Jak dostat do dětí vitaminy, když odmítají jíst ovoce a zeleninu

Jak dostat do dětí vitaminy, když odmítají jíst ovoce a zeleninu

Každodenní příděl ovoce a zeleniny je důležitý po celý život a s jeho zařazením do jídelníčku by se mělo začít již po ukončení kojení. Přesto není výjimkou dítě, které ovoce a zeleninu odmítá. Přichází tak o přísun vitaminů, bílkovin, antioxidantů a minerálů zásadních pro správný vývoj a rozvoj imunity. 

Děti preferují sladkou chuť, proto je zpočátku vhodné nabízet jim ovoce a postupně přimíchávat i zeleninu, na kterou si zvykají pomaleji. Někdy trvá i několik pokusů, než dítě vezme určitou zeleninu na milost. Větší úspěch budete mít, když si dítě udělá k zelenině pozitivní vztah, například když si společně vypěstujte vlastní hrášky nebo když ho necháte v obchodě nebo na trhu vybrat si, na co má samo chuť. 

Zábavné ovoce a zelenina láká k nakousnutí

Další možností je udělat ovoce a zeleninu v dětských očích lákavějšími. Děti milují barvy a zajímavé tvary, dopřejte jim proto nevšední zážitek nabitý vitaminy. 

Zkuste následující:
 

  • připravte dětem zábavný talíř s ovocem a zeleninou vyskládanou do různých tvarů, například smajlíci, postavičky či zvířátka
  • za pomoci špejlí nebo vykrajování vyrobte panáčky a zvířátka plné vitaminů, jednodušší na výrobu jsou delfínci z banánů, pomerančový panáčci nebo labutě z jablek
  • z nějakého důvodu děti více láká zelenina nakrájená na proužky než na kolečka, postavte jim proto ze zeleninových proužků domeček nebo pyramid

Jezte ovoce a zeleninu společně

 

Přesvědčovat děti, aby jedly ovoce a zeleninu, se vám nepodaří, když jim sami nepůjdete příkladem. Děti mají tendenci dospělé napodobovat, pokud raději sáhnete po čokoládové tyčince než po jablku a celkově se stravujete nezdravě, dítě to vnímá jako správné (rodiče by přece nic nesprávného nedělali). Zařaďte proto i vy do svého jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny, aby dítě poznalo, že jde o přirozenou součást stravy, které se nemůže vyhýbat.

Pokrmy nabité vitaminy, které děti slupnou raz dva

Mezi nejosvědčenější zeleninové pokrmy, které děti neodmítají, patří krémové polévky, nejčastěji rajské, dýňové nebo špenátové, které mají nasládlou chuť. U dětí vyhrávají i ovocné šťávy. Pokud je připravíte v mixéru z celého ovoce, ponechají si na rozdíl od šťáv z odšťavňovačů vlákninu důležitou pro stravování. K jejich přípravě vám bude skvělým pomocníkem stolní mixér Vital Blend.

Tipy na slané
- pomazánky (řepová, mrkvová, česneková atd.)
- domácí zeleninové přesnídávky
- dýňové pyré
- zeleninové koláče a quiche
- nákypy
- zeleninové placičky
- polévky
- zeleninové omáčky na těstoviny

Tipy na sladké
- cuketová buchta
- květákové muffiny s lesním ovocem 
- ovocné smoothie se špenátem nebo mrkví
- domácí přesnídávky
- domácí ovocné zmrzliny s přídavkem zeleniny
- šťávy
- ovocné mléčné koktejly
- ledové tříště

Když odmítání přetrvává

Pokud dítě odmítá některé ovoce a zeleninu, může za tím být i jiný důvodJe možné, že má dítě na určitou potravinu alergii nebo ho nadýmá, a proto se mu instinktivně vyhýbá. Podobně dítěti nemusí chutnat zelenina upravená určitým způsobem, například místo tvrdé čerstvé mrkve sní raději dušenou měkkou. Zkoušejte různé druhy zeleniny a jejich úpravy, až objevíte tu, která dítěti chutná. Pokud se vám přes veškerou snahu nepodaří přimět dítě, aby jedlo ovoce a zeleninu, upravte mu jídelníček tak, aby nepřišlo o žádné důležité vitaminy. Zvyšte příjem luštěnin, brambor nebo ořechů, vařte s mořskými řasami nebo se poraďte v lékárně, jaké vitaminy dětem dávat jako doplněk stravy.