Když vyměníte starý mixér za nový

Když vyměníte starý mixér za nový

Food bloggerka, autorka kuchařky Sladká první republika, kuchařky pro psy Neštěkej a jez! a projektu Retrovaření vyzkoušela, jaké to je používat jiný mixér.

Znáte ten pocit, když jste na návštěvě a společně vaříte? Najednou všechno déle trvá a vaše schopnosti se podivuhodně vytrácí. Jediné místo, kde tenhle pocit nemívám, je kurz vaření. Kuchyň tu bývá zpravidla logicky a účelně zařízena a lektor vás jemně navádí, co budeme právě teď potřebovat. Jakmile jsem v cizí kuchyni, příprava snídaně se stává dobrodružnou výpravou, při které hledám nádobí a příbory, zkoumám útroby ledničky a snažím se domluvit s kávovarem. Jen pro ujasnění, nejsem bezdomovec, ani fanatická kuchařka, která ví všechno nejlíp, a proto všude vaří sama. Jsem jen máma a často navštěvujeme jiné „dětné“ přátele, a jak je známo, děti si buď hrají, nebo mají hlad. A tak nezbývá, než se zapojit do přípravy jídla.


Hedvábná krémová polévka

Zatímco suroviny nakoupím předem, arzenál kuchyňských spotřebičů si s sebou nevozím. Beru to zároveň jako příležitost vyzkoušet si něco nového. Krémové polévky děti milují a rodiče rovněž, protože do nich můžete schovat spoustu druhů zeleniny. Tyčovým mixérem můžete polévku rozmixovat přímo v hrnci, a pokud ho nevytáhnete zapnutý, nemusíte ani příliš uklízet. Ponorný mixér ETA Sapelo je oproti mému léty prověřenému kousku nabušeným mistrem. Na první chyt mě nadchla rukojeť, která přirozeně sedí v dlani a navíc mixér držíte dostatečně nahoře, takže na vás při mixování nestříká horká polévka. Velice praktický je speciální nástavec na mačkání brambor a pyré, který pracuje ve velké ploše, takže se suroviny rovnoměrně rozmělní a zároveň příliš nevychladnou. Kombinace nástavce na pyré a následné rozmixování ponorným mixérem se postará o hedvábně jemnou bramborovou kaši nebo hustý zeleninový krém. Šikovný je také sekáček na rychlé rozmixování malého množství ořechů, ovoce nebo bylinek. Má i šlehací metly na ušlehání šlehačky nebo krému, ale vyhovuje mi víc šlehání v širší nádobě než v užší a vyšší, ačkoliv je to ekonomičtější a úspornější na místo.

 

Barevné smoothie

Děti okamžitě nadchl stolní mixér ETA Vital Blend. Umí kouzelné věci. Nasypete do něj ovoce a přidáte jogurt, otočíte kolečkem a za 2 minuty servírujete zmrzlinu. Ostré čepele dokážou rozmixovat zmrzlé ovoce, zeleninu, ořechy, nádoba z varného skla vydrží i horkou polévku nebo omáčku. Výkonný motor pracuje příjemně rychle, a tak ani neobtěžuje vyšší hluk při mixování. Trvá jen chvilku a děti baví, jak je děsí – zní prý jako řev dinosaura. A zvládne nadrtit led – ideální nejen na party, ale i pro unavené rodiče. Přednastavené programy jsem nevyužila, ale prý mixování ještě zjednodušují. Jde to vůbec ještě?

Třetí bábovka

Mým nejvěrnějším společníkem je ruční šlehač, tak jsem byla zvědavá na jiný model. Plus body si získal už svou funkčností, z mého už po letech vypadávají hnětací háky, a tak mi zbývá vařečka a namakaná paže. U nového šlehače ETA Lento stačí zacvaknout a spustit, a poradí si i s půlkilem mouky a kvasnicemi. Pečení chleba je tak jen otázkou času. My jsme ale na neděli upekli bábovku. Metly velmi rychle a relativně tiše proměňovaly cukr s vejcem do nadýchané pěny a máslo pokojové teploty zašlehaly jako po másle. Žádné hrudky, jen hladká pěna, která se s ostatními surovinami změnila v troubě v kypré těsto. Nakonec jsme si k bábovce ušlehali ještě vanilkovou kokosovou šlehačku, šlehač se příjemně drží v ruce a je tak lehký, že ta práce navíc nestála ani za řeč. Přemýšlím o obnově kuchařského arzenálu.