Bylinky na posílení imunity. Z jakých si uděláte nejvhodnější čaj?

Bylinky na posílení imunity. Z jakých si uděláte nejvhodnější čaj?

Obranyschopnost organismu představuje nepostradatelný předpoklad našeho fyzického i duševního zdraví a její kontinuální posilování napříč celým rokem nám pomáhá v boji proti většině onemocnění. Jak lze imunitu podpořit přírodními bylinnými čaji?

Organismus je třeba posilovat systematicky a po celý rok. Naštěstí existuje mnoho detoxikačních a posilujících bylin, které nám v boji proti oslabení mohou pomoci. Poradíme vám, jaké z nich to jsou a jak s nimi zacházet.

Jak bylinky do čajů kombinovat?

Naprostým základem je bylinky správně zpracovat a skladovat, skvěle pak poslouží jako součást chutných čajových směsí. Inspiraci k nejrůznějším směsím můžete načerpat v našem receptu na míchané čaje, nebo popustit uzdu své fantazie a sami zkoušet, jaké chutě vám k sobě pasují nejlépe. Vyzkoušejte například kombinaci echinacey, šípku a rakytníku se silnou dávkou vitaminu C, mateřídoušky a meduňky pro rovnováhu organismu nebo kozince a kopřivy se silně detoxikačními účinky. Nebojte se využít léčebných účinků přírody – je to ta nejčistší cesta ke zdraví.

ETA TIP: Abyste z bylinek dostali to nejlepší, je při přípravě třeba zvolit správnou teplotu vody. S tím vám může pomoci rychlovarná konvice ETA Isabela s regulací teploty.


 

Echinacea pomůže při chřipkových epidemiích

Třapatka nachová neboli echinacea představovala jednu z nejvýznamnějších léčivých rostlin již pro původní obyvatele Ameriky a dnes roste na záhoncích mnoha zahrad. Její fialový květ komplexně posiluje buňky a aktivuje bílé krvinky chránící tělo proti nebezpečným látkám a mikroorganismům. Jejího účinku se užívá i při záludnějších onemocněních, jako je rakovina, nicméně skvěle pomůže především v době chřipkových epidemií. Můžete ji použít čerstvou v podobě tinktury či silných a snadno dávkovatelných kapek, případně ji nasušit a v průběhu chladnějších měsíců připravovat chutný bylinný čaj. Prvních účinků si můžete povšimnout již za tři až čtyři týdny.
 

Kopřiva na detox organismu

Jedna z nejfrekventovanějších českých bylin má fascinující detoxikační účinky a vysoký obsah řady vitaminů (A, C, betakaroten) a minerálů (vápník, železo). Pomáhá proti chudokrevnosti, akné, revmatismu a určitým druhům ekzému. Především na jaře jsou mladé kopřivy plné síly a v čerstvé formě dokonale pročistí organismus zanešený po zimě. Pokud je pro vás intenzivní kopřivová kúra příliš silná (neměla by trvat déle než tři týdny), vrchní listy si nasušte do zásoby a během celého roku je užívejte ve formě čajového výluhu. Pro zlepšení chuti můžete přidat šípky, šalvěj, mátu a med a namíchat si tak účinnou čajovou směs. Mimo to ji můžete použít pro přípravu blahodárné očišťující koupele.
 


 

Všestranně prospěšný rakytník

Bobulky rakytníku ukrývají dokonalý komplex bioaktivních látek podporujících očistné mechanismy v těle, dodávají mu nepřeberné množství vitaminů, minerálů, nenasycených mastných kyselin a především antioxidantů (karotenoidy a flavonoidy) ochraňujících buňky před oxidačním stresem. Rakytník chrání tělo před viry a bakteriemi, zmírňuje stres, pomáhá při fyzické rekonvalescenci, a dokonce zlepšuje paměť. Jeho blahodárné účinky se projevují taktéž při zevním užití v podobě oleje, kdy bojuje proti kožním onemocněním jako akné, bércovým vředům a dalším nešvarům. Vnitřní konzumace v podobě čaje či šťávy silně podporuje imunitní systém a obrňuje tělo před virózou, chřipkou či angínou.
 

Šípek plný vitaminu C a P

Léčivé schopnosti šípku znaly již naše prababičky. Malé červené bobulky jsou známým zdrojem vitaminu C nezbytného pro dostatečné posílení imunity. Vitamin C sice najdete v mnoha jiným bylinách či plodinách, nicméně v šípku se váže s vitaminem P, který jej pomáhá vstřebávat a lidský organismus ho tak dokáže velmi efektivně využít. Zároveň působí jako schopný antioxidant, zbavuje tělo volných radikálů a zpomaluje stárnutí buněk. V podobě sirupu či čaje z těchto plodů navíc získáte ovocné kyseliny, vitaminy A, B1, B2, karoten, hořčík a pektin napomáhající správnému trávení.
 

Kozinec nejen na přírodní močopudný čaj

V kořeni méně známého kozince blanitého neboli astralaguse se nachází směs polyfenolických látek se silnými antioxidačními vlastnostmi. Čaj z kozince zvyšuje fyzickou odolnost, zrychluje krevní oběh (prokrvení) a posiluje srdeční sval. Navíc je výrazně močopudný a z těla tak ve velkém vyplavuje škodlivé látky. Krom kořenu je možné využít taktéž květ, ze kterého snadno připravíte výluh či tinkturu, které při pravidelném užívání utužují správné funkce většiny významných orgánů v těle.