Alergici pozor: Proč sušit prádlo v sušičce a ne venku?

Alergici pozor: Proč sušit prádlo v sušičce a ne venku?

Existují spotřebiče, o kterých si dlouhou dobu říkáte, že se bez nich docela hravě obejdete, ale jakmile si je pořídíte, nechápete, jak jste bez nich mohli žít. Mezi nimi je třeba kvalitní myčka a v posledních letech také sušička na prádlo. Šetří čas, místo, nebudete muset žehlit, a navíc je skvělým pomocníkem pro ty, kdo mají v rodině alergiky. 

Měkkoučké, nadýchané a voňavé prádlo je něčím, co bychom rádi našli každé ráno v šatníku. Pokud však nechcete trávit hodiny přenášením prádla na balkon, změkčováním a žehlením, měli byste se zamyslet nejen nad praním, ale tak nad možností pořídit si sušičku.  

Aby bylo prádlo voňavé a hebké

Lehnout si do čerstvě povlečených peřin, obléct si navečer oblíbený huňatý svetr, který voní svěžestí nebo si po ránu natáhnout čistou košili bez jediné skvrnky. I když to jsou drobnosti, patří k okamžikům, které rozzáří den každého z nás.  

Cesta k těmto voňavým okamžikům samozřejmě začíná už v pračce. O správně vyprané prádlo se postará dobře vybraná pračka téměř sama. Pár tipů na to, jak prádlo vyprat jednoduše a dokonale jsme pro vás sepsali v článku Neperte se s praním prádla.

Pokud máte doma alergika, vybírejte takovou pračku, která má navíc i speciální antialergenní program. Takové pračky jsou vybaveny nejen vysokými otáčkami, ale často také ničí roztoče párou, aktivním kyslíkem nebo prodlouženým praním na vyšší teploty. Dokonale jim bude sekundovat také sušička, která se postará o to, aby prádlo uschlo na místě, kde se žádné další pyly nebo roztoči nevyskytují

Jste alergik? Vsaďte na sušičku

Alergici to znají moc dobře. Stačí pár zrníček pylu, prach nebo jiný alergen a podráždění je tady. Zarudlé oči, plný nos, vyrážka nebo jiná reakce na sebe často nenechají dlouho čekat. Abyste podobným reakcím předešli, je dobré prádlo sušit v sušičce. Proč? 

  • pomáhají prádlo nejen sušit, ale také dezinfikovat,
  • na prádle neulpívá žádný další prach, pyl nebo nečistoty,
  • prádlo je hebké a jako vyžehlené, takže jej můžete bez průtahů rovnou uložit do skříně,
  • sušička se postará o odstranění žmolků i zvířecích chlupů, na které byla pračka krátká,
  • předejdete vzniku bytových plísní při sušení na sušáku nebo šňůře.

Přestože sušení prádla na sluníčku dodá tkaninám svěžest a provoní je, alergikům moc radosti neudělá. Na prádle sušeném venku ulpívají pyly (především na jaře), prachové částice, viry a roztoči, kteří nejsou pouhým okem viditelní. 


Sušička funguje na principu proudění horkého vzduchu, takže se postará o to, aby bylo prádlo suché a nadýchané, ale také o to, aby ho zbavila všech pylových a prachových částeček. Zároveň dokáže odstranit i zvířecí chlupy, které ve tkanině mohly zůstat i po praní.

Některé sušičky mají také speciální programy pro alergiky nebo takové, které se používají při zvýšených nárocích na hygienu prádla. Nejčastěji pak využívají vyšších teplot na sušení.

Jak vybírat sušičku (nejen) pro alergiky? 

Sušičku prádla si zamilujete, ať už máte velkou rodinu nebo bydlíte sami. Ocení ji jak rodiny s dětmi, s domácími mazlíčky nebo koníčky náročnými na čisté prádlo, tak i ti, kdo bydlí v malé domácnosti sami a chtějí mít pořád krásně čisté a hladce usušené košile, šaty nebo trička. Na co se ale dívat při výběru sušičky? 

2 v 1 nebo samostatná sušička 

Na začátku je dobré se rozhodnout, jestli chcete mít sušičku samostatnou nebo v kombinaci s pračkou. Obě varianty už dnes pracují velmi výkonně, přesto však doporučujeme samostatnou sušičku všude tam, kde je na ni dost místa. Největší výhodou je, že můžete zároveň prát i sušit.

Pokud se vám domů nevejde pračka a sušička, zvolte variantu 2 v 1. Chytrá řešení dnešních výrobků už umožňují plnohodnotné sušení, i když většinou s menší kapacitou prádla, než je tomu u samostatných sušiček. 

Samostatná sušička vám umožní jednak urychlit proces praní a sušení, protože můžete prádlo vyprat, dát ho sušit a mezitím klidně prát další. Samostatné sušičky navíc mívají zpravidla větší kapacitu a můžete si vybrat mezi více programy na sušení prádla. 

Vychytávky a detaily

Existuje také pár funkcí, které vám u sušičky prádla vyloženě udělají radost. Jde o drobnosti, které vám usnadní práci i čas. Mezi nimi je třeba vnitřní LED osvětlení bubnu sušičky, dětská pojistka, snadná údržba filtrů, funkce odloženého startu nebo funkce proti pomačkání prádla, která za vás obstará „žehlení“ prádla. Vzhledem k dispozicím vaší koupelny nebo domácnosti také zvažte, jestli chcete takovou sušičku, kde se kondenzovaná tekutina sbírá do zásobníku nebo takovou, kde se rovnou odvádí do odpadu.