Vybíráte nový vysavač? Tohle jsou vlastnosti, které musíte před koupí zvážit

Vybíráte nový vysavač? Tohle jsou vlastnosti, které musíte před koupí zvážit

Starý vysavač už dosluhuje nebo přestal fungovat úplně a vy stojíte před rozhodnutím, jaký pořídit? Ačkoliv se dnes už nejedná o tak nákladný spotřebič a většina domácností si může nový dovolit bez zásadnějších problémů, jeho výběr byste neměli brát na lehkou váhu. Kvalitní vysavač vám vydrží roky, a pokud sáhnete po nesprávném, bude vám místo pomoci doma tak akorát překážet. Zde je tedy pár věcí, které byste měli při nákupu zvážit.

Se sáčkem nebo bez?

Jedna z prvních věcí, kterou si ještě před nákupem rozmyslete, je, zda chcete vysavač sáčkový či nikoliv. Obě varianty mají své výhody a nevýhody. Záleží tedy spíš na tom, jak často a k čemu budete vysavač využívat. V sáčkových vysavačích stačí jednou za čas nasbírané nečistoty vyhodit do popelnice a sáček vyměnit za nový. Většina vysavačů už vás navíc dnes sama upozorní, že je sáček plný. Pokud ale vysáváte každý den, zvažte bezsáčkovou variantu. V té jsou prach a nečistoty přefiltrovány do úložné nádobky. Tu jednoduše vysunete a nečistoty vysypete do koše. Pravidelně čistit byste měli i samotný filtr. Špína a roztoči se tak dostanou ihned pryč z domu a vy používáte při každém vysávání čistý spotřebič. Což ocení například domácnosti alergiků a astmatiků.

Sáčkový vysavač ETA Adagio

Se šňůrou nebo bezdrátově?

Další, nad čím byste se měli zamyslet, je prostor, ve kterém budete vysavač používat. Pokud se jedná o ne příliš členitý prostor s koberci, pak sáhněte spíš po klasickém vysavači se šňůrou. Vysavače napájené přímo ze zásuvky se obvykle vyznačují vysokým výkonem a hravě si poradí i s koberci s vyšším vlasem. Reálně ale zvažte, jak dlouhou šňůru budete potřebovat. Průměrně se dosah vysavače dnes pohybuje mezi 6–15 metry. Pokud naopak potřebujete mít vysavač neustále rychle po ruce, a spíše než na dlouhé úklidy, ho využijete na bryskní vysátí drobků po obědě či bláta v předsíni, pak rozhodně volte tyčový vysavač. Tyčové vysavače mají uvnitř zabudovanou baterii, která se v době nečinnosti dobíjí ve stojanu. Díky tomu pak nepotřebujete vysavač při úklidu zapojovat do sítě. Při výběru si všímejte, jak dlouho vydrží vysavač v provozu a jak dlouho trvá jeho opětovné dobití. 

Jaká je spotřeba?

Při výběru vysavače se můžete setkat s údaji o příkonu (W) a sacím výkonu. Pozor ale na častou chybu, kdy lidé dávají rovnítko mezi příkon a výkon. Příkon je pouze informace o tom, kolik vysavač spotřebuje při provozu elektřiny. Nepoznáte z toho ale, jak efektivní bude spotřebič při vysávání. Zda bude vysávat dobře a rychle totiž velmi záleží i na celkové konstrukci zařízení a sací hubici. 

Jak je hlučný?

Hlučnost vysavačů se měří v decibelech a informaci obvykle také najdete v technických parametrech či na energetickém štítku. Průměrně se pohybuje hlasitost zapnutých vysavačů mezi 60 a 80 dB. Pokud potřebujete vysávat večer či během dne, když usnou děti, sáhněte buď po tišších tyčových vysavačích či po takových, které přímo nabízejí tichý režim. 

Kolik váží? 

Zejména u ručních a tyčových vysavačů, jejichž váha spočívá ve vašich rukách, záleží na každém kilu. Hledejte proto lehké varianty. Jinak se vám při úklidu dost pronesou. U klasických vysavačů, které jsou položené na podlaze, nemusíte tolik řešit váhu. Pozorně si ale prohlédněte, jak snadno s nimi lze manipulovat. Mají kolečka? Mají držadlo, za které je můžete po domě přenášet? Mají prostor pro schování příslušenství? I zdánlivé drobnosti vám mohou v budoucnu práci buď velmi usnadnit, nebo značně znepříjemnit. 

Tyčový vysavač ETA Supersonic

Co zvládnou uklidit? 

Potřebujete pouze jednou týdně vysát podlahy s tvrdým povrchem? Nebo chcete vysávat například i čalounění a polštáře? Máte doma čtyřnohé mazlíčky a musíte pravidelně domácnost zbavovat chlupů? To všechno byste si měli při nákupu promyslet. Bude se od toho totiž odvíjet i to, jaké příslušenství k vysavači potřebujete. Takovou výbavou může být speciální kartáč na čalounění, šetrný nástavec na plovoucí podlahy, nástavec pro vysávání zvířecích chlupů či speciální úzká hubice, která umožňuje vysát prach i z těžko přístupných škvír. U tyčových vysavačů pak navíc můžete zvažovat i několik funkcí v jednom. Kromě vysávání totiž řada z nich zvládne podlahu umýt. Najdete i takové, které mokré povrchy rovnou vysuší. Někdo naopak ocení funkci 2 v 1, kdy tyčový vysavač snadno promění na malý ruční. Ten rychle poklidí linku i auto a díky snadnému nacvaknutí zpět nezabere žádné místo navíc. Pokud potřebujete pomocníka, který za vás bude udržovat průběžně podlahy stále čisté a uklidí v době, kdy nejste doma, vsaďte na robotický vysavač. V průběhu dne sám ve vyznačených místech vysaje a vás po příchodu z práce nečeká nutnost zametat. Větší úklidy s ním ale nezastanete a na hůře přístupná místa také budete potřebovat klasičtější verzi vysavače.