Retro recepty z roku 1951 pro elektrický šlehač

Retro recepty z roku 1951 pro elektrický šlehač

S nákupem nového pomocníka do kuchyně od ETA získají zákazníci kromě návodu k jeho použití i recepty, aby se s přístrojem jednoduše sžili. Nejinak tomu bylo i v roce 1951, kdy se sortiment firmy rozrostl o Elektrický šlehač 433. 

Padesátá léta, zlatý věk mechanizace a elektronizace, přináší do nejedné kuchyně nebývalou pohodu. Každá čtvrtá rodina v ČSSR si tou dobou do domácnosti pořizuje některý z nových elektrospotřebičů podniku Elektro-Praga Hlinsko, mezi které neodmyslitelně patří i první Elektrický šlehač typu 433. Hospodyňky jsou sice zvyklé vše připravovat tradiční cestou – šlehače se však brzy osvědčí jako skvělí pomocníci při přípravě moučníků a dortů a stávají se tak součástí většiny vybavených kuchyní.

S více než 60letým odstupem se nyní můžete na recepty k prvnímu elektrickému šlehači podívat. Třeba vám přinesou inspiraci při práci s modernější verzí šlehače. 

 

Šlehaná bábovka a omelety

6 celých vajec, 20 dkg cukru, kůru z 1 citronu a utlučenou vanilku šleháme 10 až 12 minut. Přidáme 18 dkg mouky, šťávu z 1 citronu a ručně lehce zamícháme. Pečeme asi ¾ hodiny mírně v troubě. 

Rychlá omeleta

Do sněhu ušlehaného ze 3 bílků zašleháme 3 žloutky, 2 lžíce cukru a pak lehce přimísíme 1 lžíci mouky. Pánev potřeme máslem a omelety pečeme rychle do zlatova. Omeleta se podává přeložená, potřená zavařeninou.

Piškotová bábovka

Ušleháme 5 celých vajec a 15 dkg cukru, do tuhé hmoty lehce přimísíme 8 dkg mouky. Bábovka se nechá pozvolna péci.

Francouzská omeleta

Na šlehači se utře 6 celých vajec se 3 lžícemi kyselé smetany, 1 lžicí mouky a trochou soli. Peče se rychle v troubě dozlatova. Podává se jako předkrm, plněná zeleninou a houbami.

Mechový dort

Do sněhu ze 3 bílků se zašlehá 14 dkg cukru a 7 žloutků. Šleháme až do zhoustnutí, pak ručně přimísíme 14 mletých lískových ořechů nebo naloupaných mandlí, citronádu a hřebíček. Peče se zvolna jako buchta. Ke zvýšení lahodnosti šlehaného přípravku doporučujeme za parných dnů skleněnou mísu před použitím ochladit.

ETA letos slaví krásných 80 let. Vysavače, fény, žehličky, varné plotýnky nebo mixéry byly celou tu dobu součástí našich domácností! Pojďte s námi zavzpomínat a nahlédnout do kuchyní našich babiček, jestli tam takový zapomenutý poklad někde neleží!