ETA v éře hippie: Odvážné tvary pro odvážné účesy

ETA v éře hippie: Odvážné tvary pro odvážné účesy

Silné hnutí amerických hippies ovlivnilo celou generaci mladých, a to i na starém kontinentě. Styl 70. let se tak nesl v duchu rozpuštěných vlasů, bohatých vln, dlouhých sukní, maxišatů a výrazného barevného líčení.   

Na vlně snadné úpravy vlasů

Na módu prodlužujících se vlasů a bohaté hřívy reagovala i ETA. Více než 15 let po ukončení výroby vysoušeče vlasů Em 519, jemuž pozoruhodné, organické tvary dodal v Kovotechně Rudolf Vacek, začal Stanislav Lachman pracovat téměř „s čistým papírem“ na vývoji prvního fénu se značkou ETA. 

V tomto případě nechtěl jen dohnat konkurenci na zahraničních trzích, ale také překonat sám sebe. Už téměř deset let totiž Novoborské strojírny vyráběly vysoušeč vlasů typu Em 521 – rovněž vyvinutý v Hlinsku ve spolupráci s výtvarníky Kovotechny, a to původně pro vlastní potřebu.

Model Diola předčil očekávání

Vývoj nového vysoušeče vlasů nebyl snadný. Stohy rešeršního materiálu, korespondence s podniky z celé republiky a náhlé změny technických parametrů znamenaly začít s tvarovým řešením úplně znovu… Intenzivně vyvíjený vysoušeč vlasů nakonec dostal jméno ETA Diola a vyráběl se celých deset let. 

Jak ale sám Lachman podotkl, jeho původní záměr nevyšel. Nesmrtelný typ 521 se vyráběl dál. Změnila se jen tlačítka spínačů, přívodní kabel a některé drobné detaily – včetně výrobce. V družstvu Zlatník Ostrava se vysoušeč vyráběl přinejmenším do konce 80. let.