Tipy na zdobení perníčků

Tipy na zdobení perníčků

Zdobení perníčků je pořádná věda. Věděli jste, že existují dokonce desítky technik zdobení perníčků? Někdo zdobí kakaem, jiný zase marcipánem, ale my nedáme dopustit na perníčky zdobené cukrovou polevou. Autorkami receptů a technik zdobení jsou Eliška Sobotková a Šárka Dostálová. V čem spočívá tajemství dokonalé polevy na perníčky? Přečtěte si jejich tipy. A ještě něco. Abyste měli co zdobit, máme pro vás také jejich recept na medové perníčky, které jsou hned měkké.

Polevy na zdobení perníčků

Základní bílá poleva 

1 bílek
cca 1 hrnek (180–200 g) cukru moučka (dle velikosti bílku)

 
1.    Do misky dejte bílek a postupně přidávejte po lžičkách prosátý cukr, dokud nedosáhnete požadované konzistence. 
2.    Směs nešlehejte, třete ji o stěny misky tak, aby se všechen cukr rozpustil a vytvořila se krásně hladká a lesklá poleva. 
3.    Poleva je hotová ve chvíli, kdy se udrží na vařečce, cca po 20 minutách.

ETA TIP: Nikdy nepřipravujte polevu v kuchyňském robotu. Robot Vám do směsi přidá bublinky, díky kterým zaschnutá poleva odpadává z nazdobených perníčků.
ETA TIP: Perníčky zdobte minimálně po třech dnech od upečení. Pokud perníčky zdobíte ihned, soda, která v nich je, bude polevu nadzvedávat a opět vám bude z perníčků po zaschnutí postupně odpadávat.

Poleva na „vylévání“ ploch perníčků 

základní bílá poleva
čerstvá citronová šťáva / šťáva z citronky

 
1.    Do základní polevy přidejte několik kapek citronové šťávy a vytvořte tak polevu, která slouží k vylévání ploch, na které se potom dále maluje. 
2.    Poleva musí být vždy tekutější, aby se krásně rozlila po perníčku a vytvořila tak rovnou plochu.  

ETA TIP: Polevu rozetřete lžící a do krajů se pohodlně dostanete párátkem. Nikdy se tak nestane, že základní obrys perníčku „přetáhnete“. 

 

Barevná poleva 

základní bílá poleva
gelové barvy (Sugarflair, Wilton aj.)

 
1.    Jednoduše přidejte jakoukoliv barvu do základní bílé polevy a mějte vícebarevné perníčky!  

ETA TIP: Doporučujeme gelové barvy značek Sugarflair nebo Wilton, které jsou velmi koncentrované, díky čemuž polevu nezředí a barva zůstane nádherně ostrá. 

Tipy na zdobení perníčků

Bílá klasika 

Tou každá pekařka začíná i končí. Tato technika zdobení je nejvíce používaná, a hlavně i oblíbená. Stačí základní poleva a můžete zdobit o sto šest.

Vylévání perníčků 

Samotné vylití perníčku tekutější polevou zvládnete hravě. Jen dávejte pozor na bublinky, ty nikdy nedělají dobrotu. Vylitá plocha pak většinou slouží k dalšímu zdobení – bílému, barevnému či malbě štětcem.

Barevné zdobení 

Pro děti i dospělé! Jednoduše vezměte gelovou barvu, zamíchejte do základní polevy a ukažte, co ve Vás je. Barevné zdobení krásně vynikne na bílém podkladu.

Malování štětcem, modrotisk 

Základem je mít větší perníček, který předem vylijete zředěnou základní bílou polevou. Pak už stačí jenom tenký štěteček, gelové barvy a můžete začít malovat.

Síťka aneb vyšívané perníčky 

Na vytvoření rovné síťky je potřeba pevná ruka, ale hlavně krásně vymíchaná základní poleva. Síťka se tvoří s co nejmenšími očky tak, aby co nejvíce připomínala podklad pro vyšívání krajky. Pak už stačí jen jednoduchý vzor a pastva pro oči je na světě.