Dejte džíny k ledu aneb 9 neobvyklých využití vašeho mrazáku

Dejte džíny k ledu aneb 9 neobvyklých využití vašeho mrazáku

Zelenina, přebytky letní úrody, nějaký ten polotovar a nedojedená zmrzlina – také se v šuplících vaší mrazničky skrývají výhradně potraviny? Tak to je nevyšší čas ji povýšit na multifunkčního domácího pomocníka! Máme pro vás devět tipů, které vám usnadní život. 

Zbaví vás žvýkaček

Odstranit žvýkačku nalepenou na kalhotách se zdá být opravdovým kumštem. Když se však místo pračky tentokrát spolehnete na mrazák, máte vyhráno.  „Postižený“ kus oblečení do něj na chvíli vložte a světe div se – ztvrdlou žvýkačku jednoduše sloupnete. 

Resuscituje džíny i plyšáky

Pokud jsou vaše džíny již vytahané opakovaným nošením, ale nejsou ušpiněné, nemusíte je hned prát, a následně čekat až uschnou. Jednoduše je v plátěném sáčku uložte přes noc do mrazáku. Džíny opět získají svůj tvar a nechtěný odér zmizí – stejně jako bakterie, kterým nízké teploty nesvědčí.

Tímto způsobem také snadno zbavíte oblečení pachu z cigaretového kouře nebo vydezinfikujete dětské plyšové hračky.

Ukolébá semínka

Pokud vám zbyla semínka rostlin, pro která už není na záhonu místo, můžete je do příštího jara uchovat v mrazáku. Musí být však zcela vyschlá. Taková semena vložte do nepropustného uzavíratelného obalu a uložte do mrazničky. Před vysetím je pak nechejte pomalu, ale zcela roztát.

Přispěchá s mrazivou péčí

S tvořítky na led se dá doslova kouzlit – kromě kávy, bylinek nebo vývaru v nich můžete zamrazit například gel z léčivé rostliny aloe vera. Přijde vhod při štípnutí hmyzem nebo v případě spálenin od sluníčka. 

Sbohem otoky!

Probudili jste se napuchlí a s kruhy pod očima? Pro tento případ mějte v mrazáku vždy připravenou kovovou lžičku. Tu pak lehce přiložte na obličej a sledujte, jak se vaky pod očima dávají na úprk. 

ETA TIP: Inspirujte se našimi dalšími kosmetickými tipy z kuchyně. 

Příjemně vás zchladí

Sáček mražené zeleniny uleví namoženým svalům či zvrtnutému kotníku. Za asistence mrazáku se však můžete příjemně zchladit také během letních veder. Postačí vám k tomu ponožka, do které nasypete obyčejnou rýži, dobře zajistíte gumičkou a dáte na několik hodin k ledu. Získáte tak chladivý obklad (vřele doporučujeme přikládat za krk), který se navíc na rozdíl od toho gelového nerosí – rýže totiž případnou tekutinu pohltí.

Prodlouží životnost svíček

Pokud si chcete užívat večeři při svíčkách opravdu dlouho, nepodceňte přípravy. Svíčky nechejte přes noc v mrazáku a až poté zapalte – zmrzlý vosk totiž hoří mnohem pomaleji a také méně odkapává všude kolem.

Zatočí s červotoči

Mráz umí zachránit i drobné dřevěné předměty, v nichž se bez pozvání zabydlel červotoč. Uložte je na několik dní až týdnů do mrazničky a nechejte všechny škůdce zahynout. Mráz pronikne do všech pórů, a navíc se obejdete bez chemických sprejů či nátěrů.

Vloupá se do obálek

Zalepili jste obálku s dopisem a najednou jste si uvědomili, že jste něco zapomněli připsat nebo přiložit? Zalepenou obálku vložte do plastového sáčku a na dvě hodiny uložte do mrazáku. Následně ji opatrně rozlepte – podaří se vám to bez známek poškození.

ETA TIP: Pokud mrazničku raději využíváte obvyklým způsobem, máme pro vás tipy, jak potraviny správně mrazit