Vysavač ETA 400: Oranžová ikona z paneláku

Vysavač ETA 400: Oranžová ikona z paneláku

Úklid je pro mnoho žen únikem z reality a dopřává jim pocit kontroly nad vlastním životem. Nejinak tomu bylo i v 80. letech, kdy do hry vstoupil oranžový zaoblený hranol, který vysmýčil každý kout a stal se nepostradatelným pomocníkem v boji za čistou domácnost.  

Na detailech záleží

Vysavač ETA 400 je notoricky známý z 80., ale i 90. let, do jejichž poloviny se vyráběl. Jde také o epilog Stanislava Lachmana v designu vysavačů – v plném nasazení mu zasvětil přinejmenším čtvrtstoletí. Největším oříškem se stala rukojeť. Konstrukční a technologické překážky nutily zkušeného designéra hledat stále nová řešení, aby rukojeť ladila s celým vysavačem a dobře se držela.   

 

Vysavač, který to nečistotám spočítá

Ke konci 80. let se na trhu objevil velmi moderní, ale na první pohled poněkud stroze vyhlížející vysavač. Nejpůsobivější inovací nové řady ETA se společným trojčíslím 403 byla ale stavebnicová konstrukce, která s použitím prakticky kompletního pláště a většiny ostatních komponentů umožňovala obsáhnout čtyři různé kategorie vysavačů.   

Zástupce nejvyšší kategorie měl automatickou regulaci výkonu, diodové kontrolky, a dokonce samočinné vypínání, které se uplatnilo například při nasátí většího předmětu. Tento vysavač se dal pořídit za státem pevně stanovenou cenu 2 190 Kčs, tedy zhruba za částku potřebnou ke koupi mechanického kuchyňského stolku ETA 0054. Nebo, jinak řečeno, za dvě třetiny průměrného platu v době uvedení vysavače na trh. Nejlevnější typ 0403 stál zhruba o 700 Kčs méně. 

ETA letos slaví krásných 80 let. Vysavače, fény, žehličky, varné plotýnky nebo mixéry byly celou tu dobu součástí našich domácností! Pojďte s námi zavzpomínat a nahlédnout do kuchyní našich babiček, jestli tam takový zapomenutý poklad někde neleží!