Dýňobraní v plném proudu: seznamte se s jednotlivými druhy dýní

Dýňobraní v plném proudu: seznamte se s jednotlivými druhy dýní
Dýně

O přítomnosti podzimu už není pochyb – listí hraje všemi barvami a oranžová ovládla i naše talíře. Polévky, rizota, omáčky, a dokonce i moučníky nyní mají společného jmenovatele – dýni. 

Kolik dýní znáš, tolikrát si pochutnáš 

Dýně neboli tykev patří k člověkem nejdéle pěstovaným plodinám a není divu, že její kouzlo objevujeme znovu a znovu. Podzimní chmury převálcuje hřejivými barvami a nasládlou chutí, která připomíná konejšivou náruč a teplo rodinného krbu. Skvěle chutná ve slané úpravě, ale i jako součást sladkých pokrmů a dezertů. 

Běžně se můžeme setkat hned s několika druhy dýní – každým jinak barevným, tvarovaným a mohutným. Čím se jednotlivé druhy dýní liší, jak chutnají a co z nich uvařit? Pojďme si společně představit jeden po druhém. 

 

Dýně Hokkaido 

Původně japonská odrůda dýně Hokkaido se u nás, obzvlášť v posledních letech, těší velké oblibě. A není se čemu divit. Její sytá barva a plná chuť je doprovázena dvěma neocenitelnými výhodami – její úprava je poměrně rychlá, a navíc, což je v případě dýní opravdu velká úleva, se nemusí loupat. Není příliš náročná na pěstování, a tak je v obchodech k dostání nejdříve a nejdéle. Stejně tak si ji můžete snadno vypěstovat na vlastní zahrádce.

Dýně Hokkaido je skvělá na přípravu krémové polévky, do dýňového rizota i pro výrobu originálních moučníků. Zaručeně si však pochutnáte, i když ji jednoduše nakrájíte na kousky a upečete v troubě (doporučujeme přidat trochu oleje, sůl, česnek a tymián). Podávat ji může třeba na listovém salátu s trochou hořčično-medového dresinku.
 

Dýňová polévka

ETA TIP: Vyzkoušejte náš oblíbený recept na dýňovou polévku

 

Máslová a muškátová dýně

Mezi další, poměrně známé druhy dýně patří máslová a muškátová. Při jejich přípravě se sice loupání nevyhnete, odměnou vám ale bude ještě o něco výraznější chuť. Máslová dýně navíc obsahuje minimum semínek – o to větší část dužiny vám zbyde k jídlu. Poznáte ji podle typického hruškovitého tvaru a žluto-béžové slupky. Její dužina je sytě žlutá, chuť nasládlá a konzistence, jak už název napovídá, jemná až máslová. Skvěle se tak hodí do sladkých jídel i příkrmů a přesnídávek pro děti. 

Dýně máslová

Chuť muškátové dýně by se pak dala přirovnat ke sladkým bramborům neboli batátům, hravě proto tuhle stále oblíbenější přílohu nahradí. Kromě přílohového pyré či kaše ale udělá dobrou službu i v omáčkách či pomazánkách. Potkat se můžete také s dýní Sweet Dumpling, která se vyznačuje pruhovanou slupkou. Její sladká chuť nejspíš nebude vzhledem k příznačnému názvu překvapením. Je proto ideální do moučníků a na zavařování.
 

Špagetová dýně

Tahle dýně vás bude bavit. Špagetovou dýni jednoduše rozpulte, zbavte ji semínek a upečte doměkka. Následně stačí dužinu prohrábnout vidličkou – rázem máte jemné špagetky, které poslouží nejen jako zajímavá náhrada špaget a nudlí do polévky, ale i jako nízkokalorická alternativa těstovin pro ty, kteří si hlídají svou váhu.

Chuťově není špagetová dýně tak výrazná jako její výše zmíněné příbuzné, o to variabilnější však je, co se možných kombinací a způsobů dochucení týká. Poznáte ji podle podlouhlého tvaru připomínajícího baculatější cuketu.
 

Dýně na Halloween

Ještě dřív, než do našich končin dorazil dýňový boom, znali jsme dýně především jako symbol amerického Halloweenu. Strašidelný obličej samozřejmě můžete vyřezat i do vydlabané dýně hokkaido, lepší volbou však bude klasická velká dýně neboli tykev obecná. 

A co s vydlabaným obsahem? Uvařte z něj polévku nebo se pusťte do výroby domácího dýňového kompotu.

 

Okrasné dýně

Byť je většina dýní oblíbenou lahůdkou, existují druhy, po jejichž ochutnání by se vám zkřivil obličej. Tyhle dýně jsou hořké a ke konzumaci nevhodné, o to více však udělají parády. Řeč je o dýních okrasných, které jsou k dostání v zahradnictvích, květinářstvích a prodejnách s dekorativními předměty. Jsou zpravidla malé, buclaté a typické prolínáním různých barev od béžové přes oranžovou až po tmavě zelenou. Sice si na nich nesmlsnete, vaši podzimní výzdobu ale doladí k dokonalosti. 

Okrasné dýně

 

Jak dýně skladovat?

Nepoškozené dýně vydrží na suchém a chladném místě i několik měsíců. Jsou proto ideální zeleninou, kterou se můžete předzásobit na celou zimu. Při nákupu dýní pro uskladnění vybírejte spíše ty s tužší slupkou.

Pokud dýni načnete a spotřebujete jenom její část, jednoduše z ní vyrobte dýňové pyré (upečte bez jakéhokoliv dochucování a rozmixujte). To pak můžete zavařit a použít později – přijde vám vhod při pečení i vaření. Další možností je nakrájet očištěnou syrovou dýni na kostky a zamrazit. Když vás pak přepadne chuť na dýňovou polévku či rizoto, jednoduše sáhnete do mrazáku.

ETA TIP: Dýni můžete dokonce sušit v sušičce. Její dužinu nakrájejte na plátky, nechejte 12 hodin marinovat ve vodě s citronem a následně doměkka povařte ve vodě s cukrem. Okapané kousky dýně pak vložte do sušičky a sušte 10 až 14 hodin.

 

Dýně a zdraví 

Dýně je nejen potěšením pro naše chuťové buňky, její konzumace je prospěšná i našemu zdraví. Je bohatá na vlákninu, betakaroten a vitamín E. Z minerálních látek se může pochlubit vyšším obsahem draslíku, který napomáhá optimalizaci krevního tlaku, a hořčíku nezbytného pro správnou činnost nervového systému.

Dýňová semínka

 

Dýňová semínka

Opravdovou nutriční bombou jsou dýňová semínka, která se uvnitř tykví skrývají. Jsou bohatá na zdraví prospěšné tuky, vitamín E a zinek. Vitamín E je silný antioxidant, který mimo jiné zpomaluje stárnutí pokožky a přispívá k její pružnosti, zinek je pak nepostradatelnou výživou pro naše vlasy a nehty. Dýňová semínka tak prospívají nejen našemu zdraví, ale i kráse. 

Ke konzumaci jsou vhodná například semínka dýně Hokkaido (je potřeba je pořádně umýt, nasucho opéct a následně vyloupat). Ty, které běžně potkáváme v obchodech se zdravou výživou, nejčastěji pochází z dýně olejné. Jejich zpracování je snazší, protože je není třeba loupat. Zároveň slouží k výrobě cenného dýňového oleje, který se používá například k dochucování zeleninových salátů.

ETA TIP: Semena dýně poslouží také jako osivo.