Detox? Hlavně na jaře...

Detox? Hlavně na jaře...

Znáte to. Vánoce, velký přísun jídla, zima a neustálé nachlazení, to udělá s vaším tělem své. A nejde jen o pár kil, která posunula ručičku na váze o něco nahoru, ale hlavně o to, jak vám je a jak se cítíte. Na jaře je možné všechno. Jaro je symbolem rozkvětu a nových začátků. I z hlediska energií a ezoteriky je jaro správný čas pro pročištění. Dokonce i v čínské medicíně je jaro spojeno s prvkem dřeva, který vybízí k tomu, aby lidé zkoušeli nové věci, nabrali nový směr a začali dělat věci novými způsoby.

Nemáte zkušenosti s detoxem? Nevadí, jaro je ideální čas pro to, s tím začít! Myslete však na to, že detoxikace není jednorázová, trvalá a rychlá akce. Dobré zdraví totiž souvisí s dlouhodobým kvalitním životním stylem a také s co nejmenší mírou stresu.

Výhody jarního detoxu

  1. Snížení váhy - pokud se zaměříte na detox i z dlouhodobého hlediska, můžete očekávat, že vánoční kila budou rázem tytam. 
  2. Lepší trávení - odstraněním toxinů z těla a obnovením zdravé střevní mikroflóry podporujete fungování celého zažívacího traktu. 
  3. Zvýšení energie - sezónní ingredience, šťávy, ovoce, zelenina vám budou přímo dláždit cestu k přílivům energie.

A ačkoliv to vypadá všechno krásně a vám se to zdá přesto složité, nevěšte hlavu. Je tady pro vás pár tipů, jak s jarním detoxem začít.

Připravte své tělo

Snažte se alespoň 3 až 5 dní před začátkem detoxu odstranit co nejvíce toxinů ze stravy. Omezte mléčné výrobky, cukry, umělá sladidla, alkohol a cigarety. Vězte, že čím více se dokážete připravit předem, tím jednodušší pro vás samotný detox bude. Vyhnete se tak například bolestem hlavy nebo únavě.

Získejte podporu

Dobré by bylo, aby vás vaše okolí podporovalo. Ideálně se domluvte s kamarádkou, popřípadě i partnerem, že do jarního detoxu půjdete spolu. Budete se navzájem podporovat, sdělovat si své pocity a posouvat se společně dál.

Ať to má šťávu aneb bez mixéru se nepohnete

Jarní detox doslova volá po ovocných a zeleninových šťávách a polévkách, které přirozeně zvyšují energii a jsou plné antioxidantů, vitamínů a minerálů. Ideálním pomocníkem pro přípravu je stolní mixér Eta Vital Blend, se kterým rychle připravíte zdravé smoothie. Nádoba je dostatečně velká, takže v ní snadno připravíte smoothie pro vás i kamarádku nebo partnera. Navíc se nebudete zdržovat čištěním, vše lze jednoduše a rychle opláchnout pod tekoucí vodou.

TIP: RECEPT NA ČERVENÉ SMOOTHIE S ŘEPOU

Kdo cvičí, má za tři

Myslete i na cvičení. Zařazujte do svého denního režimu procházky, postupně zrychlujte a přidávejte na intenzitě. Pokud se na to samozřejmě cítíte, existuje i mnoho jiných způsobů, jak se zapotit. Ale není nezbytně nutné trávit dlouhé hodiny v posilovně.

Jezte a pijte

Účelem jarního detoxu rozhodně není hladovění a trápení těla. Jídla nepřeskakujte. Zařaďte do jídelníčku velké množství čerstvého ovoce a zeleniny. Důležitý je také pitný režim, proto nezapomínejte pít. Rozlučte se se slazenými balenými vodami, využijte raději vodu z kohoutku. Pokud vám aktuálně nechutná, dejte tomu chvíli čas, i to se změní. 

Dopřejte si spánek

Dostatek spánku je základním pilířem jarního detoxu a zdravého životního stylu vůbec. Snažte se občas doslova “vypnout”. Během spánku dochází totiž k regeneraci a omlazování buněk těla. Výborný způsob odpočinku je také meditace.

Zbavte se stresu

Je to velký oříšek zbavit se stresu úplně, nicméně můžete udělat alespoň pár kroků k jeho zmírnění. Působení stresu totiž zvyšuje hladinu hormonu kortizolu, který následně zvyšuje i hladinu cukru a inzulinu a způsobuje ukládání tuku. Navíc stres zpomaluje trávicí systém a způsobuje nerovnováhu hormonů. Zkuste třeba jógu, meditaci, případně i biofeedback. Jedním ze způsobů, jak snížit úroveň stresu je odpojit se. Vypněte elektroniku alespoň hodinu před spaním a pokud zrovna jíte, dejte telefon stranou.

Nebojte se a vzhůru do toho!