Jaká je správná teplota vína a jak jí dosáhnout? Vsaďte na domácí vinotéky

Jaká je správná teplota vína a jak jí dosáhnout? Vsaďte na domácí vinotéky

Nemusíte být zkušenými znalci vína, abyste věděli, že se červené podává spíše teplejší, zatímco bílé vychlazené. Pokud si však s takto obecnou poučkou nevystačíte, ponořte se s námi do problematiky chlazení vína o něco hlouběji. Povíme si, proč je vlastně správná teplota vína zásadní, na kolik stupňů jednotlivé druhy vína vychladit a jak optimální teploty jednoduše docílit i v domácích podmínkách.  

Proč je teplota vína důležitá?  

Teplota vína výrazně ovlivňuje jeho vůni i chuť. Čím je teplota vyšší, tím více aromat se z vína uvolňuje. Se stoupající teplotou se zvýrazňuje také chuť alkoholu, což je nepříjemně znát, když víno zteplá až příliš.

Pro lehčí bílá vína s ovocnými nádechy se proto hodí nižší teplota, která podtrhne jejichž svěží chuť – málo vychlazená by chutnala poněkud mdle. Těžší červená vína se pak podávají o něco teplejší – studená teplota jim totiž neumožní plně rozvinout jejich specifickou chuť a vůni.

Na kolik stupňů tedy víno vychladit? 

Při chlazení vína platí, že bychom se měli vyvarovat extrémům. Příliš nízká teplota vína potlačí veškeré podtóny, které dělají jednotlivé odrůdy jedinečnými. Při konzumaci podchlazeného vína také hrozí, že nepoznáte jeho případné vady. Mýtem je ale i pokojová teplota jakožto optimum pro červené víno – ani u těžšího červeného vína by podle odborníků neměla teplota při podávání přesáhnout 18–20 °C.

Protože po podávání teplota vína vlivem okolního prostředí stoupne asi o 2 °C, můžete se setkat s doporučenou teplotou při podávání (a tedy i doporučenou teplotu chlazení) vína a doporučenou teplotou při jeho konzumaci.

 

Druh vína Doporučená teplota
při podávání vína
 
Šumivá a šampaňská vína 5–8 °C
Bílá sladší vína a dezertní vína 8–12 °C
Bílá suchá vína 9–11 °C
Růžová vína     10–13 °C
Elegantní a lehčí červená vína     12–15 °C
Těžší červená vína    15–18 °C

 

Mějte však na paměti, že se od sebe konkrétní odrůdy mírně liší a naplno rozvinou svůj potenciál v různých teplotách. Někteří výrobci pak uvádí doporučenou teplotu konkrétního vína přímo na etiketě.

Zároveň se však hodí podotknout, že se jedná o teploty orientační a doporučené. Každému může vyhovovat něco jiného, a tak zkoušejte, degustujte a nebojte se přizpůsobit teplotu vína tak, abyste z něj měli co největší požitek. 

Jak na chlazení vína v domácích podmínkách? 

Pokud nejste šťastnými majiteli vinného sklípku, můžete se při domácím chlazení vína spolehnout na svou lednici. Na problém však narazíte, pokud budete chtít vychladit více lahví najednou, nebo při chlazení vín vyžadujících vyšší teplotu než lednice běžně poskytuje uloženým potravinám.

 

Kompresorová vinotéka ETA

 

ETA TIP: Víno nedávejte chladit do mrazáku, ani jej nepodávejte s ledem. Prudká změna teplot chuti ani aromatům vína nesvědčí.

Vhodným řešením pro milovníky vína jsou proto domácí vinotéky s nastavitelnou teplotou a velkorysou kapacitou. Kompresorové vinotéky ETA nabízí kromě stálé teploty v rozmezí 5–18 °C, kterou snadno nastavíte na dotykovém LCD displeji, také vnitřní LED osvětlení, díky němuž budete mít dokonalý přehled o všech 28 lahvích, které se většího modelu vinotéky ETA pohodlně vejdou. Menší model vinotéky pak pojme 15 lahví.
 

Kompresorová vinotéka ETA

 

Vždy tak budete mít v zásobě dostatečné množství lahví vína pro každou příležitost, ať už se jedná o slavnostní chvíle s rodinou, romantické večeře ve dvou nebo všední večery, kterým sklenka vína dodá příjemně uvolněnou atmosféru. Stanete se také skvělým hostitelem všech vašich návštěv, a to i těch neohlášených.

ETA TIP: Pro uchování optimální teploty během večera či slavnostního oběda použijte speciální chladící nádobu – zejména pro vína bílá, jejichž chuť se ztepláním zbytečně degraduje. Kbelík s ledem pak volte pouze pro sekty.

Kompresorové domácí vinotéky ETA skrývají to nejdůležitější uvnitř, ale nezklamou vás ani při pohledu zvenčí. Díky elegantnímu designu s nerezovým rámem bude vinotéka vaší chloubou, kterou s hrdostí umístíte do kuchyně či obývacího pokoje. Poslouží jako funkční i dekorační prvek, který by měl být součástí všech domácností milovníků vína.