Jarní chřestový salát s kozím sýrem, citrónem a lískovými oříšky

Jarní chřestový salát s kozím sýrem, citrónem a lískovými oříšky

2 porce

25 minut

Nejjednodušší a nejlepší úpravou chřestu je blanšírování, kdy se očištěné výhonky vaří přibližně 3 minuty v osolené vodě, dochucené bílým vínem a máslem. Jakmile je chřest uvařený, zchladíme ho v misce se studenou vodou a ledem. Díky tomu si chřest zachová krásně zelenou barvu. Takto upravený chřest je ideální ingrediencí do lehkých zeleninových salátů, plných vitamínů a výživných látek, tolik potřebných zejména v jarním období. 

Suroviny:

250 g chřestu 
100 g čerstvého (rozmrazeného) hrášku 
80 g naklíčených mungo fazolí 
6 větších ředkviček 
1 menší cuketa 
150 g rukoly a salátů dle chuti
200 g kozího sýra chevré 
1 citrón 
50 g lískových ořechů 
Parmegiano Reggiano 
olivový olej 
sůl, pepř dle chuti

Postup:

  1. Chřest očistěte a rozkojte na půlku. Uvařte ho ve vroucí, osolené vodě 3 minuty. Do vody můžete přidat kousek másla a bílého vína dle chuti. Po vyjmutí z vody jej rychle zchlaďte ve vodě s ledem. Ze dvou dílů citrónové šťávy a čtyř dílů olivového oleje si připravte zálivku. Kozí sýr rozmačkejte vidličkou nebo oddělte prsty na menší kousky. Uvařený chřest osolte a opepřete dle chuti. 
     
  2. Na velký talíř vrstvěte na sebe nejprve saláty, hrášek, mungo fazolky, na plátky nakrájené ředkvičky, půlky chřestu. Dále cuketové plátky, nastrouhané škrabkou na tenké plátky. Salát doplňte kozím sýrem, posypejte na sucho praženými lískovými ořechy a zakápněte připraveným dresingem z citrónu a olivového oleje. Na závěr přidejte hobliny sýru Parmiggiano Reggiano a plátky citrónu.