Kosmetička radí: IPL ošetření pro odstranění chloupků i omlazení pleti

Kosmetička radí: IPL ošetření pro odstranění chloupků i omlazení pleti
IPL ošetření pro odstranění chloupků i omlazení pleti

Odstraňování chloupků nás pravidelně stojí čas, úsilí a někdy je také spojeno s nepříjemnou bolestí. Není proto divu, že dlouhotrvající a bezbolestné způsoby epilace vyvolávají velkou vlnu pozornosti. Jednou z těchto metod je i IPL epilace, kterou lze pomocí IPL epilátoru ETA Fenité  provádět z pohodlí domova. Tím však výčet jeho dovedností nekončí – díky výměnnému nástavci je také účinným pomocníkem pro omlazení pleti a její barevné sjednocení. 

Pro koho je metoda fotoepilace vhodná a kdo by se jí měl naopak vyvarovat? Jak může IPL epilátor ETA Fenité pomoci k omlazení vaší pokožky? Na to a mnohem více jsme se zeptali odbornice.


Jak se IPL epilace liší od jiných způsobů odstraňování chloupků, například horkým voskem?

IPL epilace je na rozdíl od epilace horkým voskem téměř bezbolestná. Díky světelnému paprsku o specifické vlnové délce dojde k přehřátí tkáně obsahující pigment, a tím i zničení vlasového folikulu. Chloupek pak jednoduše vypadne a v některých případech se jeho růst už neobnoví. Oproti laserové epilaci, s níž je IPL technologie často srovnávána, se jedná o neinvazivní ošetření, které je šetrnější a méně bolestivé. S pomocníky, jako je právě IPL epilátor ETA Fenité, lze navíc dlouhotrvající odstranění chloupků pohodlně provádět i doma. 


Mohou být výsledky opravdu trvalé? 

Epilace intenzivním pulzním světlem není pro každého – základním předpokladem úspěchu je vhodná kombinace zbarvení pokožky a pigmentace chloupku. Nejlepší výsledky proto mohou očekávat lidé se světlou kůží a tmavými chloupky. Výsledný efekt je však individuální. U některých osob opravdu může dojít k trvalému ukončení růstu chloupků, u jiných dochází alespoň k jejich ztenčení a snížení hustoty. Individuální je tak i potřeba kúru po čase opakovat.


Je tato metoda bezpečná? 

Za dodržení bezpečnostních pokynů a vyvarování se kontraindikací lze tuto metodu považovat za bezrizikovou. IPL epilátor ETA, který jsem měla možnost vyzkoušet, navíc chrání uživatele pomocí bezpečnostního senzoru, jenž zabrání světelnému záblesku, dokud není nástavec ke kůži správně přiložen.

I přesto bych však důrazně doporučila používat při ošetření přiložené ochranné brýle, a to zvláště jedincům s citlivými sliznicemi a sklonem ke snadnému podráždění očí. Brýle s UV filtrem je vhodné použít i pro osoby, které při ošetření asistují.

IPL epilace


Kdo by se měl fotoepilaci raději vyvarovat?

Ošetření pulzním světlem by se měli vyhnout například lidé s onemocněním kůže, lidé trpící epilepsií či těhotné ženy. IPL epilace není vhodná ani pro mužské vousy, jejichž folikuly jsou příliš silné, a tak by hrozilo nepříjemné popálení. Co se týká lokálních omezení, je nutné se vyhnout také přímému kontaktu s mateřskými znaménky nebo tetováním. V případě nejistoty je vhodnost ošetření vždy lepší konzultovat s lékařem. 

 

IPL epilátor ETA Fenité má i červený omlazující nástavec, který stimuluje tvorbu kolagenu. Jak fotoomlazení funguje?  

Světelná terapie má na lidský organismus řadu pozoruhodných účinků. V kosmetice a estetické medicíně se používají různé přístroje zaměřené na tzv. fotorejuvenaci neboli omlazení světlem, alternativou pro domácí použití je právě IPL epilátor s červeným nástavcem. 

Teplo, které při ošetření vzniká, mírně narušuje kolagenová vlákna uložená hluboko v pokožce. Byť to může znít malinko děsivě, je to naopak velmi žádoucí. Narušená vlákna jsou tím totiž stimulována k obnově, a tak dochází k novotvorbě kolagenu, který je zodpovědný za pružnost a pevnost pokožky.

Při pravidelném používání tak sledujeme vypnutí pleti, zlepšení kožního reliéfu, zmírnění některých vrásek i dokonce i některých typů pigmentových skvrn. Může také dojít ke zmírnění zarudnutí při výskytu rozšířených žilek. Pleť je tak nejen omlazená, ale i barevně sjednocená.


Od kolika let je vhodné si omlazující ošetření fotorejuvenací dopřávat?

S omlazujícími procedurami je obecně vhodné začít ve věku okolo 35 let, kdy se u některých žen začínají objevovat první vrásky. Největší oblibě se však omlazení pomocí IPL těší u žen mezi 40. a 50. rokem věku, které touží po vypnutí pokožky v oblasti nosoretní rýhy, povadlých kontur obličeje podél spodní čelisti, ale i po omlazení krku, dekoltu či rukou. 


Jak pečovat o pokožku ošetřovanou IPL? 

Před samotným ošetřením je potřeba zbavit pleť make-upu a nečistot a také sundat šperky v blízkosti ošetřované oblasti. Bezprostředně poté může být pleť mírně napjatá či zarudlá, což však odezní nejpozději v průběhu několika hodin. Pleť je vhodné hydratovat osvědčeným pleťovým krémem, který vyhovuje vašemu typu pleti. Mezi jednotlivými ošetřeními pak můžete omlazovací kúru podpořit použitím pleťových sér určených pro zralou pleť.

IPL kúru – ať už tu epilační, nebo omlazující – raději neprovádějte v letním období, kdy na pleť intenzivně působí sluneční záření.


Jaký je váš osobní tip, jak udržet pleť co nejdéle mladou a svěží? 

Kromě pravidelné péče je vhodné vyhnout se nadměrnému opalování, pobytu ve znečištěném prostředí, kouření a stresu – životní styl se na stavu pleti může odrazit velmi výrazně. Z kosmetických přípravků je dobré zařadit pleťové krémy s kyselinou hyaluronovou, koenzymem Q10 či jinými aktivními látkami, které zralou pleť vyživují. Avšak nejprostší, byť někdy těžko proveditelný recept, jak si nepřidělávat vrásky, nejspíš nebude velkým překvapením – zbytečně se na svět nemračit a brát ho s nadhledem. 

 

Dagmar Svobodová

Dagmar Svobodová

Kosmetička a učitelka odborného výcviku na Střední škole oděvní a služeb Vizovice s více než 25 lety zkušeností

"Abych držela krok s aktuálními trendy a mohla kromě nezbytného teoretického základu předávat žákyním i nejnovější poznatky, snažím se mít neustále přehled o moderních pomocnících v péči o pleť. Kromě výuky mladých kosmetiček se denně setkávám se zákazníky, především z řad žen, které o sebe chtějí pečovat a zajímají se, jak vypadat svěží i ve vyšším věku. Často jim proto kromě běžné péče doporučuji moderní metody, které si mohou dopřát v kosmetických salónech, ale i samy v pohodlí domova."