Oříškové sušenky s kaštanovo-čokoládovým krémem

Oříškové sušenky s kaštanovo-čokoládovým krémem

50 sušenek

1:40 hod

Příroda nám na podzim dává plno svých darů. Vlašské ořechy i jedlé kaštany, které v tomto receptu hrají hlavní roli, obsahují celou řadu pro tělo prospěšných látek, díky nímž skvěle zaženete podzimní únavu a chmury. Sušenky jsou bezlepkové, kdo by si však chtěl připravit klasickou variantu, může použít polohrubou mouku nebo ji napůl smíchat s celozrnnou či pohankovou moukou. 

Suroviny:

500 g mouky (250 g pohankové a 250 g mandlové)
150 g jemného třtinového cukru 
300 g másla
180 g mletých vlašských oříšků
1 celé vejce
100 g vysokoprocentní hořké čokolády
250 g kaštanového pyré (vlastní výroby, stačí vám vyloupané kaštany, vanilka a třtinový cukr, případně lze zakoupit ve speciálních obchodech již hotové pyré)
100 g smetany 33 %


kuchyňský robot ETA Gratus
potravinářská fólie
váleček a vykrajovátka (+ embosovaný váleček na dekor krajky)
plech na pečení

Postup:

  1. Mouku a třtinový cukr, který jste si předem najemno rozdrtili pomocí sekáčku na Gratusu, prosejte a přidejte na kousky nakrájené máslo a mleté ořechy. Přidejte jedno vejce a všechny suroviny pomocí robotu Gratus zpracujte do hladkého těsta, které zabalte do potravinové fólie a dejte na hodinu odpočinout do chladu.  

  2. Mezitím si připravte náplň. Čokoládu nalámejte na kousky a rozpusťte ji v horké vodní lázni. Kaštanové pyré smíchejte se smetanou a vmíchejte k čokoládě. Když se směs spojí, nechejte ji vychladnout.

  3. Těsto na sušenky vyválejte na silnější plát na pomoučeném vále a vykrajujte vaše oblíbené tvary. Přeneste je na plech vyložený pečicím papírem a pečte dorůžova asi 10 minut v troubě předehřáté na 180 °C. Nechte je vychladnout na mřížce a pak spojujte kaštanovým krémem.

ETA TIP: Místo vlašských ořechů můžete do těsta použít také mleté lískové oříšky. Sušenky budou jemnější. 

K sušenkám si uvařte šálek oblíbené kávy  a vytvořte si doma podzimní hygge atmosféru. Sušenky můžete zabalit i sebou na piknik do přírody. 

Sušenky s kaštanovým krémem