Perníčky z Chodska: třetí generace cukrářek v jedné rodině

Perníčky z Chodska: třetí generace cukrářek v jedné rodině

Když před třiceti lety pomáhala Lidka Fliegelová babičce s pečením perníčků u nich doma na Chodsku, ani ve snu ji nenapadlo, že by se tím mohla někdy živit. Pečení perníčků se věnuje již spoustu let a zvažuje, že si z perníkářství opravdu udělá povolání. Pomáhají ji v tom nejen babiččiny recepty a zkušenosti, ale také dlouhá cukrářská tradice celé rodiny. 

 

Jsou chodské perníčky jiné než třeba valašské?

Myslím, že každá perníkářka dělá perníčky trochu jinak. Přidá jiný poměr medu nebo koření, jinak zadělá těsto, použije různé množství vajíček nebo mouky, záleží na tom, jakou jedlou sodu do perníků dá. Občas se říká, že záleží i na počasí, podobně jako u chleba. Moje perníčky se ale jmenují Perníčky z Chodska, protože je zdobím chodským motivem, který se používá na chodské keramice. Většinou je to růžová růže, červené nebo bílé kopretiny a modré pomněnky, někdy také klasy nebo vlčí máky.

Proč nás perníčky všechny tak fascinují? Vyrábí se po celé republice a najdete je na každém vánočním stole i na každé pouti. 

Možná je to tím, že je to dávnověká tradice, která se skoro nezměněná udržela dodnes. Věřilo se a dodnes se věří, že díky medu a koření má perník léčivé účinky. Snad je to i pro tu možnost ho zdobit různými způsoby, protože technik zdobení je velká spousta a když to někdo umí, je to ukázka nádherného řemesla.

Perníčky se ale u vás doma pečou odjakživa, je to tak? 

Ano, babička zdobila celý život a mě nikdy nenapadlo, že bych mohla zdobit ve větším. Vlastně jsem se k tomu dostala náhodou, když děti odrostly a já měla víc času. Pustila jsem se do toho při práci a teď už pomalu uvažuji o tom, že se perníčkům budu věnovat naplno. Baví mě to, o perníčky je zájem a mně to dělá velkou radost. Mně teď pomáhá i moje dcera Míša. Když má člověk takovou podporu vedle sebe, je to o to snazší a krásnější. 

Máte nějaké vlastní tajné tipy a triky jak na perníčky?  

Od začátku pečení jsem řešila spoustu věcí a detailů. Třeba to, jak správně zadělat těsto, jak udělat polevu a podobně. Hledala jsem na internetu, v časopisech i v knihách, abych se dozvěděla o perníčcích co nejvíce. Občas mi něco poradily jiné perníkářky a spoustu věcí mi předala také moje babička.

Co je na perníčcích nejtěžší? 

Nejtěžší je rozhodně zadělat dobré těsto a udělat kvalitní polevu podle techniky, kterou chcete zdobit. Těsto zadělávám už léta a mnohokrát se mi stalo, že bylo tuhé, lepilo se nebo třeba stahovalo. Teprve před rokem se mi podařilo přijít na to, čím to bylo. 

A prozradíte nám to?  

Je to hlavně tím, že do těsta nedáte hned všechnu mouku najednou. Je potřeba nechat si část stranou a postupně ji přisypávat podle toho, jak moc hutné těsto chcete mít. Když zrovna budete mít třeba menší vajíčka, stane se vám, že těsto nebude dost vláčné. 

Těsto na perníčky se dělá ručně?  

Částečně ano, ale když ho děláte ve velkém množství, je dobrý robot k nezaplacení. Já jsem až do letošního jara měla 27 let starého kuchyňského robota ETA, kterého jsem dostala jako svatební dar. Drží sice dodnes, ale používám ho už jen na strouhání brambor a strouhanky. Na jaře jsem se konečně rozhoupala a koupila si nového robota. Byl to takový obyčejný kus a nestál vlastně za moc. Vybrala jsem si ho hlavně proto, že měl velkou míchací mísu o objemu asi 7,5 litru, do které by se mi vešlo víc těsta. Nakonec jsem zjistila, že má slabý motor, takže se v něm dá zadělat třeba jen z půl kila mouky. Když jsem pak zkusila připravit těsto i z malé dávky, celý kvičel a chvěl se po celé lince. A nebylo to ani nijak hutné těsto. Tak jsem nad tím mávla rukou, že jsem prostě jen naletěla. Když mi ale přišel ETA Gratus Storio, zjistila jsem, že je nádherný. Je stabilní, praktický, není velký. Překvapilo mě taky obrovské množství příslušenství, u kterého teď spíš řeším, kam ho dám. 

Na co všechno tedy robota použijete? 

Zadělávám těsto na perníky, takže ho budu určitě používat na míchání polevy, na základ těsta, kterého sice zadělávám ve větším množství, ale v robotu budu moci smíchat med s tukem, cukrem a kořením a dalšími přísadami. Přidávání mouky pak udělám ve vedlejší míse, protože to už chce trochu cit. Viděla jsem také, že má robot sekáček na koření, tak se těším, až si udělám svou vlastní perníkovou směs koření. 
ETA TIP: Vyzkoušejte si upéct a nazdobit tradiční perníčky podle Lidky Fliegelové i u vás doma. 


ETA TIP: Sledujte Perníčky z Chodska na Facebooku a Instagramu.