Staňte se čajovým mistrem aneb základní pravidla pro přípravu čajů

Staňte se čajovým mistrem aneb základní pravidla pro přípravu čajů

Příprava kávy sice může vypadat náročně, ale pravé umění se obvykle skrývá za správnou přípravou čaje. Při ní musíte dávat pozor na tvrdost vody, teplotu, výběr čaje i na doporučený způsob přípravy. Zážitek dokresluje i použité nádobí a příbory. Nejlepšími materiály je porcelán či sklo, nevhodné je používat měděné lžičky. Vše vám usnadní rychlovarná konvice s přednastavitelnou teplotou vodu ETA Isabela.

Ačkoliv všechny čaje pocházejí ze stejného čajovníku čínského, odlišují se od sebe způsobem úpravy, dobou sklizně a sušením. Každý druh čaje má svá pravidla přípravy, od kterých se odvíjí jeho optimální chuť, vůně, aroma a obsah zdraví prospěšných látek. Ideální návod na přípravu najdete vždy na obalu čaje, přesto neuškodí znát základní pravidla přípravy lahodného šálku.

 

Zelený čaj

Teplota vody: 60–80 °C. Oblíbený zelený čaj matcha zalévejte vodou o 80 °C.
Louhování: 1–3 minuty u prvního louhování, lístky zeleného čaje ovšem můžete nechat louhovat až 4x. Od 3. nálevu zvyšujte teplotu vody i dobu louhování.

Sbírá se krátce po rozvinutí listů a dále se nesuší, aby neproběhl proces oxidace, kterým listy ztmavnou. Často se o něm říká, že je ze všech čajů nejvíce prospěšný lidskému zdraví, ale vědecké studie významnější přínos nepotvrdily. Naopak ukázaly, že nadměrné pití zeleného čaje může mít na organismus kvůli vysokému obsahu kofeinu vedlejší účinky, jako je nespavost a v některých případech až nevolnost.

 


 

Bílý čaj

Teplota vody: 70 °C
Louhování: 3 minuty, jinak hrozí, že zhořkne.

Vyrábí se z pupenů a nezralých čajových lístků, které se sklízejí těsně před rozvinutím. Lístky se pouze suší a nijak neupravují. Výsledkem je chuťově jemný a sladší čaj a nálev světle žlutého či žlutohnědého odstínu. Bílý čaj obsahuje ze všech čajů nejvyšší počet antioxidantů.

 

Černý čaj

Teplota vody: 100 °C
Louhování: 2–5 minuty. Darjeeling čaje 2–3 minuty, silné indické čaje 5 minut, aromatizované 2 minuty.

Někdy se mu též říká červený. Po sklizni se nechá plně zvadnout a lístky jsou při předepsané teplotě vystaveny oxidaci. Proto je chuť černého čaje, ale i vůně a barva, výraznější, než je tomu u světlejších čajů. Tímto způsobem výroby je také zaručeno, že si čaj udrží delší dobu i své typické aroma.

 


 

Ovocný čaj

Teplota: 100 °C
Louhování: 8–10 minut

Ovocné čaje neobsahují listy čajovníku, jedná se spíše o nálevy z ovoce, koření nebo bylin, které krásně voní, vypadají a díky obsahu ovoce obsahují i důležité vitaminy, minerály a antioxidanty. Díky vitaminu C zlepšují obranyschopnost a obsahují přírodní fruktózu, jsou tedy přirozeně sladké. Příprava ovocných čajů je nejjednodušší, protože sáček můžete jen zalít a nechat v šálku klidně po celou dobu popíjení, ovocný čaj nezhořkne. V šálku můžete nechat i kousky ovoce a po vypití je sníst.
 

Bylinný čaj

Teplota vody: 100 ° C
Louhování: 5–10 minut

Ve skutečnosti to není čaj, protože neobsahuje lístky čajovníku. Složení bylinných čajů se liší podle použitých nasušených bylin. Mezi nejoblíbenější patří heřmánek či máta. Bylinné čaje se doporučuje pít hlavně večer, protože neobsahují povzbuzující kofein. U bylinných čajů neplatí, že čím víc jich vypijete, tím lepší účinky budou mít, naopak si dejte pozor na doporučenou dobu užívání, která by měla být uvedena na obalu.
 

 

Tipy na přípravu dle jednotlivých čajových kultur

Čaj se stal oblíbeným obchodním artiklem, díky čemuž se rozšířil bezmála po celém světě. Každá kultura si postupem času našla vlastní způsob, jak čaj připravovat a jak ho dochucovat.

Čína: Číňané věnují přípravě čaje velkou pozornost. Čajová konvice musí být, stejně jako šálky, předehřátá, aby došlo k změkčení, rozevření čajových lístků a uvolnění jejich vůně. Po zalití čaje lístky dlouho lžicí promíchávají a přes sítko rozlévají do malých šálků. Zbytky čaje a vodu, která byla použita k zahřání čajového nádobí, vylijí do takzvaného čajového moře, což je hlubší tác s roštem.

Tibet: Tibetskou specialitou je máslový čaj, který se vyrábí z černého lisovaného čaje typu pu-erh, který se smíchá s jačím máslem a ochutí se solí. Díky máslu je důležitým zdrojem kalorií.

Japonsko: Ačkoliv čaj pochází ze sousední Číny, Japonci jsou považováni za největší fajnšmekry v jeho přípravě. Japonská čajová ceremonie, jak se jí říká, čerpá ze zenového buddhismu a při formálnější verzi ceremonie, která probíhá v domě se sníženými stropy speciálně k tomu určenému, může trvat až čtyři hodiny. Při domácí přípravě Japonci používají speciální čajové nádobí, jako je konvička se zabudovaným sítkem, kde nechají čaj přibližně 3 minuty louhovat, a poté ho rozlijí do čajových pohárků. Lístečky, které proniknout na dno pohárů Japonci většinou vylévají.

Rusko: Rusové čaj připravují v samovaru, zařízení k tomuto účelu vyrobenému, které se dostalo až na ruské poštovní známky. V samovaru se uvaří voda, kterou se přelije čaj umístěný v konvičce na horní části samovaru, aby se spařil. Louhování trvá tak dlouho, než vznikne silný čajový extrakt. Ten se poté dolévá v šálcích s horkou vodou, aby se jeho silná chuť naředila.

Turecko: Turci připravují čaj, především ten černý, ve dvou konvicích – v dolní se vaří voda a v horní je čaj, který se nechá spařit, a až poté se zalije. Po 5 minutách louhování je připraven k pití a servíruje se ve sklenicích s kostkou cukru.