Mixování ve vakuu aneb Nenechte vitamíny vyletět do vzduchu

Mixování ve vakuu aneb Nenechte vitamíny vyletět do vzduchu

Jeden banán, hrst lesního ovoce, dvě kiwi, a navíc ještě lžička chia semínek... to je přece pořádná nálož vitamínů, no ne? Smoothie koktejly jsou živinami doslova nabité, při kontaktu se vzduchem však nevyhnutelně dochází k jejich postupnému vytrácení. Naštěstí existuje pohodlné řešení, a tím je mixování ve vakuu.

Vitamíny, minerály, antioxidanty a další cenné látky na vzduchu přirozeně oxidují, a tím ztrácí na své nutriční hodnotě. V ovoci a zelenině je před znehodnocením přirozeně chrání slupka, po rozmixování ale zůstávají vydány na pospas. Nemusíte se děsit – živiny se ani zdaleka nezničí všechny. Každé ztráty je však v tomto případě velká škoda. 

K druhům ovoce nejcitlivějším na oxidaci patří jablka, avokádo nebo třeba mango. Dlouhodobé vystavení vzduchu ale nesvědčí žádným rozmixovaným plodům. Jak tedy zařídit, aby se spolu s lahodnými smoothie koktejly dostalo do vašeho těla i maximální množství živin? Vsaďte na mixování ve vakuu!

ETA TIP: Výkonný mixér ETA Vital Blend Vaco nabízí nejen funkci mixování ve vakuu, ale zvládá i samostatné vakuování nebo samostatné mixování s možností individuálního nastavení.

Rozdíl, který nepřehlédnete

Viditelný rozdíl zaznamenáte pouhým okem – mixování bez přístupu vzduchu totiž eliminuje nežádoucí pěnu a díky výraznému zpomalení oxidace si výsledný pokrm nebo nápoj zachová svěží barvy po delší dobu, na které se vám budou sbíhat sliny.

Při mixování s odsátým vzduchem nedochází ani k separaci dužiny a tekutiny – výsledkem je velmi jemná konzistence a lahodná chuť. Vaše smoothie tak povýší nejen, co se výživnosti týká, ale i po estetické stránce, která je pro příjemný zážitek z jídla a pití neméně důležitá.

Z rychlosti se vám zatočí hlava

Technologie vakuového mixování dosahuje nejlepších výsledků v kombinaci s vysokými otáčkami. Mixér nejprve odsaje vzduch a suroviny poté rozmixuje na jemnou konzistenci. V případě mixéru ETA Vital Blend Vaco dokáže titanový šestiramenný nůž BlendeX Aero vyvinout rychlost až 32 tisíc otáček za minutu. Využít přitom můžete i přednastavených programů nebo funkce PULSE, která zajistí dokonalé promísení celého obsahu nádoby.

Ve speciální láhvi s víčkem pak koktejl zůstane čerstvý a nutričně bohatý i několik hodin. Praktický kryt mixéru navíc výrazně snižuje hladinu hluku.

Čerstvost zaručena

Na principu odsátí vzduchu funguje také svářečka fólií a vakuovačka v jednom. Ta prodlouží čerstvost potravin uložených v lednici a uchová je déle plné chuti. Vakuovačka potravinu obalí fólií, automatickým uzavřením ji pevně zajistí, odsaje vzduch a zataví spoj jednolitým a silným svarem. K potravinám se tak nedostanou ani bakterie, které způsobují jejich zkázu. 

Zhnědlému ovoci a nevábně vonícímu masu proto můžete dát sbohem, stejně jako zbytečnému plýtvání a vyhazování jídla. Vakuovačka navíc skvěle poslouží také při marinování, a tak je nepostradatelným pomocníkem nejen během grilovací sezóny. Neobejdete se bez ní ani při přípravě pokrmů tzv. Sous-vide metodou.

ETA TIP: Svářečka ETA Atmos poslouží také jako ochrana nejrůznějších předmětů, dokumentů a cenností před vlhkostí a nežádoucími vlivy.