Povinná letní výbava: Mobilní klimatizace a ochlazovače vzduchu vezmou vedru vítr z plachet

Povinná letní výbava: Mobilní klimatizace a ochlazovače vzduchu vezmou vedru vítr z plachet

Celou zimu jste se těšili na léto, ale z extrémních veder máte obavu? Mobilní klimatizace a ochlazovače vzduchu vám pomohou vytvořit bezpečné domácí útočiště s příjemnou teplotou, a to snadno, levně a bez nutnosti složité instalace. Jaký je mezi jednotlivými možnostmi domácího chlazení rozdíl a na co se při výběru zaměřit jsme pro vás shrnuli v následujících řádcích. 

Udržte si hlavu v chladu

Proč vlastně vysokou teplotu ve vašem bytě, domě či kanceláři regulovat? Kromě citelného diskomfortu ohrožují extrémní vedra také naše zdraví. Tělo na ně reaguje zrychlením krevního oběhu, zvýšením tlaku a pocením, čímž zároveň ztrácí tekutiny i energii nezbytnou pro fyzické i duševní činnosti. Horko navíc snižuje schopnost soustředit se, rychle reagovat a rozhodovat se, a tak může výrazně zhoršit naše pracovní výkony.

Instalace klasické vestavěné klimatizace je však často velmi nákladná a vyžaduje poměrně rozsáhlé stavební úpravy uvnitř i zvnějšku vašeho bytu či domu. Není proto divu, že stoupá obliba mobilních klimatizací a ochlazovačů vzduchu, které nabízí praktické a snadno dostupné řešení, jak si parné letní dny zpříjemnit.    

Chládek jako na zavolanou

Mobilní klimatizace se u vás doma snadno zabydlí. Její provoz se totiž obejde zcela bez stavebních zásahů i nevzhledné jednotky napevno umístěné v místě vývodu vzduchu. Díky kolečkům ji navíc můžete po domácnosti libovolně přesouvat a v zimě jednoduše uložit třeba na půdu. K upevnění odvodní trubice vám pak postačí přístup k pootevřenému oknu.

A jak vlastně funguje? Jednoduše. Mobilní klimatizace nasaje vzduch z místnosti, část z něj ochladí a následně jej vyfoukne zpátky do místnosti. Zbytek putuje odvodní hadicí ven. Během chlazení, o nějž se postarají účinná chladiva šetrná k životnímu prostředí, vzniká kondenzát, který odtéká do zásobníku.

ETA TIP: V mobilních klimatizacích ETA Freezy a ETA Fresco se během provozu kondenzát částečně vypařuje. Za běžných podmínek jej tedy není nutné vylévat příliš často.

Mobilní klimatizace ETA Freezy

Při výběru klimatizace se zaměřte především na výkonnost udávanou v jednotkách BTU/hod. (1 kW odpovídá zhruba 3 412 BTU). Pro domácí použití se přitom porozhlédněte po modelech s chladícím výkonem minimálně 7000 BTU/hod. a rovnou pořiďte i speciální těsnění do okna, které minimalizuje vniknutí horkého venkovního vzduchu. Neméně důležitým údajem je pak velikost místnosti, kterou je zařízení schopno obsloužit. 

Zajímejte se také o možnosti nastavení – jaká je minimální a maximální teplota, z kolika rychlostí foukání si můžete vybírat, a zda lze přizpůsobit směr vanutí vzduchu. Komfort při používání zvýší také dálkové ovládání, stejně jako funkce časovače. Domácnosti s dětmi pak ocení i dětskou pojistku, která ovládací panel bezpečně uzamkne.

ETA TIP: Klimatizace ETA Freezy a ETA Fresco s označením 3 v 1 navíc snižují relativní vlhkost vzduchu a slouží i jako klasický ventilátor. Disponují také automatickým režimem, který sám vyhodnocuje a určuje mód chlazení nebo ventilace podle aktuální pokojové teploty. 

Vzdoušek jako u vody

Ochlazovače vzduchu pak fungují na principu odpařování vody ze zásobníku, a tak se na rozdíl od klasických klimatizací obejdou zcela bez chemických chladiv i odvodní hadice trčící z vašeho okna.

Ochlazovač je cenově dostupnější, menší a o něco tišší než klimatizace – s tím však klesá i jeho efektivita. Výkon nelze nastavit na konkrétní teplotu a domácnosti, které bojují s vysokou vlhkostí vzduchu vedoucí ke vzniku plísní, by jeho služeb neměly využít příliš často. 

