Domácí klobásky, burgery i lasagne: vyzrajte na ně s pomocníkem ETA Gratus Vital II

Domácí klobásky, burgery i lasagne: vyzrajte na ně s pomocníkem ETA Gratus Vital II

Když se řekne grilování, vybaví se vám také vůně pečeného masa, domácích klobásek, šťavnatých burgerů a dalších dobrot? Letos v létě si můžete domácí klobásky, burgery nebo salsy a dipy udělat pěkně podomácku od A do Z. S ověřenými tipy kuchařky Renaty Adamčíkové to zvládnete levou zadní.      

Kuchyňského robota sice většina lidí používá především pro krájení a strouhání zeleniny nebo ovoce, mixování a šlehání nebo pro hnětení těsta na domácí chléb nebo kynuté buchty. Naučte se ale používat všechny funkce a vychytávky robota ETA Gratus Vital II a uvidíte, že ho doma využijete mnohem častěji. Ušetří vám práci a můžete se pustit i do receptů, na které jste do teď neměli to správné vybavení. 

Domácí klobásky jako od řezníka

Poctivé domácí klobásky, párečky a další uzeniny mají dvě velké výhody. Jednak přesně víte, co je uvnitř, kolik obsahují soli, jaké jste použili koření nebo odkud pochází maso, které jste do nich dali. Druhou skvělou výhodou je to, že můžete přátelům hrdě říct, že jste je dělali doma sami. Jejich příprava není složitá, stačí na robot Gratus připojit nástavec pro plnění uzenin a domácí klobásky jsou na stole jedna dvě. A hned potom pravděpodobně poputují na gril. 

Co radí Renata? 

  • Během celé přípravy je potřeba pečlivě hlídat teplotu masa. Maso by mělo být ideálně vychlazené na 4-5 °C a mělo by být spíš tučnější, aby byla klobása šťavnatá a chutná. 
  • U nás doma dáváme přednost přírodním střívkům, která je ale potřeba předem dobře proprat od soli, do které se nakládají.
  • A jak nejlépe dochutit klobásky? Nešetřete česnekem ani kořením. Abyste věděli, jak bude klobáska chutnat, odeberte malé množství a opečte ho na pánvičce. Tak poznáte, jak ještě dochutit celou směs.

Burgery hotové za pár vteřin

Jestli jsme si na něco ze světové kuchyně dokonale zvykli, jsou to šťavnaté burgery nebo středomořská pljeskavica. Dokonale přesný a rychlý mlýnek na maso je přímo součástí robota Gratus, takže ho stačí nasadit a máte maso umleté jedna dvě. Přidáte koření, sůl, pepř a maso může na gril. 

Co radí Renata?

  • Burgery vyžadují tučnější maso, nám se doma nejlépe osvědčil hovězí krk.
  • Vychlazené maso namelte nahrubo a potom ho důkladně prohněťte rukou nebo v robotu.
  • Masové placičky tvarujte o 1 cm větší než je bulka, do které budete maso dávat. Během pečení se totiž maso stáhne a bude tak akorát. Nezapomeňte uprostřed udělat důlek.
  • Burgery stačí dochucovat jen solí a pepřem. Sůl použijte nejodovanou. 
  • Maso dávejte na dobře rozpálený gril a servírujte ihned po upečení. 

Kouzlo domácích těstovin

Jakmile je jednou ochutnáte, budou mít kupované těstoviny ve vaší kuchyni navždy utrum. Křehké, lahodné, z pořádných vajec a mouky – prostě těstoviny, které bude milovat celá rodina. Vyzkoušet můžete široké lasagne, které jsou skvělé se špenátem a smetanou nebo s klasickou boloňskou omáčkou, pusťte se také do domácích těstovin tagliatelle s pepřem nebo houbami. K robotu ETA Gratus stačí pořídit šikovný nástavec na těstoviny, se kterým se můžete pustit i do pořádných nudlí.  

Co radí Renata?  

  • Používejte semolinovou mouku, která těstovinám dává jejich typickou chuť a zlatavou barvu. Přidejte kvalitní hladkou mouku a domácí vejce
  • Pokud chcete mít těstoviny výrazně žluté a s hladkou strukturou, použijte jen žloutky
  • Semolinovou i hladkou mouku prosejte do mísy, udělejte uprostřed důlek a vložte do něj celá vejce nebo jen žloutky. Přidejte ještě trochu olivového oleje a vody a vypracujte hladké a pružné těsto
  • Hotové těsto dejte chladit alespoň na 30 minut do lednice
  • Těsto vyválejte na cca 2 mm, poprašte ho moukou a rozkrájejte pomocí nástavce robotu Gratus. Chce to trochu trpělivosti, ale stojí to za to. 
  • Pro plněné těstoviny by mělo být těsto malinko vyšší. U nás doma milujeme plněné těstovinami s liškami na víně.

Osvědčený recept na domácí těstoviny: 

200 g semolinové mouky
100 g hladké mouky
3 vejce
Sůl


Postup:
1.    V kuchyňském robotu ETA Gratus připravte za pomoci hnětacího háku hladké těsto. Míchejte asi 7 – 10 minut. 
2.    Těsto by mělo být nelepivé, tuhé a zároveň pružné a dobře tvarovatelné. Pokud je příliš řídké, přidejte trochu semolinové mouky. Pokud příliš tuhé, přidejte trochu vody. 

3.    Těsto vyválejte pomocí kuchyňského robotu Gratus a nástavce na lasagně. Poté krájejta pomocí nástavců na tagliatelle, trenette nebo špagety

Dipy i saláty bez dlouhého stání v kuchyni

Když venku voní grill a slyšíte, jak se přátelé a rodina smějí, rozhodně nechcete trávit čas v kuchyni přípravou pomazánek nebo dipů. I tuhle práci za vás přitom skvěle zvládne kuchyňský robot ETA Gratus. Se struhadly, která jsou součástí robota, snadno nastrouháte křen, nakrouháte úrodu zelí, připravíte tzatziki, lehké mrkvové nebo okurkové saláty, nakrájíte zeleninu na salsu verde, guacamole a spoustu dalších dobrot. 

ETA Tip: K robotu ETA Gratus Vital II si můžete pořídit i šikovný loupač na česnek, který velmi urychlí přípravu pomazánky, česnekové polévky, guláše nebo přípravu ingrediencí pro domácí klobásky. 

Co radí Renata?

  • V létě si doma děláme rychlý svěží dip ze zakysané smetany, máty, koriandru, citrónu, soli a pepře. 

Kuchyňský robot, který umí brousit i nože

Doplněk ke kuchyňskému robotu, který udělá radost hlavně těm kuchařům, kteří potřebují mít v kuchyni dokonale ostré nože, je brousek na nůž. Snadno ho připevníte na hlavu kuchyňského robota a můžete bez velké námahy a hluku nabrousit nože nerezové i ocelové. 

Kdo je Renata Adamčíková? 

Spolu s Karolinou Švandovou tvoří duo Kuchty.cz. Umí vykouzlit skvělé recepty, foodstyling i kurzy vaření. Pro ETU už ukuchtily přes 700 originálních receptů pro robota Leonardo.