Vařte svým dětem už od prvních příkrmů

Vařte svým dětem už od prvních příkrmů

Jídlo přijímané v prvních letech života výrazně ovlivňuje zdraví i správné stravovací návyky vaší ratolesti. Láska k jídlu začíná už pestrostí prvních příkrmů. Proč kupovat předražené přesnídávky s nejasným obsahem, když je dokážete sami připravit ve výborné kvalitě doma? Díky stolnímu mixéru ETA Vital Blend nebo tyčovému mixéru Sapelo je to hračka.

Základní a dostatečnou výživu miminka v prvních měsících představuje mateřské mléko. Pokud to jde, kojte co nejdéle, Česká pediatrická společnost doporučuje u zdravých dětí výlučné kojení do ukončení 6. měsíce a s postupným zaváděním příkrmů alespoň do ukončení prvního roku života. Od čtvrtého měsíce můžete dítěti začít dávat i jiné potraviny, s kterými se nejprve bezzubými dásněmi seznamuje. Mrkev nebo kůrka chleba může být příjemnou masážní pomůckou při prořezávání zoubků. Před zaváděním příkrmů se však o vhodném období poraďte se svým pediatrem.

 

 

 

Imunologické okénko


Během 6. a 7. měsíce probíhá období senzitivní periody, kdy se dítě psychicky otevírá a snáze přijímá zásadní změny ve svém životě. Tou přechod od prsu na tekutou a pevnou stravu bezesporu je. Od 4. do ukončeného 7. měsíce zároveň nastává tzv. imunologické okénko, ve kterém se dítěti tvoří imunita a učí se reagovat na různé podněty prostředí. Proto by se v této době měly zařazovat i potenciálně rizikové potraviny (lepek, vejce, ryby…) jako prevence alergií v pozdějším věku. Vždy začínejte pouze s jedním druhem potraviny – snáze tak podchytíte případnou alergii či nesnášenlivost. Pokud se po dvou třech dnech žádná reakce neobjeví, můžete vyzkoušet další suroviny. Začněte zeleninou, po měsíci přidejte maso a ovoce a po dalším měsíci vyzkoušejte mléčné výrobky. Některé děti prvním soustem objeví nový svět a chtějí všechno ochutnat, jiné vyžadují každý den stejný jídelníček. Lepek bývá vnímán jako silný alergen, proto pediatři doporučují nechat děti žužlat kůrky chleba již od čtvrtého měsíce, aby si na něj zvykly.

 

 


Stolujte společně


Nejen jídlo tvoří požitek z jídla. Kultura stolování a dostatek času na jídlo je důležitým aspektem výchovy, dítě učíte pravidelnosti a rodinným hodnotám. Jezte ve stejnou denní dobu, položte dítě do vyvýšeného lehátka nebo posaďte do stoličky u stolu a zapojte jej do společného rodinného stolování co nejdříve. S postupnou změnou konzistence stravy a přidáváním ingrediencí můžete připravit podobné jídlo pro celou rodinu najednou, a pokud dítě uvidí, že jíte to samé, pustí se do novinky na talíři mnohem přirozeněji. To platí především v pozdějším období mezi 1. a 3. rokem života, kdy dítě začíná přijímat téměř dospělou stravu. A jelikož příkrmy připravujeme pouze z kvalitních, čerstvých a rozmanitých surovin, lze tak zdravě vařit i pro ostatní členy rodiny.

 

 


Zeleninové příkrmy


Prvním příkrmem bývá zelenina – mrkev, batáty, brambory, paprika. Dítěti ji vždy uvařte doměkka, aby ji dokázalo rozmělnit i bez zoubků. Zelenina v páře si zachovává všechny vitaminy a bohatou chuť. V parním hrnci ETA Calderon můžete najednou uvařit zeleninu pro miminko i oběd pro celou rodinu. Po pár týdnech si můžete začít hrát s druhovou pestrostí zeleniny, která dětem zajistí dostatečný přísun různorodých vitaminů, minerálů a nepostradatelné kyseliny listové, jejíž hladina bývá v kojeneckém věku nízká. Kromě klasicky užívané příkrmové zeleniny, jako je mrkev, dýně či brokolice, se zaměřte i na další druhy a vyzkoušejte červenou řepu, cuketu, kapustu, květák či například zelený hrášek. A že se vám už sbíhají sliny? Po umixování zeleniny část odeberte svému prtěti a zbytek dochuťte solí, pepřem, kořením či bylinkami. Zároveň tak připravíte skvělé krémové polévky, na kterých si pochutná celá rodina a nejmladší člen tak nebude mít pocit, že jí něco jiného než všichni ostatní.

 

 


Maso


Zhruba po měsíci zeleninových příkrmů přichází čas na maso. Vybírejte čerstvé libové kousky z prověřeného chovu, ideálně v biokvalitě. Dítěti stačí pár gramů masa, tak vás to finančně nezruinuje a jemu to prospěje. Hovězí a krůtí maso patří mezi favority, po čase můžete přidat i kuřecí nebo vepřové maso. Červené libové maso obsahuje více prospěšného železa než jeho bledší kolegové. Nezapomeňte na kapku oleje či másla, která vaší ratolesti dodá potřebný tuk. Maso uvařte – v parním hrnci ETA Calderon si zachová všechny chutě a je za 15–20 minut hotové. Pečením se na něm tvoří nežádoucí karcinogenní látky.

 

 

 

Kaše


Nezapomínejte ani na nejrůznější kaše, na kterých si ráno pochutná celá rodina. Kojencům se nejlépe tráví kaše rýžová, nicméně postupně se nebojte vyzkoušet i další druhy, a pokud se u potomka neobjeví alergická reakce, nevyhýbejte se ani lepku. Čerstvé ovoce ji přisladí a rozzáří, na med a cukr má dítě času dost.

 

 


 

Ovoce


U ovocných příkrmů platí víceméně stejná pravidla jako u zeleniny. Začněte vždy jedním druhem a postupně pokračujte co nejpestřeji, abyste vyzkoušeli, co dětem nejvíce zachutná. Některým dětem vadí pecičky a tuhá slupka, pod kterou je však nejvíce vitaminů. Zbavte ovoce jádřince a pecek a rozmixujte ho na pyré – dobře to jde tyčovým mixérem ETA Sapelo nebo ve větším množství ve stolním mixéru ETA Vital Blend. Časem můžete do pyré rozmixovat i ořechy a semínka, s kterými si Vital Blend hravě poradí.

Ovocné pyré můžete podávat na lžičce nebo v plastových kapsičkách, které si dítě samo drží a vysává. V obchodě koupíte i znovuplnitelné kapsičky, které stačí po použití vymýt. Při koupi ovocných přesnídávek vždy dbejte na kvalitu složení a snažte se pořizovat pouze nedoslazované produkty ze 100% ovoce. Ovocné pyré možná probudí lásku k ovoci i u starších členů domácnosti, kteří na něj tak trochu zapomněli.