Ochlazení vzduchu totiž zajišťuje voda ze zásobníku, do kterého můžete vložit chladicí boxy nebo kousky ledu. Po přečerpání teče studená voda na chladící podložku, skrze niž proudí vzduch. Okolní ovzduší se tak nejen ochladí, ale zároveň se zvýší jeho relativní vlhkost.

ETA TIP: Přečtěte si, proč se o vlhkost vzduchu ve vaší domácnosti zajímat.

Ochlazovač vzduchu je tak určitým kompromisem mezi mobilní klimatizací a obyčejným ventilátorem vhodným spíše pro časově omezené využití. Rychlou úlevu přinese zejména v tropických dnech, kdy oceníte i jeho zvlhčující efekt.

Pří výběru ochlazovače se kromě jeho rozměrů, příkonu, výkonu a dalších „standardních“ parametrů zajímejte také o objem zásobníku na vodu a spotřebu vody – od těchto dvou parametrů se totiž odvíjí frekvence dolévání vody a doba, po kterou se přístroj obejde bez vaší asistence.

Ochlazovač vzduchu ETA Coolio

ETA TIP: Ochlazovač vzduchu ETA Coolio si s plným zásobníkem vystačí až na 10 hodin provozu. Díky ionizátoru navíc vzduch obohacuje o záporné ionty, které prospívají našemu fyzickému a psychickému zdraví.

Ani ochlazovačům pak nechybí praktické detaily, jako jsou pojízdná kolečka, nastavitelný směr vanutí vzduchu či různé režimy a rychlosti jeho proudění. V nabídce také snadno najdete modely s dálkovým ovládáním, časovačem a dalšími pokročilými funkcemi.

ETA TIP: Malý ochlazovač ETA Coolio Mini můžete umístit přímo na pracovní stůl nebo ke gauči, a dopřát si tak na malém prostoru cílené ochlazení podle vašeho gusta. Zároveň se tak vyhnete dohadování s kolegy či spolubydlícími, zda je klimatizace puštěná málo či moc.

I chlazení má svá pravidla

Horko sice zatěžuje náš organismus, ještě hůře však naše tělo snáší rychlé přechody mezi extrémy. Obecně proto platí, že by rozdíl mezi venkovními a vnitřními teplotami neměl být větší než 10 °C. Toto pravidlo mějte na paměti i při používání klimatizace v autě.

ETA TIP: Mobilní klimatizace a ochlazovače ETA jsou vybaveny spánkovým režimem, který sníží hluk i světelnou signalizaci na nezbytné minimum. Přesto se během spánku nevystavujte proudění příliš studeného vzduchu a spotřebič neumísťujte do bezprostřední blízkosti vaší postele.

Nejcitlivější na chlad jsou děti a starší lidé. Angína, nachlazení či ztuhlá šíje však umí letní dny znepříjemnit každému z nás. Služeb klimatizací a ochlazovačů vzduchu se proto vyplatí využívat s rozmyslem.

ETA TIP: Organismus můžete účinně ochladit i pomocí jídla. Kromě osvědčené klasiky, jako je (domácí) zmrzlina, má tuto schopnost i mnoho dalších potravin.  Mírně zchladit a zvlhčit vzduch v místnosti pak pomohou živé rostliny.

ETA Fresco

Ve víru retra

Příručním a dnes už trochu staromódním pomocníkem pro horké dny může být také klasický vrtulový ventilátor. Ten ale vzduch pouze rozproudí, a tedy ho reálně neochladí. Navíc může způsobovat vysoušení pokožky a očí, nemluvě o rozfoukávání papírů na pracovním stole.

I ventilátor však má co nabídnout – mezi jeho přednosti patří nízké pořizovací náklady, bezúdržbový provoz a malé rozměry. Když se navíc převlékne do moderního kabátku, může být příjemným společníkem, jehož služby si snadno oblíbíte.

ETA TIP: Designový bezvrtulový ventilátor ETA Trinity nadchne všechny milovníky svěžího vánku, kteří si zároveň potrpí na originální interiérové doplňky. Kromě režimu NATURAL, který připomíná proudění vzduchu v přírodě, nabízí také spánkový režim se sníženou hlučností.