Pluto a Jupiter: Ikonické české vysavače podle planet

Pluto a Jupiter: Ikonické české vysavače podle planet

Padesátá léta v tehdejší Elektro-Praga patřila výrobě vysavačů. Pro svou oblibu v československých domácnostech se vysavače staly hlavním výrobním artiklem podniku, což bylo posíleno i velkým zájmem za hranicemi republiky. Vysavače z 50. let byly ovšem populární nejen pro svou funkčnost a spolehlivost, ale i pro nevídaný design a nadpozemská jména. Za designem stáli tvaroví výtvarníci, jak se jim tehdy říkalo, Stanislav Lachman a Miloš Hájek.

V plánu bylo vyrobit vysavače pojmenované po více než polovině planet naší sluneční soustavy. Revoluční přitom bylo už jen pouhé označení, které se lišilo od předchozího čistě číselného. Vzniknout tak měly Jupiter, Pluto, Venuše, Mars a Saturn. Nakonec se do výroby dostaly jen první dva jmenované vysavače – Jupiter a Pluto. Zbylé planetové vysavače zůstaly, kvůli malému trhu bez nutnosti přetahovat se o zákazníky, jen na papíře. 

Jejich výrobě předcházel úspěšný vysavač Standard, na kterém si v ETA prvně vyzkoušeli, co se stane, když se spojí konstruktéři s výtvarníky. Do deseti let se ho prodalo na milion kusů, což podnik přesvědčilo o tom, že pozvat do výroby výtvarníky nese své ovoce.

Pluto 400

Prvním vysavačem z vesmíru byl Pluto, pojmenovaný podle tehdejší nejmenší planety naší sluneční soustavy. Kromě jména se planetě podobal i tvarem – byl malý a připomínal vajíčko, jak mu všichni začali také přezdívat. Pluto v roce 1954 navrhl designér Miloš Hájek a v té době se jednalo o jeden z prvních vertikálních vysavačů vůbec. Příkon měl 300 W a byl určen pouze k suchému vysávání. 

 

Jupiter 402

Roku 1956 vznikl na návrh designéra Stanislava Lachmana vysavač s názvem Jupiter 402. První vysavač s celoplastovým tělem byl k dostání ve dvou barevných provedeních, v zelené a šedé, a překvapil technologickými vychytávkami. Prvně byly vysavači přidělány nožičky, bylo proto možné ho postavit a vysávat také na vyvýšených místech. Další novinkou bylo sešlapávací zapínaní nebo mnohé nástavce umožňující vysávat skutečně všechno. 

Jupiter byl doplněn o kulatý kartáč na záclony, štěrbinovou trubici na radiátory, polštářovou na oděvy nebo dokonce o rozprašovač, který mohl sloužit pro aplikaci vůni proti molům nebo inhalačních prostředků. Další vychytávka Jupitera nesouvisela tak úplně s vysáváním, jako spíš s poslechem rádia. „Ochrana proti rušení rozhlasu je kontrolována radiokomunikační odrušovací službou,“ píše se v původním návodu dodávaném s vysavačem.

Ve své době patřil Jupiter s příkonem 400 W k nejvýkonnějším vysavačům na světě. Stal se také jedním z nejvíce exportovaných vysavačů z řad vysavačů ETA ve své době

ETA letos slaví krásných 80 let. Vysavače, fény, žehličky, varné plotýnky nebo mixéry byly celou tu dobu součástí našich domácností! Pojďte s námi zavzpomínat a nahlédnout do kuchyní našich babiček, jestli tam takový zapomenutý poklad někde neleží!