Velký průvodce balením dárků aneb jak originálně zabalit dárky na Vánoce?

Velký průvodce balením dárků aneb jak originálně zabalit dárky na Vánoce?

Všichni, kdo milují Vánoce, moc dobře vědí, že krásně zabalené dárky přináší radost. Uvnitř může být šperk za statisíce nebo jen nové ponožky, ale krásné balení umí rozzářit oči, těch, které máte nejraději. Pojďte se s námi podívat na tipy jak originálně zabalit dárky, jak se balí měkké a neforemné dárky nebo jak zabalit dárečky pro děti.

Než začnete, rozhodně si rozmyslet, v jakém stylu letos budete dárky balit. Usnadní vám to nákup balicího materiálu, můžete si rovnou připravit drobnosti a ozdoby na dotvoření, případně kombinovat barvy papírů a stuh do jedinečných kombinací. Pro začátek se vám ale určitě bude hodit: 

 • balicí papír několika druhů nebo vzorů, 
 • stuha, provázek, krajka a jiné materiály na převázání dárků, 
 • nůžky a izolepa nebo tavná pistole, 
 • přírodniny (smrkové větvičky, šišky, sušené listy, cesmína nebo třeba jmelí), 
 • perníčky, rolničky, zvonečky a jiné ozdoby, 
 • ruličky od rolí na kuchyňské utěrky nebo toaletního papíru na malé dárky.  

Jak zabalit dárky? Vyzdobte je

Pokud máte dárky v příjemných rozměrech, v krabičkách nebo ve tvarech, se kterými si nemusíte lámat hlavu, můžete se rovnou pustit do zdobení. 

Metalické barvy a materiály 

Letos rozhodně frčí metalické materiály, kombinovat můžete klidně zlatý balicí papír s klasickou širokou lesklou červenou papírovou stuhou, zelenou a růžovou, modrou a stříbrno, fialovou a růžovou nebo třeba červenou a černou.

Stužky můžete zvolit:

 • papírové lesklé nebo matné, 
 • sametové, 
 • klasické stuhy. 

Přírodniny

Kdo dává přednost tradičnějším materiálům, může dárky zabalit do klasického hnědého balicího papíru a převázat je režným provázkem nebo obyčejnou stužkou. Takové balení si přímo říká o doplnění přírodninami, jako jsou šišky nebo smrkové větvičky, které prostrčíte pod tkaničkou.

ETA TIP: Co takhle udělat letos namísto jmenovek perníčky se jmény? Stačí do nich před pečením udělat otvor, kterým provléknete šňůrku, abyste je mohli zavěsit na dárek.

Dvojité balení

Velkou parádu udělá dvojité balení nebo dvojité mašličky na dárku. Pokud balíte dárek „nastojato“, tedy například lahev, hrníček nebo svíčku, připravte si průsvitný celofán a balicí papír. Celofán by měl být o kousek větší než samotný balicí papír. Položte na stůl balicí papír, na něj celofán a doprostřed dárek, který chcete zabalit. Připravte si stužku a balicí papír i s celofánem zvedněte rovnoměrně kolem dárku a převažte nad dárkem stužkou. Vznikne dárek ve tvaru ananasu, který bude působit luxusně a lákavě.

Pokud chcete dvojité balení využít jen při dekorování dárku, připravte si barevné stužky v kontrastních barvách, jutové stuhy nebo třeba krajkové stužky. Zabalte dárek, jak jste zvyklí a pak přidávejte další mašličky tam, kde jste dárek zavázali. Načechraného vzhledu dosáhnete použitím různých materiálů a tloušťky stuh.

Vlastní balicí papír

Kdo chce být opravdový originál, může si připravit vlastní balicí papír. Nejjednodušší je pomalovat klasický hnědý nebo bílý balicí papír. Připravit si ale také můžete koupená tiskátka nebo si vyrobit vlastní z brambor tak, jak jsme to dělali ve školce.

ETA TIP: Hezkým nápadem je ale také napsat přímo na zabalený dárek malé přání.

Jak na měkkouše? Aneb jak zabalit měkké dárky

Ponožky, svetry, šály a rukavice. Jak je elegantně zabalit a udělat jimi radost? Tady se vám možná bude hodit pár pomůcek.

Balení do ruličky

Skvělým pomocníkem na balení měkkých dárků jsou ruličky od kuchyňských utěrek nebo toaletního papíru. Stačí je naplnit ponožkami nebo šátkem, posunout textil až do středu. Položte ruličku na stůl a z každé strany na ni od kraje přitlačte kulatou roli lepicí pásky. Vezměte nůžky a objeďte izolepu nůžkami, abyste naznačili sklad ruličky. Otočte ruličku na druhou stranu a to samé udělejte na obou koncích z druhé strany. Vezměte pak ruličku do ruky a stlačte konce dovnitř. Díky vrypům se konce krásně vytvarují a ruličku stačí převázat stužkou.

Podložka

Ti, kdo se v balení dárků opravdu vyznají, používají jako malý trik pod měkké dárky podložku z kartonu. Stačí na ni položit svetr, košili nebo tričko, přehnout okraje na dvou protilehlých stranách nahoru a můžete dárek zabalit, jako by byl schovaný v krabičce.

Dárek v dárku

Jestli pro někoho máte drobnost, která by se špatně balila, využijte jiný dárek a zabalte klidně ponožky do hrníčku, šátek ke knížce nebo rukavice ke krabici čajů. Poslouží vám namísto podložky, dárek se v nich krásně schová a udělá dvojí radost.

Jak zabalit dárky pro děti?

Povedlo se vám vybrat něco skvělého pro vaše maličké? Udělejte jim radost také pěkným balením. Doporučujeme nedávat menší a menší krabice do jedné, s tím mnoho úspěchu nesklidíte. Zkuste třeba:

 • dárkového sněhuláka – zabalte tři dárky do bílého papíru a jeden do černého. Přilepte je k sobě tavnou pistolí a dozdobte barevnými papíry, aby dárek vypadal jako sněhulák. 
 • ušaté dárky – až budete balit klasickou krabičku, zahněte jednu stranu balicího papíru na straně dárku tak, jak jste zvyklí, ale na opačné straně nechejte zbylý papír stát jako ouška. Stačí přidat nebo nakreslit oči a čumáček a na světě může být celá zoo. 
 • vybuchující krabička – lidé, kteří se věnují scrapbookingu vymysleli tzv. exploding box – krabičku, která se po rozvázání šňůrky rozloží před očima. Uvnitř se může ukrývat malý dárek, ale může být také plná obrázků oblíbených postaviček nebo jiného překvapení. 
 • příšerné krabičky – pokud máte krabičky s odklápěcím víčkem, vyzdobte je barevnými papíry, nalepovacími plastovými očičky z papírnictví a dlouhými zuby. Děti budou bavit už krabičky samotné. 
 • jednorožci pro malé velké slečny – pro vaši princeznu zabalte dárek jako jednorožce. Bude stačit bílý papír, lesklý papírový kornout jako roh a trocha práce s barevnými fixy. 
 • dárky k nakousnutí – máte-li připravené dárky podlouhléhlo tvaru, zabalte je jako velké bonbóny a uložte pod stromeček všechny k sobě. Děti nebudou vědět, po kterém sáhnout dřív. 

 Přestože na trhu existují tisíce jednoduchých dárkových taštiček, zabalený dárek udělá mnohem větší radost. Schválně, jestli patříte k těm, kdo papír roztrhají a zahodí nebo spíš k těm, kdo dárky opatrně rozbalují, aby se papír dal použít i na příště? Tak nebo tak, přejeme vám krásné Vánoce.

 •