Jak zdobit perníčky? Recepty a rady od perníkářky

Jak zdobit perníčky? Recepty a rady od perníkářky

50 - 70 perníčků podle velikosti

120 minut příprava
+ zdobení

Perníčky. Pečivo, které nás fascinuje odpradávna. Voňavé cukroví plné medu a koření, které se peče snad v každé domácnosti. A nejen na Vánoce. Jestli už jste někdy obdivovali úžasné perníčkové zdobení zručných perníkářek, máme pro vás pár rad a tipů od Ludmily Fliegelové, která se pečení perníčků věnuje už více než deset let. 

„Dělejte to s láskou. Už při vybírání kvalitních surovin, vnímání vůně a posvátnosti zlatavého voňavého medu, při přesívání mouky, mletí a výběru koření, následném ručním zpracování těsta, při pečlivém vyvalování, kdy pohlazením těsta zjišťujeme stejnou tloušťku, při bdělosti a ostražitosti během pečení a nakonec nekonečné trpělivosti při zdobení. Dejte tomu svou mysl v přítomném okamžiku, věnujte přípravě dostatek času, pozitivní energii a víru v dobrý konec,“ radí Lidka Fliegelová. Jak tedy na to?

ETA TIP: Přečtěte si rozhovor s Lidkou Fliegelovou o tom, jak peče tradiční chodské perníčky.

Recept na tradiční perníčky

Suroviny

580 g hladké mouky

200 g moučkového cukru

90 g másla

3 vejce

150 g tekutého medu

3 lžíce kakaa

1 a ½ lžíce jedlé sody

2 lžíce perníkového koření

Postup:

1. V míse kuchyňského robotu smíchejte na střední otáčky vlažné rozpuštěné máslo, med, přidejte vejce, koření a cukr moučku.

2. Vedle do misky do dvou třetin mouky prosejte kakao a přidejte jedlou sodu. Snižte otáčky a postupně přidávejte mouku dle potřeby, na co robot stačí. Zbytek mouky do těsta zapracujte ručně a těsto pečlivě propracujte. Mělo by být vláčné, ne příliš tuhé.

3. Těsto nechejte odpočinout v chladničce, ideálně alespoň přes noc.

4. Těsto rozválejte a tvořítky vykrajujte různé tvary. Pečte 10 až 12 minut v předehřáté troubě při teplotě 180 až 190° C . Po upečení perníčky potřete rozšlehaným vajíčkem a nechejte je vychladnout.

 

Techniky zdobení – vyzkoušejte kakaový dekor
i bílkovou polevu

Perníčky s kakaovým dekorem

Suroviny:

světlé perníkové těsto

kakao

voda

vajíčko na potření

Materiál:

vykrajovátka

šablony (stencils)

štětec

Postup:

1. Zadělejte si světlé perníkové těsto bez použití kakaa. Připravte si kakao, vodu, štěteček, šablonu s dekorem, vyválené těsto.

2. Těsto na povrchu lehce pomoučete, aby se šablona nelepila a šla snadno sundat. Přiložte šablonu, výseky lehce potřete vodou a pomocí suchého štětce naneste do výseků kakao. Přebytečný prášek odfoukněte, odstraňte šablonu a vykrojte perníček vykrajovátkem. Upečte jako obvykle.

3. Po upečení opatrně potřete rozšlehaným vajíčkem. Napřed jen lehce pokapejte malou vrstvičkou vajíčka, abyste kakao nerozmazali. Po chvilce perníček opatrně přetřete, počkejte ještě chvilku a znovu přetřete vajíčkem.

Mřížka zdobená bílkovou polevou

Krásným dekorem je mřížka, do které se tečkami tvoří vybraný vzor. Kromě zručnosti budete potřebovat tu správnou konzistenci polevy – pěkně táhlou a zároveň dostatečně hustou. Kornoutek na zdobení by měl mít co nejmenší dírku.

Recept na bílkovou polevu:

300 g moučkového cukru

2 bílky

1 lžička Solamylu

kapka citronové šťávy

Suroviny na polevu dejte do misky a šlehejte pomocí ručního šlehače do zhoustnutí. Poleva by se po posledním promíchání neměla roztéct rychleji než za 15 sekund. Polevu přikryjte vlhkou utěrkou nebo uzavřete do krabičky, aby zůstala krásně tekutá a lesklá.

Materiál:

kornoutek s malou dírkou do 1 mm

předloha vzoru

štětec

Postup:

Polevou naplněnou v kornoutku si nakreslete obrys neboli okraj mřížky. Polevu nanášejte kolmo nad perníčkem. Zůstávají-li na koncích linky špičky, zarovnejte je ihned vlhkým štětečkem. Pokud se poleva trhá, znamená to, že jedete příliš rychle a je potřeba zpomalit. Začátečníci mohou klidně dělat linky mřížky dál od sebe, čím budete zručnější, tím blíž mohou linky být. Do mřížky po zaschnutí vytvořte požadovaný vzor pomocí teček. Inspiraci najdete v knížce Tajemství perníčků.