Vaření tří generací. Recepty od babičky, maminky a dcery jedné české rodiny

Vaření tří generací. Recepty od babičky, maminky a dcery jedné české rodiny

Lucie je dcerou Edity, která bydlí v domě se svojí tchýní Hanou. Všechny tři se rády potkávají v kuchyni, kde společně nejen vaří, ale hlavně si popovídají.

 

Hana naučila holky vařit. „Snacha vaří stejná jídla, ale jinak je dochucuje, a vnučka vaří a peče zdravější varianty,“ vypráví Hana, která má ráda tradiční českou kuchyni. Na vyhlášenou svíčkovou, guláš, hovězí na česneku, bramborové knedlíky a omáčky všichni rádi přijdou. Edita si pochvaluje především polévky a klasické omáčky, které od své tchýně odkoukala. „Manžel a děti je mají nejraději,“ směje se Edita. Pro rodinu vaří obzvlášť ráda, především o prázdninách nebo o víkendu, kdy má na vaření a pečení víc času. Její specialitou jsou dezerty a zapékaná masa. Lucie se s přítelem snaží jíst zdravěji a oba rádi připravují rychlé, zdravé a lehké jídlo. „Při práci stíhám vařit párkrát do týdne, přítel také rád vaří, tak se často předbíháme, kdo se dostane do kuchyně první,“ směje se Lucie, která pracuje stejně jako její maminka v mateřské školce. Nejraději má sladká jídla, a tak se dezerty, buchty, koláče a sladkosti naučila připravovat zdravějším způsobem, mimoto s chutí upravuje ryby, míchá saláty a s příchodem chladnějšího počasí vaří husté krémové polévky. Právě pečení odkoukala od babičky, která dříve vařila každý den nejméně jednu polévku a hlavní jídlo pro svého manžela, a dnes peče hlavně pro děti a vnoučata. Základy vaření pochytila Lucie od mamky.

 

 

 

 

Jiné kuchyně, prověřené spotřebiče

 

Ačkoliv každá z dam má kuchyni zařízenou podle svého, tyčový mixér najdete ve všech třech. „Ráda používám ještě remosku a ruční šlehač,“ říká Hana, kterou v poslední době okouzlil kuchyňský robot ETA Gratus Kuliner. Kromě hnětení a šlehání těsta a krémů zvládne i mletí masa, rozmixování polévek a nakrájení zeleniny na úhledné kostičky. Obsluha je přitom intuitivní a mytí velmi snadné. U snachy Edity však pokukovala i po ETA Pečence, která funguje na podobném principu jako remoska, takže v ní upečete maso, zeleninu, koláč i cukroví, ale také uvaříte polévku nebo přílohu. Nahradí tak vlastně horkovzdušnou troubu i hrnec. „U nás se nejvíce zapíná trouba, kávovar na espresso a tyčový mixér,“ směje se Edita. Na tyčový mixér nedá dopustit ani Lucie. „Rozmixuji s ním polévku i ušlehám sníh do koláče.“ Ponorný mixér ETA Sapelo má příjemnou ergonomickou rukojeť, tišší chod a obsahuje také metlu. Lehká jídla připraví skoro sám Luciin oblíbený parní hrnec. Šikovní pomocníci šetří čas a práci, ale nejdůležitější jsou strávníci, kteří dobré domácí jídlo ocení, shodují se všechny tři.

 

Hana, tchýně a babička

 

Oblíbené jídlo: Českou klasiku, nejvíce bramborovou kaši s řízkem, ale musí být kuřecí.

Co mi chutná od holek: Všechno, co uvaří, od snachy především její svíčková a od vnučky zdravé moučníky.

 

 

 

Bublanina s jahodami

 

1 plech / 12 porcí

Doba přípravy: 30 minut

Doba chladnutí: 20 minut
Doba pečení: 25–30 minut

 

200 ml vody

200 ml rostlinného oleje

zhruba 500 g ovoce (jahody, višně...)

250 g krupicového cukru

1 sáček vanilkového cukru

5 vajec

strouhaná kůra z 1 citronu

360 g polohrubé mouky

1 sáček kypřicího prášku

špetka soli

máslo na vymazání plechu

mouka na vysypání plechu

moučkový cukr na posypání

 

kuchyňský robot ETA Gratus Kuliner

 

 

1. Vodu promíchejte s olejem a přiveďte k varu. Odstavte a nechte zchladnout. Ovoce očistěte, podle potřeby vypeckujte.

 

2. Oba cukry vyšlehejte s vejci a citronovou kůrou do pěny. Práci vám usnadní šlehací metly v robotu Gratus. Pozvolna přilévejte převařenou vlažnou vodu s olejem, prošlehejte, přisypte mouku s kypřicím práškem, promíchejte, zlehka osolte a znovu prošlehejte.

