Jak dodržet novoroční předsevzetí (nejen) o hubnutí?

Jak dodržet novoroční předsevzetí (nejen) o hubnutí?

Leden je čas novoročních předsevzetí, která se snad nejčastěji týkají zdravého životního stylu. Aby vám však snaha tentokrát vydržela déle než pár (tý)dnů, jděte na to chytře. Dejte si SMART cíle a spolehněte se na smart pomocníky. 

Smart cíl v tomto případě neznamená jen chytrý – zkratku SMART tvoří počáteční písmena anglických slov, která odkazují k vlastnostem, jež by měl správný cíl mít. 

SMART cíl by měl být:

S    Specific – konkrétní
M   Measurable – měřitelný    
A    Achievable – dosažitelný
R    Realistic – realistický
T    Time-bound – časově ohraničený

Fádní formulace typu „zhubnu“ váš cíl zkrátka předem odsuzuje k neúspěchu. Naopak tvrzení typu „do prvního června snížím svoji váhu o 5 kg, a to tak, že budu třikrát týdně hodinu sportovat, chodit z práce pěšky a večerní mlsání omezím na jeden až dva večery týdně strávené s přáteli či rodinou“ již je závazek, který má šanci být splněn.

Najděte si tedy čas na to, abyste svůj cíl vhodně formulovali a následně si jej zapište a uložte tam, kde s ním budete pravidelně přicházet do styku – vložte jej do diáře, připevněte na ledničku nebo připněte na nástěnku ve vaší pracovně.

Co dalšího vám cestu za vysněnou formou usnadní?

Najděte si vyhovující způsob

Víte, že by vám prospělo více pohybu, ale při představě návštěvy posilovny vám naskakuje kopřivka? Do ničeho se nenuťte a vyberte si pohyb, který pro vás nebude utrpením. Co třeba skupinové taneční lekce, plavání nebo pomalý běh v přírodě? Formy pohybu se také snažte prostřídat, abyste tělo důkladně procvičili a čas od času nějakou novou aktivitu přece jen vyzkoušejte – třeba se vám nakonec zalíbí.

Zvolit si také můžete, zda se do hubnutí pustíte sami, s kamarádkou, nebo budete svou cestu sdílet. Různých klubů a sdružení zaměřených na zdravý životní styl i skupin na sociálních sítích dnes najdete víc než dost. 

Kateřina Kašparová

Zbytečně se netýrejte

Ne, že byste na sebe měli být málo přísní, ale pokud náhodou odbočíte z cesty, na pomyslné bičování a trest v podobě přísné hladovky zapomeňte. Prostě jen naskočte zpět do nastaveného režimu a nenechte se zbytečně vykolejit.

Přísná hladovka vás většinou donutí k následné kompenzaci extra dávkou jídla, a tak se snadno ocitnete v začarovaném kruhu, ze kterého není úniku. Ve výsledku stejně nejvíc záleží na průměrné týdenní či měsíční bilanci, ve které se jedno zaškobrtnutí snadno ztratí. Vyrovnané psychické rozpoložení navíc v celém procesu hraje neméně důležitou roli.

Odměňujte se

Po dosažení dílčích cílů by měla následovat odměna. Raději se však vyhněte odměňování jídlem. Pořiďte si něco hezkého na sebe, dopřejte si masáž nebo si kupte novou knihu, po které už nějakou dobu pokukujete.

Pořiďte si chytré pomocníky

Existuje spousta pomocníků, kteří vám mohou zdravý životní styl usnadnit a udělat jej ještě zábavnějším. Jedním z „chytrých trenérů do kapsy“ je osobní váha ETA Vital Body s funkcí tělesné analýzy a unikátní smart aplikací, která zajistí propojení s vaším mobilním telefonem a poskytne vám cenné informace a rady, jak s naměřenými hodnotami naložit.

Kateřina Kašparová

Mezi další praktické pomocníky patří kuchyňská váha nebo výkonný stolní mixér pro lahodná smoothie, dokonale krémové omáčky i bez přidání smetany či výživná oříšková másla. Základem úspěchu je také kvalitní nepřilnavé nádobí, které vám umožní vařit a péct bez nutnosti přidávat tuk. 

ETA TIP: Nepřehlédněte kuchyňskou váhu ETA NUTRI VITAL s aplikací pro sledování a zaznamenávání nutriční hodnoty vašeho jídelníčku.

S chutí objevujte nové chutě

Inspirujte se recepty na našem blogu, které vznikly ve spolupráci s Fitrecepty.info a přesvědčte se, že zdravá strava rozhodně nemusí být nudná a bez chuti. Neméně inspirativní je také příběh běžkyně Kateřiny Kašparové, která zdravému životnímu stylu nejen sama propadla, ale i ostatní učí, jak si udržet motivaci.