv. bioimpedančními přístroji (například InBody), které pomocí slabounkého elektrického impulzu vyslaného do vašich chodidel a dlaní zjišťují odpor vašich tělesných tkání. Výsledkem je právě podíl svalové a tukové hmoty, případně i jejich rozložení ve vašem těle. 

Na podobném principu fungují také digitální osobní váhy s funkcí tělesné analýzy, se kterými si můžete tyto údaje orientačně kontrolovat v pohodlí domova. Ty nejmodernější z nich jsou navíc vybaveny aplikací do vašeho mobilního telefonu, která ukládá a vyhodnocuje výsledky měření a motivuje vás k dosažení cílů.

Jak svalovou hmotu získat?

Vybudovat svalovou hmotu není složité – jedná se však, zejména u žen, o běh na dlouhou trať. Do svého tréninkového plánu proto zařaďte pravidelné posilovací cvičení. Nemusíte se však hned mořit v posilovně. Zkuste třeba jógu, kterou klidně zvládnete i doma v obýváku, skupinové lekce pilates, TRX či bosu, nebo se dejte na horolezectví. Pohyb by vás měl především bavit.

Dalším, neméně důležitým předpokladem ke také adekvátní jídelníček bohatý na všechny základní živiny, jako jsou bílkoviny, komplexní sacharidy a zdravé tuky. Zejména bílkoviny mají ženy tendenci podceňovat, a tak jim věnujte zvýšenou pozornost. Pro svaly jsou totiž základním stavebním kamenem.

ETA TIP: Proč jsou bílkoviny tak důležité a v jakých potravinách je najdete, se dozvíte v našem článku.

Nezapomínejte také na kvalitní spánek a odpočinek, během nichž probíhá regenerace, a vyhněte se nadměrnému stresu. Zároveň mějte na paměti, že se nejedná o žádnou krátkodobou dietu do plavek. Raději berte celý proces jako životní styl, dobrodružnou hru a příjemnou výzvu – jen tak v něm najdete zalíbení a výsledné pokroky se stanou dlouhodobě udržitelnými.

ETA TIP: Poradíme vám, jak dodržet (nejen novoroční) předsevzetí