 

3. Troubu předehřejte na 180 °C. Plech vymažte máslem, vysypte moukou a rozetřete do něj těsto. Poklaďte ho ovocem a pečte v předehřáté troubě zhruba 25–30 minut dozlatova. Propečenost vyzkoušejte špejlí – píchněte ji do středu a vytáhněte. Je-li suchá, těsto je hotové.

 

4. Upečenou bublaninu vytáhněte, nechte lehce zchladnout a pocukrujte.

 

 

Edita, snacha a maminka

 

Oblíbené jídlo: Nejraději mám tatarák, ale chápu, že ho nelze jíst stále, tak se spokojím s českou kuchyní.

Co mi chutná od holek: Asi všechno, víte, jak se říká: když vaří někdo jiný, je to vždy dobré.

 

 

 

Vepřová panenka s batátovým pyré

 

4 porce

Doba přípravy: 15 minut

Doba pečení: 30 minut

Doba vaření: 30 minut

 

Maso:

600–800 g vepřové panenky vcelku

2 lžíce olivového oleje

1 hrst snítek rozmarýnu

4 stroužky česneku

sůl a čerstvě mletý pepř

 

Pyré:

500 g batátů

sůl

 

ETA Pečenka

ruční šlehač ETA Lento

 

1. Panenku očistěte, odkrojte viditelné blanky a maso z obou stran osolte a opepřete. Opečte ho na rozehřátém oleji ze všech stran dozlatova, zhruba to trvá 10 minut.

 

2. Do nádoby pečenky přelijte vypečený tuk, vložte maso, poklaďte ho snítky rozmarýny, česnek oloupejte a stroužky (můžete je i nakrájet) položte kolem masa. Pečte ho dozlatova a doměkka, zhruba 20 minut, záleží na tloušťce masa. V troubě upečte maso na 200 °C.

 

3. Mezitím připravte pyré. Batáty oloupejte, nakrájejte na kostky a povařte ve vroucí osolené vodě doměkka. Slijte ji, batáty rozmačkejte vidličkou nebo tyčovým mixérem na hladké pyré a podávejte s panenkou. Před podáváním ji nechte 5 minut odpočinout a pak krájejte na 1cm plátky.

 

 

Lucie, dcera a vnučka

 

Oblíbené jídlo: Sladké dobroty ve zdravějším provedení, saláty, ryby a husté krémové polévky.

Co mi chutná od holek: Od babičky úplně všechno, jednou za čas je tradiční česká klasika potřeba. Koláče a omáčky jsou famózní. U mamky také rád jím, hlavně šunkofleky a různé těstoviny.

 

 

Dýňový krém

 

4 porce

Doba přípravy: 15 minut

Doba pečení: 20 minut

Doba vaření: 5 minut

 

1 dýně (zhruba o váze 1 kg)

2 lžíce olivového oleje

300 ml kokosového mléka

špetka kurkumy

1 červená chilli paprička

limeta k zakápnutí

1 hrst listů koriandru

1 hrst dýňových semínek (dle chuti)

sůl a čerstvě mletý pepř

 

tyčový mixér ETA Sapelo

 

1. Troubu předehřejte na 180 °C. Dýni omyjte, tuhou slupku oloupejte, jinak ji můžete ponechat. Rozpůlte ji, vyjměte semínka a dužinu nakrájejte asi na 2cm plátky. Skládejte je na plech vyložený pečicím papírem a zakápněte olejem. Pečte zhruba 20 minut doměkka.

 

2. Upečenou dýni vyjměte, nechte trochu zchladnout a rozmixujte ji v hrnci s trochou vody dohladka. Postačí zhruba 150–250 ml stačí. Tyčový mixér ETA Sapelo rozmixuje i horkou dýni na hladký krém.

 

3. Přilijte kokosové mléko, osolte, opepřete, obarvěte kurkumou, přiostřete nadrobno nasekanou chilli papričkou a promíchejte. Je-li konzistence moc hustá, zřeďte polévku vodou. Zakápněte limetovou šťávou a podávejte posypané koriandrem nebo dýňovými semínky s kapkou dýňového nebo olivového oleje.