ETA v éře hippie: Odvážné tvary pro odvážné účesy

ETA v éře hippie: Odvážné tvary pro odvážné účesy

Silné hnutí amerických hippies ovlivnilo celou generaci mladých, a to i na starém kontinentě. Styl 70. let se tak nesl v duchu rozpuštěných vlasů, bohatých vln, dlouhých sukní, maxišatů a výrazného barevného líčení.   

Na vlně snadné úpravy vlasů

Na módu prodlužujících se vlasů a bohaté hřívy reagovala i ETA. Více než 15 let po ukončení výroby vysoušeče vlasů Em 519, jemuž pozoruhodné, organické tvary dodal v Kovotechně Rudolf Vacek, začal Stanislav Lachman pracovat téměř „s čistým papírem“ na vývoji prvního fénu se značkou ETA. 

V tomto případě nechtěl jen dohnat konkurenci na zahraničních trzích, ale také překonat sám sebe. Už téměř deset let totiž Novoborské strojírny vyráběly vysoušeč vlasů typu Em 521 – rovněž vyvinutý v Hlinsku ve spolupráci s výtvarníky Kovotechny, a to původně pro vlastní potřebu.

Model Diola předčil očekávání

Vývoj nového vysoušeče vlasů nebyl snadný. Stohy rešeršního materiálu, korespondence s podniky z celé republiky a náhlé změny technických parametrů znamenaly začít s tvarovým řešením úplně znovu… Intenzivně vyvíjený vysoušeč vlasů nakonec dostal jméno ETA Diola a vyráběl se celých deset let. 

Jak ale sám Lachman podotkl, jeho původní záměr nevyšel. Nesmrtelný typ 521 se vyráběl dál. Změnila se jen tlačítka spínačů, přívodní kabel a některé drobné detaily – včetně výrobce. V družstvu Zlatník Ostrava se vysoušeč vyráběl přinejmenším do konce 80. let. 

ETA letos slaví krásných 80 let. Vysavače, fény, žehličky, varné plotýnky nebo mixéry byly celou tu dobu součástí našich domácností! Pojďte s námi zavzpomínat a nahlédnout do kuchyní našich babiček, jestli tam takový zapomenutý poklad někde neleží!