Spotřebiče našich babiček

Spotřebiče našich babiček

Výbava domácnosti se obvykle předává z maminky na dceru, a pokud vydrží, můžou spotřebiče putovat i po několik generací. To se stalo i některým kouskům od společnosti ETA. Dnes si představíme ty z nich, které s vysokou pravděpodobností sloužily ještě vašim prarodičům. Podívejte se s námi do českých domácností 40. až 50. let.

Žehlička ESA

Vůbec prvním výrobkem, který ještě pocházel z produkce závodu ESA (nejstarší předchůdce společnosti ETA), byla jednoduchá suchá žehlička se stojánkem ESA. V roce 1945 se jich v závodu podnikatele Jana Prošvice vyrobilo na 200 000 kusů a vyráběly se ještě dalších 10 let. 

 

 

Žehlička model 203

Vzhledem k úspěchu se začaly žehličky modernizovat a v roce 1955 přišel nástupce prvního modelu. Stala se jím žehlička model 203, které se v následujících letech prodalo na 1,6 milionu kusů. Sice tehdy už začínal podnik s názvem Elektro-Praga rozvíjet jakožto jeden z mála u nás zahraniční obchod, výrazná část žehliček však zůstala v českých domácnostech, a byť už to jsou kousky, co byste našli spíš na půdách, do naší historie se nesmazatelně zapsaly.

První bezplotnový vařič 60-00

Po žehličkách se v Prošvicově podniku záhy rozjela i výroba elektrických vařičů. Vůbec první z nich dostal typové číslo 60-00. Vyráběl se dalších 12 let a na domácím trhu se ho prodalo na 1,7 milionu kusů. Právě tehdy se poprvé začalo se společností ETA v domácnostech i vařit. 
 

 

Vařič 038

Stejně jako první žehlička měla svého slavnějšího a úspěšnějšího nástupce, měly ho i vařiče. Ten nejslavnější v historii značky dostal přiřazené číslo 038 a stal se asi nejdéle sloužícím českým vařičem v celé Evropě, který už jen těžko někdo překoná. U nás se na trhu udržel až do roku 1976, kde pak byl pro zastaralost vyřazen. Co však u nás bylo tehdy bráno jako nemoderní, v zahraničí stále sklízelo úspěch. Třeba do Anglie se vařič 038 vyvážel dalších 18 let. Celková čísla prodejů se vyšplhala až ke 2 milionům prodaných kusů, přičemž čtvrtina z nich šla na export, takže by ho mohly pamatovat i vaši případní známí z Velké Británie.

Vysavač V 300 doutníkový a V 200 hrncový

Skoro nejznámějšími produkty značky ETA vždy byly vysavače. Ty vůbec nejstarší v roce 1952 firma převzala ze závodu Rýnovice a sami se podívejte, o jak krásné, dnes už v podstatě muzejní kousky se před více než 60 lety jednalo.

Vysavač 401 Standard

První vlastní model vysavače přišel jen o 2 roky později, tedy v roce 1954, a u českých hospodyněk se skvěle zabydlel. Vyráběl se dalších 13 let, stal se i spolu s dalšími modely základem hlineckého exportu a prodalo se ho přes 1 milion kusů celosvětově. Šlo tedy o prvního autentického předchůdce například slavného vysavače Jupiter, který později navrhl jeden z nejvýznamnějších českých designérů Stanislav Lachman.

Žehlička model 219/220

Vůbec nejúspěšnější model žehličky ETA pravděpodobně už známe všichni. Měly ji naše maminky a možná některé z nich ještě dnes na chalupě stále dobře slouží. Modelová řada 219/220 totiž byla ze všech spotřebičů ETA historicky vůbec nejúspěšnější. Začala se vyrábět v roce 1972 a dodneška je najdete jako spolehlivé levné kousky v bazarech. Po 26 letech výroby, ze kdy máme poslední čísla o prodejích, se jí prodalo rekordních 11,4 milionu kusů. Přičemž více než polovina šla na export pod značkou Rowenta, pro niž tehdy ETA domácí spotřebiče mimo jiné dodávala, a šlo tak o žehličku, kterou používaly naše babičky a maminky po celé Evropě. 

ETA letos slaví krásných 80 let. Vysavače, fény, žehličky, varné plotýnky nebo mixéry byly celou tu dobu součástí našich domácností! Pojďte s námi zavzpomínat a nahlédnout do kuchyní našich babiček, jestli tam takový zapomenutý poklad někde neleží!