Stanislav Lachman, průkopník českého tvarového vývoje a designu výrobků ETA

Stanislav Lachman, průkopník českého tvarového vývoje a designu výrobků ETA

Za to, že do českých kuchyní po druhé světové válce začal pronikat design, mohl především jeden člověk. Jmenoval se Stanislav Lachman. Jeho ikonické návrhy vysavačů, mixérů i dalších spotřebičů do domácnosti zůstaly navždy zapsané do naší kultury. Velká část jeho práce je spojena se společností ETA, tak se na ni pojďte podívat.

Nadčasový vysavač Jupiter dodnes platí za designový kousek. To samé kosodélníková žehlička typ 211, která ve své době měla největší žehlicí plochu na světě. A mnoho dalších produktů značky ETA si pamatujeme právě díky Stanislavu Lachmanovi, hlavnímu výtvarníkovi pražského Výzkumného podniku Kovotechna, který navrhoval spotřební zboží pro desítky podniků tehdejšího Československa.

Nejvíce byl Lachman spojen právě s podnikem Elektro-Praga a jeden z propagačních materiálů z počátku 60. let se snažil vysvětlit hodnotu výrobků podniku následovně:

Proč jsou dobré výrobky Elektro-Pragy Hlinsko?

„To není náhoda, že máme vlastní sochařský ateliér a vlastního tvarového výtvarníka. Od svých výrobků nechceme jen to, aby dobře pracovaly a plnily svůj úkol. Chceme současně, aby byly fysiologicky správné – aby odpovídaly lidské ruce a aby se s nimi snadno pracovalo, chceme současně, aby byly krásné – aby jejich tvar byl ladný a jejich barvy příjemné, chceme současně, aby vhodně zapadaly do prostředí, do něhož jsou určeny. Při své práci dbá tvarový výtvarník i na to, aby byly dobře vyrobitelné. Zkušenosti z jedněch výrobků nám pomáhají při výrobě výrobků dalších. Proto jsou naše výrobky dobré.“

Nerozlučné spojení Lachman a ETA

Tehdy se v Čechách ještě neříkalo slovo design, místo něj se používal počeštěný termín tvarový vývoj. A Stanislav Lachman byl jeho opravdovým mistrem. Kariéru začal vystudováním Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze a dva roky po jejím dokončení ho Božena Zrzavá, vnučka slavného malíře Jana Zrzavého, přijala do státního podniku Kovotechna. Tam s týmem dalších návrhářů, grafiků a výtvarníků začali navrhovat tvary nových výrobků včetně jejich obalů, návodů k použití a jmen. Za svůj život takto zpracoval přes 1 200 návrhů.

Jedním z nejvýraznějších odběratelů jeho práce se v 50. letech stala právě Elektro-Praga Hlinsko, pro niž nejdříve navrhoval kompletní podobu vysavačů, později pak i šlehačů, kuchyňských robotů, vařičů ale i mixérů, kávovarů, žehliček a dalších přístrojů do domácnosti. Rozbor jeho portfolie necháme na teoreticích designu, pojďme se raději podívat přímo na to nejzásadnější z jeho práce. Tedy na výrobky, které ETA ve spolupráci s ním vyrobila.

Vysavač Elektro-Praga Jupiter 402

Tento velice úspěšný model „doutníkové konstrukce“ z roku 1956 byl jako první vysavač navržen pro celoplastovou výrobu. Velkou inovaci představovala taktéž možnost oddělení celé motorové části a tím mnohem jednodušší přístup k prachovému filtru. Jupiter spolu s dalšími typy vysavačů patřil mezi nejoblíbenější elektrospotřebiče 60 let.

 

Žehličky typ 211

Že byl Stanislav Lachman velkým vizionářem potvrzuje i jeho kontroverzní návrh žehličky ETA 211 v roce 1973. Hranatá žehlička kosodélníkového tvaru se vyznačovala enormní žehlicí plochou, největší na světě dané doby. Díky snadnému pohybu vpřed i vzad ji bez problémů využívali leváci i praváci. Při práci se dala snadno odstavovat na bok, což představovalo naprostý zvrat ve světovém vývoji žehliček. I přes to se na československém trhu příliš neujala.

 

 

 

Vysavač ETA 406

Vysavač ETA 406 představoval jeden z prvních typů doutníkové konstrukce. Díky uplatnění bohatých vývojářských poznatků závodu Elektro-Praga byl tento model velmi výkonným pomocníkem. Turbínu pohání jednofázový motor a agregát je uložen ve dvou kroužcích z mechové pryže. Vše je v naprosto dokonalé harmonii.

Mixér ETA 011 Mira

Dalším fascinujícím produktem byl legendární mixér Eta Mira 011 z počátku 70. let, o jehož dokonalé konstrukci svědčí i fakt, že jej i dnes stále využívá nejedna domácnost. Mixér byl schopný rozmixovat i ty nejtvrdší suroviny a snadná rozložitelnost zaručila rychlé a bezproblémové čištění.

Žehlička ETA 220

 

Žehličky byly pro podnik v prvních letech naprosto zásadním produktem. Mezi ně patřila i suchá žehlička ETA 220, které se spolu s její předchůdkyní typu 219 vyrobilo od roku 1972 téměř 11,5 milionů kusů. Pro svoji účelnost, snadné užití a relativně nízkou cenu se stala oblíbeným vývozním artiklem.

Žehlička 219, předchůdkyně žehličky ETA 220

Vysoušeč vlasů ETA Diola

Funkcionalistický design bruselského stylu Elektrického vysoušeče vlasů ETA 310 Diola představoval koncem 60. let jeden z největších výstřelků tehdejších elektrospotřebičů. Zkrátka přesně, jak se píše v dobových popiskách produktu: „Elegantní, spolehlivý a výkonem odpovídající všem náročným požadavkům.“

 

Kávomlýnek ETA Moka


Hranatý design kávomlýnku ETA Moka složeného z čirého skla, kovu a plastu skvěle doplnil každou funkcionalistickou kuchyni.

Žehlička ETA 241 a 242

Tyto dva klasické typy žehliček vyráběné závodem Elektro-Praga Jablůnkov se od sebe liší pouze výtvarným řešením držadla a plynule navazují na vývojovou řadu elektrických žehliček s termostatem. Elegantní tvary, kombinaci kovu s černým plastem a kolečko na regulaci teploty si jistě pamatuje každý z nás.

Žehlička ETA 241

Žehlička ETA 242

ETA letos slaví krásných 80 let. Vysavače, fény, žehličky, varné plotýnky nebo mixéry byly celou tu dobu součástí našich domácností! Pojďte s námi zavzpomínat a nahlédnout do kuchyní našich babiček, jestli tam takový zapomenutý poklad někde neleží!