O bylinkách, motorce a šťastném manželství

O bylinkách, motorce a šťastném manželství

Když se řekne bylinkářka, tak nějak podvědomě čekáte éterickou bytost v hlubokém spojení s přírodou. Pak ale poznáte Šárku Polanskou z Bzové a zjistíte, že na bylinky jezdí na motorce, energie má na rozdávání a že je to neobyčejná žena, kterou byste jen těžko zařadili do nějakého šuplíčku. O bylinkaření, o divokém mládí a také o tom, jak mít šťastné manželství jsme si povídali u ní doma na Kopanicích.

 

Šárko, ta motorka venku je vaše?

Jasně, jezdím s ní na bylinky. Dopoledne až oschne rosa, vezmu nůši, sednu na motorku a jedu sbírat. Tady je všude daleko a za den tu cestu otočím třeba třikrát. Pěšky bych se uchodila. 

Nemáte žádné pomocníky? 

Letos už mi začal pomáhat můj muž. Nechal si zkrátit úvazek v práci a chodíme sbírat spolu. Kromě toho, že toho nasbírá víc, taky sám se sebou déle vydrží. Já zvládnu sbírat tak hodinku dvě, pak musím sednout na motorku, jet domů, dát králíkům, pověsit prádlo nebo si dát čokoládu. Leoš je naopak schopný sbírat celé dopoledne, vyšplhat na místa, kam já se s motorkou nedostanu a nasbírat mnohem víc bylinek než já.

To zní jako spousta práce... 

Taky je, ale my si to umíme udělat hezké. Můj muž je můj parťák, pomocník a kamarád, a to jsou pak věci mnohem jednodušší. Občas u sbírání padne sedmička kvalitního vína nebo štamprla slivovice, popovídáme si u toho a doma si pak zase jdeme každý po svém.

Takže máte ideální manželství?

Nebojte se, taky si občas lezeme na nervy. Došlo nám ale, že nemáme kam utéct. Když si to v hlavě nastavíte tak, že tohle je jediný chlap, který vás kdy bude zajímat, najednou máte větší chuť řešit problémy spíš diskuzí než balením kufrů. Navíc tady není kam utéct, tak proč se vztekat.

Bzová, maličká vesnička, v malebné části Bílých Karpat. Vyrostli jste zde oba?

Já jsem z Uherského Brodu, Husákovo městské dítě, pionýr, vyrostla jsem na sídlišti. Můj muž je z vesnice, jeho předkové byli velcí sedláci. Když jsme byli v pubertě, přišel převrat a s námi oběma to dost zahoupalo. Z ničeho nic tu byl punk, stopování, festivaly, cestování, démoni, které si každý nesl s sebou, a k tomu obrovská svoboda, se kterou jsme neuměli moc naložit. Ne každý si s tím dokázal poradit.

A vy?

Já jsem potkala Leoše (směje se Šárka). Je ale pravda, že nám taky hrozně dlouho trvalo, než jsme se uklidnili. Rok jsme bydleli v městském bytě, měli jsme dcerku, ale pořád nám to nějak skřípalo. V něm už se začal probouzet ten sedlák, kterého má v genech, a tak nakonec rozhodl, že půjdeme na vesnici.

A pak už bylo všechno dobré...

Naopak. Tři roky jsem tu trpěla, proplakala je, tři roky jsem seděla na kufrech. Široko daleko tu nic není, nemůžete jít s dětmi na bazén nebo do kina, na kafe s kamarádkou, s přáteli na pivo, neskočíte si do obchodu. Není tu školka, děti jezdily autobusem a já jsem uplácela jednu paní kozím sýrem, aby mi je u autobusu vyzvedla a do školky zavedla. Právě díky tomu, že tu není nic jiného než příroda, začala jsem se obracet k ní. S dětmi jsme chodili na louky a do lesa, na kopce a na stráně a postupně mi došlo, že klid, který hledám, pomalu přichází.

Proto jste se stala léčitelkou?

