Jíme zdravě s Fitrecepty: Domácí vaření je vždycky to nejlepší, co můžeme rodině dát

Jíme zdravě s Fitrecepty: Domácí vaření je vždycky to nejlepší, co můžeme rodině dát

Bára a Bára. Jedna vymýšlí recepty, druhá ráda vaří a dělá skvělé fotky. Obě dvě jsou z Fitrecepty.info. Je to jen pár dní, co spolu s Petrem a Janou vydali novou kuchařku Jíme zdravě. Po těch předchozích se na pultech jenom zaprášilo a podobný úspěch prorokujeme i té nové. Jak se taková kuchařka připravuje, kdo vaří a kdo ochutnává, jsme se ptali obou Bár. 


Léto je za námi. Užily jste si ho?

Bára H.: Přes léto jsme dokončovali naši čtvrtou kuchařku, takže na dovolenou zatím nebyl čas, ale určitě se do konce roku někam podívám. 

Bára L.: Léto je pro nás vždycky nejvíc pracovní, už se tak nějak stalo tradicí, že kuchařky tvoříme hlavně přes léto. Kvůli tomu, že se snažíme používat sezónní suroviny, jsme k tomu vlastně trošku nuceni, protože ani ve specializovaných obchodech v zimě neseženeme chřest, rebarboru, čerstvé višně nebo třeba hříbky.


Jak by tedy vypadalo ideální léto? 

Bára H.: Každé léto říkáme, že to další nechceme strávit v kuchyni. A po čtyřech kuchařkách asi žádné jiné přání na příští rok nemám.

Bára L.: Kuchařky dokončené v červnu, dvouměsíční dovolená někde hodně daleko, možnost se vrátit v září zpátky a podívat se na kuchařku ještě jednou s časovým odstupem, než se pošle do tisku! 


Svou aplikaci s recepty pro mobily jste spouštěli také v létě, v srpnu před čtyřmi lety. Co se u vás od té doby změnilo? 

Bára H.: Změnilo se toho spoustu. Všichni jsme se několikrát přestěhovali, dokončili studia a v neposlední řadě jsme se přestěhovali do ateliéru v Praze, kde prozatím působíme.

Bára L.: Mimo tohle všechno jsme vydali jako bokovku čtyři kuchařky a jeden vánoční magazín. Také jsme připravili e-shop s produkty do kuchyně, který bude spuštěný co nevidět, předělali jsme celý web tak, aby byl pro naše čtenáře co nejpříjemnější. 


Existuje něco, co vám práce na Fit Receptech dala nebo naopak vzala?

Bára H.: Práce mi dala spoustu zkušeností a rozhled hned v několika oborech. Jelikož jsme začínali jen v malém týmu, museli jsme všichni zastat pozice ve všech oblastech - copywriting, mobilní aplikaci, webové stránky, tištěné kuchařky atd. Určitě jsme se všichni zlepšili v týmové práci a komunikaci, která na dálku vždycky není ideální. 

Bára L.: Fitreceptům vděčím prakticky za vše, co v současné době umím. Tím, že jsme byli ze začátku na všechno jen tři, jsem se musela naučit spoustu věcí a získala tak zkušenosti, které bych jinde sbírala roky. Největší posun je u mě samozřejmě ve fotografii, kde je důležité, aby člověk neustále něco fotil, zkoušel a piloval, o což u nás rozhodně nouze není. Pokud bych měla jmenovat něco, co mi práce vzala, tak to byl asi takový ten studentský život, který jsem místo v hospodě strávila v práci, na rozdíl od spousty kamarádů. Nikdy jsem ale nebyla člověk, který by k tomu nějak inklinoval, a vlastně jsem byla v práci asi spokojenější, takže si to určitě nevyčítám. 

Kde jsou vlastně Fit Recepty doma? V Budějovicích? V Praze?  

Bára L.: Myslím, že nejvíc doma jsme všichni momentálně v Praze, kde máme i studio. 


A teď do kuchyně. Jak vypadá kuchyň Fit Receptů a jak vypadají kuchyně každé z vás?

Bára H.: V mém bytě je kuchyň celkem malá a musím přiznat, že i málo používaná. Ale určitě se polepším.  

