Nesmrtelná Mira: Domácí mléčný bar v podání legendárního mixéru

Nesmrtelná Mira: Domácí mléčný bar v podání legendárního mixéru

Mixér se v československých domácnostech postupně zabydloval, až když se v roce 1963 objevil ikonický model ETA Mira. O jeho úspěchu, který okamžitě sklidil, svědčí dalších 14 let výroby, stejně jako fakt, že se v mnoha rodinách používá dodnes. 

Boom mléčných koktejlů

Ke slávě mu nejspíše pomohla i obliba mléčných barů – bufetů kombinovaných s kavárnou, kde se prodávaly mléčné koktejly, kakao, obložené chlebíčky, smaženky a zákusky. Na rozdíl od bufetů tu bývaly stolky s židličkami a nekuřácké prostředí, což bylo v restauracích a hospodách za socialismu vzácností. Mléčné bary bývaly levnější než restaurace a obsluze nevadily děti. Brzy se tak staly oblíbeným místem pro setkávání maminek s natěšenými ratolestmi.  

A když se mlsným jazýčkům toho báječného mléčného koktejlu zachtělo i doma, oblíbený mixér ETA Mira byl vždy připraven to pořádně roztočit.

Do třetice všeho dobrého

Na vývoji spotřebiče se od samého počátku podílel Stanislav Lachman. Jak ale prozrazuje příslušná vývojová kniha, mixér měl původně stát na třech nožkách. To by ovšem znamenalo složité opracování materiálu, a tedy i vyšší náklady na výrobu. 

 Ze tří sádrových modelů rozdílného tvarového pojetí, které Stanislav Lachman zpracoval, nakonec zvítězila třetí varianta – ta, která by dnes zřejmě působila nejodvážněji a nejméně obvykle. Stanislav Lachman se ale znovu osvědčil jako invenční a přemýšlivý designér – do zajímavého tvaru spojil technologickou nenáročnost i maximální funkčnost.

Nástupce Pragomixu v podobě nového mixéru pak prokázal podobnou všestrannost a svou oblibu si právem zasloužil velkou. Ve výrobě se udržel do poloviny 70. let a některé hospodyně se na něj spoléhají dodnes.

ETA letos slaví krásných 80 let. Vysavače, fény, žehličky, varné plotýnky nebo mixéry byly celou tu dobu součástí našich domácností! Pojďte s námi zavzpomínat a nahlédnout do kuchyní našich babiček, jestli tam takový zapomenutý poklad někde neleží!