Pozor! To já vůbec nejsem. Jsem dělnice přírody, nedokážu lidem poradit se závažnými nemocemi. Spíš dokážu najít bylinky a říct jim, jakou mají sílu, jak se mají používat a jak mohou pomoct.

Kdo k vám na ně chodí?

Chodí za mnou ti, co mají rádi byliny z přírody, věří v jejich sílu a chtějí znát historii výrobku. Z bylinek dělám sirupy a čaje, mám tu také čatní, džemy, rosol, dětské přesnídávky, sladkokyselé fazolové lusky a jiné. Všechno to vyrábím z vlastních vypěstovaných plodin. Když si doma vypěstujete ovoce nebo zeleninu, budete si s nimi taky hrát tak, jako by to za vás nikdo jiný neudělal. A přesně toto chci nabídnout zákazníkům. Já každou bylinku vezmu desetkrát do ruky, než se dostane do čaje nebo sirupu. Sbírám, suším, obracím, drhnu, třídím, skladuji a zpracovávám. Do takových bylinek pak nechcete přidat kyselinu citrónovou nebo bílý cukr. Chcete do nich dát 100% citrónovou bio šťávu a cukr třtinový. Když jsem chtěla koupit sirup v obchodě, musela jsem dlouho pátrat, než jsem našla takový, kde by byly alespoň dvě procenta ovocné šťávy. A tak to máte se vším. Když jsem poprvé pozvala souseda od naproti, aby mi zabil králíka, nebyla to dobrá zkušenost. Tři čtvrtě roku se pipláte s králíkem, pak dojde chlap, vypije pět štamprlí, nemá k tomu zvířeti žádnou úctu a ještě má oplzlé řeči. Napříště jsem si králíky raději zabíjela sama.

Teď je z vás vlastně podnikatelka. Co je na tom nejtěžší?

Ta nejistota, samozřejmě, vždycky jsem se jí bála. Právě teď je to pro mě dost složité, protože zakládám e-shop. Kromě toho, že sbírám bylinky a suším je, vyrábím sirupy, balím čaje, píšu provozní deník, kam zapisuji kdy, kde a kolik jsem toho nasbírala, dělám si sama etikety, po večerech je lepím na lahvičky a o víkendech ještě přemlouvám děti, aby se mnou jely na trh a já si mohla alespoň odskočit, čeká mě teď spousta práce s počítačem. Řeším dopravce, snažím se některého z nich přemluvit, aby mě do všeho zaškolil. Včera tu byla děvčička, co mi fotila všechno zboží. A vidíte, e-shopu se zase bojím a zase do toho půjdu.

A co je na tom naopak to hezké?

Svoboda! (vykřikne Šárka nahlas a rozesměje se na celé kolo). Ne, ale vážně, když za mnou přijde kamarádka na kafe, mám na ni čas. Když je hezky, pracuji venku, když je horší počasí, mám vždy dostatek práce na provozovně. Když se mi náhodou nechce dělat nic, a vím, že práci stihnu později, vezmu motorku a jdu se jen tak projet třeba na Žítkovou, nebo se podívám na film.
 

Ráda bych vám na závěr něco řekla: bez manžela, mých rodičů a jeho rodičů a mých přátel bych to nikdy nedokázala. Občas se ještě pořád vyděsím, jak to všechno bude, když mi desátého nepřijde na účet výplata, ale pak si uvědomím, že i kdyby bylo nejhůř, pořád tady jsou lidé, o které se můžu opřít.

Šárka Polanská (44)

Vyrostla v Uherském Brodě a vyučila se krejčovou. S manželem a dětmi se odstěhovali do vesničky Bzová na Kopanice, kde se teď věnuje bylinkám. Říká o sobě, že je dělnice přírody, srší neuvěřitelnou energií a přitom je přepečlivá na všechno, co dělá. Její bylinkové sirupy a čaje si můžete koupit na novém e-shopu www.zkopanic.cz.