Pracujeme doma míň než před sto lety?

Pracujeme doma míň než před sto lety?

Spočítali jste si někdy, kolik času strávíte úklidem, vařením, nakupováním a dalšími domácími pracemi? A kolik pomocníků vám je usnadňuje? Jak se proměnila péče o domácnost za uplynulých sto let?

Podobu domácnosti výrazně ovlivnila průmyslová revoluce. Černé kuchyně zmizely i v nejzapadlejších venkovských oblastech ke konci 19. století a hospodyně objevovaly kouzlo vaření na kamnech a sporáku. Až do poloviny 20. století sice topily uhlím, ale čím dál masivněji se rozšiřoval plyn a elektřina, což měnilo způsob vaření i vybavení kuchyně. 

Z kuchyně do práce

Dalším významným milníkem byly obě světové války, během kterých se zvýšila zaměstnanost žen (která po jejich skončení až tolik neklesla) a rozšířila se emancipace. Od začátku 20. století došlo k mnoha objevům a vynálezům, které zjednodušily práci nejen v domácnosti – například lihový vařič na cesty, termoska na čaj, patentní sklenice na zavařování a konzervaci potravin, šlehač, mlýnek. Masovému využití novodobých pomocníků bránila počáteční nedůvěra, vyšší cena a hlavně nedostatek prostoru v kuchyni. Ve 20. a 30. letech bývaly kuchyně malé místnosti vedle spíže nebo jen kout kolem kamen. Lednice neexistovaly, a tak ženy, případně dívky nebo větší děti chodily každý den nakupovat čerstvé potraviny. Dalším pravidelným úkonem bylo nošení uhlí a vody, topení a vaření. Prádlo se pralo na valše a zpravidla jednou týdně v pondělí, kdy zbylo jídlo z nedělního oběda, a nemuselo se tedy vařit. Rostoucí zaměstnanosti žen technický pokrok stěží stačil, a tak ženy obvykle po práci nastoupily na druhou směnu péče o domácnost. Již ženské časopisy ve 30. letech ženám radí, jak stihnout obojí.

Zázrak techniky

Po druhé světové válce opět fungoval lístkový systém, který skončil až v květnu roku 1953 s měnovou reformou. Komunisté se v hospodářství i správě země inspirovali Sovětským svazem, a tak začali zavádět závodní stravování a péči o děti. Vytyčeným cílem bylo ulevit zaměstnané ženě od práce v domácnosti, ale chyběly zdroje a kapacity a nadšení dotčených. Ženy mnohem více ocenily technické vymoženosti, které vymýšleli výzkumníci v Elektru-Praga Hlinsko. Hitem začátku 50. let byly vysavače, kuchyňský mixér a ponorný vařič, který fungoval podobně jako dnes rychlovarná konvice. Hospodářská situace se stále zlepšovala a kupní síla obyvatel se zvyšovala, a tak si záhy mohl každý vybavit domácnost mixérem, ručním šlehačem, mlýnkem na kávu. Lednice a pračky se staly standardem domácností, takže ženy si mohly domácí práce lépe naplánovat. 

Druhý domov na chatě

Více volného času i peněz vedlo mnoho lidí k pořízení chaty nebo chalupy. Jezdili na ni jen na neděli (v sobotu dopoledne se ještě pracovalo) a o dovolené. Ta bývala ve znamení oprav domu a zahradničení. Vypěstovat si vlastní ovoce a zeleninu nebyl jen rozmar, ale nutnost, protože plošné zásobování čerstvým ovocem a zeleninou po celé republice nebylo vůbec možné. Zejména v zimních měsících trpěli lidé nedostatkem vitaminu C a skupiny B a zavařené kompoty a naložené zelí byly často jedinou možností, jak je doplnit. Vaření ve skromných podmínkách letního bytu ulehčovala Pečenka, která se už pod značkou ETA objevila v roce 1967. Následoval mixér s funkcí odšťavňovače a mlýnku na maso, který fungoval podobně jako dnešní smoothie mixéry. 

Volné osmdesátky

Zatímco muž chodil do práce a doma zveleboval svůj vůz nebo chatu a odpočíval, žena se před odchodem do zaměstnání starala o děti a domácnost a po příchodu domů v tom pokračovala. Pořízení chalupy vedlo obvykle k horečnatým pátečním či sobotním přípravám na pobyt stranou civilizace a týdenním doháněním chybějící víkendové práce doma. S rostoucí životní úrovní však domácnost zabydlovaly různé užitečné přístroje, chalupa už byla také téměř hotová a fyzická a časová náročnost domácích prací alespoň trochu klesla a ženy získaly více volného času. Oblíbenou novinkou byl domácí kávovar a kuchyňský robot, který hnětl, šlehal a mísil a bylo možné ho zkombinovat s nástavci. 

Změna režimu s sebou přinesla nové možnosti a jednotlivci se více individualizují. Jako ve všech dobách se však snaží o jediné – být doma spokojení. 

ETA letos slaví krásných 80 let. Vysavače, fény, žehličky, varné plotýnky nebo mixéry byly celou tu dobu součástí našich domácností! Pojďte s námi zavzpomínat a nahlédnout do kuchyní našich babiček, jestli tam takový zapomenutý poklad někde neleží!