Bára L.: Kuchyň v ateliéru jsme nedávno nechali udělat novou na míru, tak aby byla dostatečně velká, aby v ní mohlo pracovat víc lidí najednou. Má tedy tři stanoviště, na kterých je možné současně pracovat, a má bílou kamennou desku, která vypadá hezky na videích a fotkách. Jelikož jsme s Barčou obě spíš kreativní než praktické, chybí nám trochu věci, které by se pro kuchyň s profesionálním účelem hodily o něco víc - například dvě trouby nebo rychlomyčka, ale to časem poladíme. V naší kuchyni má svoje místo robot Storio od ETY, který nám dost pomáhá s vařením. Líbí se nám retro designem spojeným s mnoha funkcemi a přijatelnou cenou.  Moje kuchyň doma je o dost menší, ale je hrozně praktická a moc ráda v ní vařím. Bohužel už na to v poslední době není tolik času. 

 


Co vaříte nejraději? 

Bára H.: Asi všechno, co se vymyká našim standardním kuchařkám, takže jakmile můžu zabrousit do asijské kuchyně nebo trošku složitějšího pečení, jsem jen ráda. 

Bára L.: Mexiko a Asii, jednoznačně. Ráda si také vymýšlím vlastní fúzi různých kuchyní dohromady. Nedávno jsem například dělala snídani, a spojila klasickou francouzskou omeletu s chipotle kukuřicí, čedarem, avokádem, koriandrem a nakládanou cibulkou, a byla to bomba!  


Kde vznikaly fotky pro kuchařku i aplikaci? 

Bára L.: Úplně první fotky fotila Barča mobilem. Když jsem přibyla do týmu já, fotilo se u mě doma v kuchyni na 12 m2, takhle jsme vlastně vyfotili obě první kuchařky a spoustu receptů na web i do aplikace. Když už toho začalo být trošku moc, našli jsme si malý půdní byt, ze kterého jsme si udělali kancelář a zároveň i foto studio. Kuchyň byla snad ještě menší, než u mě doma, a tak nám po čase opět přestala stačit. Teď fotíme všechno v prostoru na Smíchově, kde býval fotografický ateliér. Zatím se vejdeme. 


Myslíte, že se domácí vaření do kuchyní vrací nebo nás čeká fastfoodová budoucnost? 

Bára H.: Myslím, že se spíš začíná měnit pohled na fastfoody. I v Čechách poslední dobou přibývají bistra a fastfoody, které nabízí zdravější menu anebo přinejmenším zdravější alternativu stravování. To, jestli si člověk vaří doma, záleží na jeho časových možnostech. Každopádně není nad to uvařit si doma a mít kontrolu nad tím, co přesně do jídla dávám. 

Bára L.: Myslím, že se obojí postupně proměňuje k lepšímu a světlá budoucnost čeká obě zmíněné. Fastfoody budou kvalitnější a zdravější, ale domácí vaření bude vždycky to nejlepší, co budeme moct své rodině dát, a zároveň s ní i strávit kvalitní čas. 


Co chcete stihnout do Vánoc? 

Bára H.: Vyrazit na letní dovolenou bude do listopadu úspěch. 

Bára L.: Stihnout dokončit všechny rozběhnuté projekty tak, abychom na nový rok mohli začít s čistým štítem.
 

 

Bára Hlubučková

Studuje marketing, baví ji jóga a bojové sporty a hodně cestuje. V zahraničí ráda ochutnává místní suroviny a zkouším nové recepty. Její celoživotní vášní je retail, design obecně a nábytek. O to, co jí, se začala zajímat už na 2. stupni základní školy. Ve Fitreceptech se podílí na všem možném – na starosti měla třeba vydání vánočního magazínu či kuchařky Jíme zdravě po celý rok.  

Bára Lundgren

Narodila se s foťákem v jedné ruce a s jídlem v té druhé. Celý život se v ní perou dvě stránky osobnosti – umělecká a pragmatická. Po 10 letech hudebního drilu a hře v orchestrech utekla studovat marketingovou komunikaci a PR na Karlovu Univerzitu. Miluje vaření, focení a taky krásné nádobí! Ve Fitreceptech se kromě focení stará o marketing a o vše další, co je potřeba.

O Fit receptech

Parta mladých lidí z Českých Budějovic kdysi vymyslela web a aplikaci s jednoduchými, zdravými a dobrými recepty. Následovala první kuchařka, pak druhá a letos na podzim vychází už čtvrtá. Po těch předchozích se jenom zaprášilo. Proč? Protože jsou originální, vypadají skvěle a recepty jsou svěžím vánkem v každé kuchyni. V čele projektu stojí Petr Novák, který je hlavním tahounem, nešlo by to ale bez Báry H., která vymýšlí recepty, Báry L., která vaří a fotí, a bez Petrovy maminky Jany, která už vyzkoušela a ochutnala více než tisícovku jejich receptů. 

Kuchařky i recepty si můžete prohlédnout na www.fitrecepty.info.