Hříbkové rizoto jako v Itálii

Hříbkové rizoto jako v Itálii

 

4 porce

 

45 minut

Pravé italské krémové rizoto tvoří jen rýže, vývar a víno. Hedvábné konzistence docílíte pozvolným vařením, žádnou smetanou ani sýrem. Buď můžete vývar postupně za stálého míchání přilévat, jakmile se vsákne do horké rýže, nebo vše promíchejte a uvařte v tlakovém hrnci ETA Tauro. Stačí jen promíchat, zavřít a zapnout. A kuchyní se rozline vůně hříbků a přenese vás do slunné Itálie. Základem úspěchu je však i rýže – speciální druh na rizoto (například arborio) obsahuje větší množství škrobu než běžná rýže, což také přispívá k žádoucí konzistenci.

 

Suroviny:

60 g sušených hříbků
1 šalotka
2 stroužky česneku
5 lžic másla

3 lžíce olivového oleje
300 g rýže arborio
200 ml suchého bílého vína
1 l zeleninového vývaru

60 g parmazánu
1 hrst petrželové nati

multifunkční tlakový hrnec ETA Tauro

Postup:

  1. Sušené hříbky namočte na 20 minut do vody. Šalotku a česnek nakrájejte najemno.
     
  2. Na hrnci ETA Tauro nastavte program Vaření bez víka a zapněte jej na 20 minut. Rozpusťte v něm 4 lžíce másla a olivový olej a opečte šalotku a česnek dozlatova. Přisypte rýži a ze všech stran ji dobře opečte, až začne praskat a vonět (zhruba 30 vteřin až 1 minutu). Podlijte vínem a nechte vypařit alkohol. Přidejte okapané hříbky a dobře promíchejte. Zalijte vývarem.
     
  3. Zavřete víko a nastavte program Tlakové vaření na 10 minut. Po skončení programu odpusťte páru a do rizota přidejte zbylé máslo na zjemnění. Parmazán nastrouhejte nahrubo a vmíchejte do rizota. Podávejte posypané nasekanou petrželovou natí.

Hříbkové rizoto