Chřipka nemá šanci – jak jí předcházet a jak s ní bojovat?

Chřipka nemá šanci – jak jí předcházet a jak s ní bojovat?

Pobolívání v krku, únava, malátnost, bolest hlavy i celého těla a především horečka – chřipka nás umí vyřadit z běžného provozu minimálně na týden. Shromáždili jsme proto osvědčené rady, jak posílit imunitu, abyste nákaze nepodlehli, a čím podpořit léčbu, když vás přeci jen dostane.  

Prevence je základ

Abyste z chřipkové sezóny vyvázli zdraví, potřebujete silnou obranyschopnost, kterou je nezbytné budovat dlouhodobě. Samozřejmostí je dodržování zdravé životosprávy, vyplatí se však přidat i něco navíc – například pravidelné otužování či saunování

Do svého jídelníčku také můžete zařadit tzv. superpotraviny, které jsou proslulé svou schopností imunitní systém posílit. Jedná se například o sušené bobule goji neboli kustovnice čínské, ale i u nás rostoucí rakytník, hlíva ústřičná či lněné semínko. 

Mějte však na paměti, že základnou našeho imunitního systému je náš mikrobiom, tedy střevní mikroflóra. Pečujte o ni pravidelným přísunem vlákniny a probiotik z (nejlépe domácích) jogurtů a jiných zakysaných mléčných výrobků. Prospěšné bakterie najdete také v kvašených pokrmech – především v zimním období proto pravidelně konzumujte kysané zelí, korejské kimči a poctivý kváskový chléb. 

ETA TIP: Ideálním pomocníkem pro přípravu kváskového chleba i domácího jogurtu vám bude pekárna ETA Duplica Vital Plus se 14 programy včetně kvašení.

Během chřipkové sezóny pak uděláte nejlépe, když se vyhnete kolektivům a uzavřeným prostorám s velkým počtem lidí. Pokud je to možné, omezte cestování hromadnou dopravou a jakmile cítíte, že na vás něco leze, nebo vám „odpadá“ jeden kolega za druhým, požádejte šéfa o home office.  

Hygiena především

Viry a bakterie, které se šíří vzduchem, dokážou polapit účinné čističky vzduchu. Pokud si navíc vyberete čističku s funkcí UV sterilizace a dezinfekce vzduchu, získáte bezpečnou domácí zónu, ve které je riziko nákazy mnohem nižší. Vlhkost vzduchu by pak neměla klesnout po 40 %.

V případě, že ve vaší domácnosti chřipka už řádí a vy se staráte o nemocné děti či partnera, dbejte na důkladné mytí nádobí. Nejlépe uděláte, když tuto práci svěříte myčce nádobí, která vodu dokáže zahřát na velmi vysoké teploty, a zneškodnit tak všechny bacily.

S důkladnou dezinfekcí všech místností vám pak pomohou parní čističe, které si poradí s různými povrchy. Snadno s nimi vycídíte koupelnu i kuchyň. Pára však pronikne také hluboko do čalouněného nábytku, a tak přijde vhod například při čištění sedací soupravy, na které si vaši domácí pacienti krátí dlouhou chvíli sledováním televize.

Kuřecí vývar

Lékárna ve vaší kuchyni

Když na sobě pocítíte první příznaky, hledejte úlevu v kuchyni. Důležité je dbát na pitný režim i zvýšený přísun vitamínů. S tím vám pomůže například ovocné smoothie, ale i poctivý vývar. Chybějící stopové prvky pak pomohou doplnit také minerální vody.

Nezbytným společníkem každého maroda jsou horké čaje. Vsaďte na blahodárné účinky bylinek, zázvor a bez obav si dopřejte i lžičku medu. Přírodní cukry tělo při boji s nemocí mile rádo využije, med se navíc pyšní regeneračními účinky a zklidňuje kašel.

Rychlovarná konvice ETA Crystela Esence

Pokud máte chuť k jídlu, volte lehce stravitelné, ale výživné pokrmy. Vrhněte se na husté polévky nebo na jídla plná živin šetrně připravená na páře.

ETA TIP: Když nemáte sílu postávat dlouho u plotny, pomůžou vám praktické elektrické hrnce, které vaří takřka za vás. Jednoduše zapněte funkci časovače a vraťte se zpět k odpočinku – multifunční rýžovar Granello i parní hrnce ETA vám mezitím připraví pokrmy, které vám dodají potřebnou energii.

V kuchyni pak nešetřete cibulí, česnekem, křenem a chilli. Mají antibakteriální a prohřívací účinky, a tak vám zaručeně udělají dobře.