Jak upéct tu nejlepší bábovku? Záleží na detailech!

Jak upéct tu nejlepší bábovku? Záleží na detailech!

Upéct bábovku je zdánlivě jednoduchý úkol, který se však může nečekaně zkomplikovat. Chyba se většinou skrývá v drobných, na první dojem nedůležitých detailech. S našimi osvědčenými tipy však hravě připravíte nejen chutnou, ale i vzhledově atraktivní bábovku, na kterou budete právem hrdí.  

Čerstvé suroviny

Na čerstvosti surovin stojí a padá úspěch většiny moučníků. U bábovky však může být kvůli její jednoduchosti zaškobrtnutí v tomto směru obzvlášť znát. Pozor si dejte zejména u vajec a ořechů. Vejce by měla být čerstvá, dostatečně velká a ideálně pocházet od slepic z domácího chovu. Ořechy pak nesmí být hořké, žluklé či napadené plísní.

Vymazání a vysypání formy

Bábovkovou formu si vždy nachystejte ještě před tím, než se pustíte do míchání těsta. Všechny záhyby důkladně vymažte máslem, nejlépe tím přepuštěným, a vysypejte hrubou moukou. Mouku můžete nahradit i jemně mletým kokosem, strouhankou, krupičkou nebo najemno nastrouhanými oříšky. Tento postup pro jistotu dodržte i v případě, že je vaše forma opatřena nepřilnavým povrchem.

Suroviny v pokojové teplotě

Veškeré chlazené suroviny, které se chystáte do těsta použít, vyndejte z lednice alespoň hodinu předem. Mnohem lépe se s nimi pracuje, protože mají optimální vlastnosti a nevystavují zbytek směsi teplotnímu šoku.

Sypké zvlášť, tekuté zvlášť

Pro přípravu těsta si přichystejte dvě mísy – jednu pro smíchání sypkých surovin a druhou pro promíchání těch tekutých. Ingredience podobné konzistence se lépe propojí a jejich následné promíchání pak půjde mnohem snáz.

Ti správní pomocníci

Pro dokonale našlehaný a pevný sníh z bílků použijte kuchyňský robot Gratus nebo osvědčený ruční šlehač. Bílek je však důležité nepřešlehat, aby se bábovka nezdrcla. S třeným těstem vám pak pomůže kuchyňský robot s třecím nástavcem, který veškerou práci odvede za vás.

Kuchyňský robot ETA Gratus

ETA TIP: Kuchyňské roboty ETA Gratus disponují pestrou paletou nástavců, a tak vám budou nápomocny také s mletím ořechů nebo strouháním mrkve do mrkvové bábovky.

Přílišná zvědavost se nevyplácí

Doba pečení bábovky se pohybuje okolo hodiny, je proto zbytečné otevírat troubu každých 5 minut, abyste svůj výtvor zkontrolovali. Bábovku byste tak připravili o ideální podmínky v podobě stálé teploty, kterou zejména prvních 30 minut nezbytně potřebuje.

Špejlový test

Jak poznáte, že je bábovka hotová? Zapíchněte do ní špejli – po vytažení by na ní nemělo ulpět mokré těsto. Případné drobky, které na špejli zůstanou, by pak neměly chutnat po „syrové“ mouce.

Vyklopte to

Abyste předešli katastrofickým scénářům, kdy vám půlka bábovky zůstane ve formě, nevyklápějte ji ihned po vytažení z trouby. Nejprve ji nechejte trochu zchladnout (asi 10 minut) a k samotnému vyklápění přistupte až potom. Snazšímu vyklopení pomůže také obalení formy mokrou utěrkou namočenou ve studené vodě.

Závěrečná tečka

Před podáváním bábovku pocukrujte. Zajímavou alternativou je také použití polevy či slaného karamelu. Sušší druhy bábovky můžete podávat se šlehačkou nebo vyšlehaným tvarohem.

Bábovka