Co dělala ETA, když se ještě nejmenovala ETA?

Co dělala ETA, když se ještě nejmenovala ETA?

Užiteční pomocníci ETA šetří práci v českých, slovenských i mnoha zahraničních domácnostech už přes 70 let. Společnost ETA si prošla dlouhým vývojem, vystřídala více jmen a představila produkty, o kterých ženy a muži za kuchyňskou linkou do té doby ani netušili, že je potřebují. Teď se podíváme na ty první z nich.

Psal se rok 1943, když v areálu bývalé cihelny na okraji Hlinska založil pražský podnikatel Jan Prošvic a chotěbořský továrník Vilém Eckhardt závod ESA. Za touto zkratkou se ukrýval název Elektro-technická společnost akciová, která po dobu dvou let do konce války oficiálně vyráběla telefonní rozdělovače pro německé dělostřelectvo. Jak se z ní však stala společnost ETA v podobě, jak ji zná většina z nás?

První žehlička už od 40. let

PNeoficiálně se u pana Prošvice už od začátku vyráběly jednoduché žehličky s keramickou vložkou a rok později k nim přibyly i vařiče s lehkou plotnou. V ESA našlo zaměstnání zhruba čtyřicet lidí a několik desítek z nich díky tomu uniklo nedobrovolné práci v nacistickém Německu. 


Žehlička ESA a pozdější model ETA 55N (vpravo)

Domácí spotřebiče národního podniku Elektro-Praga

Po ukončení války už v ESA pracovalo na 300 zaměstnanců a výroba se zaměřila na produkci dalších spotřebičů vhodných do domácnosti, jako byly ventilátory, měniče ke gramofonům nebo teplomety. O tři roky později byla ESA znárodněna a značka přestala existovat. Zakladatel značky Jan Prošvic tehdy utekl před komunismem do zahraničí. Její produkty byly dále vyráběny pod značkou národního podniku Elektro-Praga. V roce 1949 se podnik osamostatnil a vznikl národní podnik Elektro-Praga Hlinsko s monopolem na výrobu tuzemských elektrických domácích spotřebičů. 

 


Elektrická plotýnka ETA 038

Vysavače, fény i šlehače

Díky monopolu mohly československé domácnosti od roku 1950 vlastnit ponorný ohřívač, vysoušeč  vlasů, v roce 1951 se na trhu objevil šlehač, rok 1952 patřil obnovené výrobě vysavačů doutníkového a hrncového typu z předválečné doby. Do té doby měla většina spotřebičů místo názvů pouze číselné označení. 

Spolupráce konstruktérů i výtvarníků

Vše se změnilo s moderním typem vysavače Standard z roku 1954, který byl přelomový také proto, že u jeho výroby byla prvně věnována stejná pozornost řešení technickému i tvarovému. Byl to právě vysavač Standard, který jako první prezentoval produkty Elektro-Praga v zahraničí. Za původním vzhledem stál konstruktér Stanislav Lachman inspirovaný průmyslovým designem rozšířeným ve Spojených státech. Tím začala spolupráce konstruktérů a výtvarníků. Obliba a zájem o domácí spotřebiče se projevily i na počtu zaměstnanců, který v roce 1955 vzrostl na 1900. 

Vysavač ETA model 408

Pragomix do každé domácnosti

V polovině padesátých let se lidé mohli prvně seznámit s mixérem Pragomix Special, který dva roky čekal ve skladech na své objevení. Teprve pak napadlo dnes neznámého génia vytvořit propagační kampaň, aby všichni zjistili, k čemu mixér slouží a jak ho správně používat. Noví majitelé mixéru k němu navíc získali i malou knížečku receptů. Následný zájem vyprázdnil sklady a postaral se o zdvojnásobení výroby v dalším kole. Ve stejné době se začaly prodávat i velice populární vysavače Pluto vejčitého tvaru a podlouhlý Jupiter.

Kde se vzal název ETA?

V roce 1960 se Elektro-Praga Hlinsko rozrostla do takové velikosti, že pod ní spadaly dva národní podniky a deset závodů, vyráběla 12 různých spotřebičů a zaměstnávala skoro 3000 lidí. Ve stejném roce začal přerod značky Elektro-Praga Hlinsko na ETA, když podnik získal ochrannou známku, kterou v předválečné době vlastnila firma Elektrotechnické aparáty. Od té doby se označení ETA objevovalo na všech nově vyrobených elektrospotřebičích. Jedním z prvních spotřebičů s názvem ETA byl ETA gril, který si, stejně jako mixér před ním, musel na svou oblibu počkat do pořádné propagační akce. A potom se stal hitem.

Hitem se pak stala i řada dalších výrobků, které asi všichni z nás známe z domácností vlastních či od našich rodičů. Na ně se podrobněji podíváme zas příště.

ETA letos slaví krásných 80 let. Vysavače, fény, žehličky, varné plotýnky nebo mixéry byly celou tu dobu součástí našich domácností! Pojďte s námi zavzpomínat a nahlédnout do kuchyní našich babiček, jestli tam takový zapomenutý poklad někde neleží!