V hlavní roli mixér. Jak si vybrat ten správný pro vás?

V hlavní roli mixér. Jak si vybrat ten správný pro vás?

Většina lidí považuje za mixér ruční šlehač s metličkami, kterými utřou těsto, vyšlehají šlehačku a s obzvlášť vytuněným modelem i uhnětou chleba. Mixér má však mnohem širší použití.

 

Historie mixérů se píše od roku 1857, kdy si americký vynálezce Ralf Collier nechal patentovat přístroj na míchání vajec. O 30 let později využil podobný princip pekař W. Johson k hnětení těsta. Ve 20. letech byl mixér běžnou součástí většiny amerických domácností a mířil do světa. Ponejvíc se používal na výrobu mléčných koktejlů, mléčné bary se kvůli prohibici a rozšíření kina staly oblíbeným místem schůzek.

 

 

Český zázrak jménem Pragomix

Československé hospodyně se s mixérem seznámily až počátkem 60. let. Společnost ETA sice mixér ETA Pragomix Special zkonstruovala už v padesátých letech, ale ženy nejprve netušily, jak by jim mohl pomoci. Následují první ruční šlehače. Mixér ETA 012 se měl v roce 1976 zabydlet v každé domácnosti, dokázal totiž mixovat, sekat, šlehat, hníst a díky mnoha nástavcům zvládl i vyrobit zmrzlinu, namlít maso i mák i protlačit těsto na cukroví nebo nakrouhat zeleninu. Dnes bychom ho označili za kuchyňský robot. Vývojáři společnosti ETA tak nazvali svůj další výrobek – kuchyňský robot ETA 0022, první přístroj se dvěma motory, který navíc zvládl i mlít kávu a lisovat ovoce.

 

 

Jak si vybrat ten správný?

Dnes získávají kuchyňské roboty na čím dál větší oblibě, ať už designovým provedením, variabilitou nástavců a příslušenství, nebo prostě tím, že výrazně zjednodušují práci všem, kdo to myslí s vařením a pečením vážně. Pokud nemáte v kuchyni hodně místa, nebo nechcete mít na lince robota, nebo zatím tolik nevaříte, oceníte spíše mixéry, které mají méně funkcí, ale jsou kompaktnější, menší a lehčí a samozřejmě i levnější.

 

Pokud rádi pečete, potřebujete utřít nebo uhníst těsto a vyšlehat nadýchaný krém, pak ruční šlehač ETA Lento je lehký a výkonný pomocník, který vám padne do ruky. Dvě šlehací metly se postarají o krémy a třená těsta, dva hnětací háky o těžší chlebová a kynutá. Odnímatelný nerezový tyčový mixér nezabírá skoro žádné místo a dvěma ostrými břity rozmixuje polévku, zeleninová pyré i bylinky.

 

 

Nadchla-li vás vlna smoothie a raw stravy, rádi připravujete nepečené dezerty z ořechů a sušeného ovoce, nebo máte malé děti a mixujete na každý oběd a večeři zeleninu s masem, stolní mixér ETA Vital Blend vám notně zjednoduší práci. Ostré břity a silný motor zvládnou rozmixovat dohladka téměř cokoliv – od ořechů přes syrovou a vařenou zeleninu až po kostky ledu. Ze zmraženého ovoce tak okamžitě připravíte zmrzlinu, z ořechů mléko a ze zeleninové polévky hedvábný krém jak z michelinské restaurace. Nádoba z varného skla umožňuje mixovat polévku horkou, a tak ji nemusíte zbytečně ohřívat.

 

 

Kombinaci obojího představuje ponorný mixér ETA Sapelo. Primárně je určený na mixování polévek, krémů, pyré a kaší přímo v nádobě, suroviny tak nemusíte nikam přelévat ani přendávat a následně ani uklízet horu nádobí. Praktický nástavec na mačkání brambor a pyré pracuje na větší ploše a díky elektrickému pohonu se vůbec nenadřete. Ergonomickou rukojeť nebudete chtít dát z ruky. Praktický je také sekáček na rychlé rozmixování malého množství ořechů, ovoce nebo bylinek, nebo šlehací metly na ušlehání šlehačky nebo krému. Ideální řešení pro malé kuchyně.