Jak efektivně ušetřit v domácnosti?

Jak efektivně ušetřit v domácnosti?

Ceny energií i potravin rostou až do nebe a váš příjem jejich tempu sotva stačí? Pak pro vás máme několik tipů na to, jak šetřit v kuchyni, při praní i vaření bez toho, abyste museli snižovat nároky na kvalitu potravin nebo na čistotu. Ušetřit se díky nim dá i desítky tisíc korun. 

Podíváme se na domácí spotřebiče, které máte v kuchyni, koupelně i obýváku. Jednou z cest je jejich rozumné a šetrné užívání, tak aby vám dobře sloužily, tak jak jsou navrženy v dané energetické kategorii. Pokud už jsou ovšem starší a jejich nároky na spotřebu energie stoupají vlivem opotřebování, radíme výměnu za spotřebiče inovativnější a energeticky méně náročné. Začít můžete rovnou v kuchyni. 

Jak vařit úsporněji

Vařit úsporněji, ale nešidit kvalitu potravin. Jak na to? Začněte třeba tím, že v případě potřeby využijete menší spotřebiče. Příklad? Zatímco klasická trouba má spotřebu zhruba 2,5 – 3,5 kW. Oproti tomu ETA Pečenka má příkon pouze 475W. Rozdíl spotřeby energií mezi pečením kuřete v klasické troubě a Pečence tak může být až 89 %. 

Co bude takové pečení stát vaši peněženku? Zatímco hodina pečení v klasické troubě může při dnešních průměrných cenách vyjít na 31,5 Kč, hodina pečení v Pečence nestojí ani 5 Kč.  Chytrým pomocníkem je ale například také multifunkční hrnec Leonardo, který dobu i teplotu vaření pohlídá.

Ušetřit ale můžete také při skladování potravin. Pořiďte si vakuovačku, díky které potraviny déle vydrží a vyhnete se tak plýtvání. 

Víte že, chladnička je na energie nejnáročnější domácí spotřebič? Oproti ostatním je totiž v permanentním provozu a je proto dobré se zamyslet nad její včasnou výměnou. Lednička funguje nejlépe, pokud ji „nedusí“ závěje namraženého ledu. Je proto potřeba ji pravidelně odmrazovat, a to alespoň 4x do roka u klasických ledniček. Pořídit si ale můžete také ledničku s no-frost technologií. Nejenom že je energeticky mnohem méně náročnější, ale navíc disponuje rovnoměrnou cirkulací vzduchu s automatickým odvodem vlhkosti, a proto není třeba ji vůbec odmrazovat. Takže kromě energie a financí, uspoříte i svůj čas.


Zatímco typická rodinná kombinovaná chladnička stará 8-10 let spotřebuje ročně asi 350 kW, moderní no-frost chladnička stejných rozměrů spotřebuje pouze 159 kW za rok. Úspora je tady více než poloviční, a navíc vám ušetří čas a námahu s odmrazováním. 

 

VÍTE ŽE: „ROČNÍ ÚSPORA OPROTI STARÉMU TYPU CHLADNIČKY JE TÉMĚŘ 55 %? UŠETŘIT MŮŽETE AŽ 1 700 Kč!

Jak spotřebiče šetrně používat?

Věděli jste, že varná konvice spotřebuje méně energie, pokud není pokrytá vodním kamenem? Přesně tohle je důvod, proč ji pravidelně čistit octem nebo speciálními přípravky. Spotřebu snížíte také tím, když ve varné konvici ohřejete vždy jen takové množství, které právě potřebujete. Ohřívat litr vody na hrníček čaje stojí spoustu energií a peněz.  Například varná konvice Elsa umí díky takzvanému „termoskovému efektu“ uchovat vodu velmi dlouhou dobu stále teplou. Tuto funkci ji propůjčuje dvojitý plášť, který nejen udrží vodu teplou jako v termosce, ale zároveň nerozpálí vnější plášť, což ocení hlavně rodiny s malými dětmi.

Velmi podobně jsou na tom také robotické vysavače. Jejich spotřeba se zvyšuje ve chvílích, kdy mají zanesené kartáče nebo kolečka. Pravidelně je tedy čistěte od chuchvalců a nánosů, vlasů nebo nití, které se na ně umí namotat. Spotřebu energie dokáže negativně ovlivnit i plný prachový sáček u klasických podlahových vysavačů. Přeplnění sáčku zvyšuje nároky na sací výkon vysavače.

Jednoduše řečeno, vysavač nemá takový výkon, jaký by měl mít, tím se prodlužuje doba vysávání a spotřeba energie. Správnou péčí a případně výměnou starého modelu vysavače za nový, může být úspora až několika set korun ročně.

Drobné spotřebiče, jako je varná konvice nebo kávovar se ale nebojte používat. V provozu jsou vždy jen krátkou chvíli, proto jejich odběr není nijak extrémní.

Praní šetrné pro peněženku

Ušetřit se dá také při praní. Začněte tím, že budete pečovat o pračku a prádlo, aby vám dlouho vydržely. Mezi 10 pravidel, která vám s životností pračky a prádla pomohou patří praní pracími prášky namísto gelů, vypínání přívodu vody nebo pravidelné čištění filtru. 

Zamyslete se ale také nad tím, jak starou pračku máte. Zatímco 10 let stará pračka s kapacitou 7 kg prádla má spotřebu 220 kW ročně, srovnatelná nová pračka spotřebuje zhruba polovinu energie. 

10 jednoduchých způsobů jak ušetřit v domácnosti

Spotřebovat všechno do posledního drobečku, využít přebytky ze zahrad nebo sadů, plánovat si domácí rozpočet. Využít můžete následující osvědčené rady a s klidem ušetříte ročně tisíce korun. 

1. Nevyhazujte potraviny, všechno spotřebujte. Pokud se vám nepovede potraviny spotřebovat, můžete je zamrazit, zavakuovat, zavařit nebo usušit.
2. Obědy do práce si vařte doma a nejlépe ve větším množství. Budete přesně vědět, jaké suroviny jste použili a cena na porci bude mnohonásobně nižší, než ta v restauraci.
3. Pečte si pečivo doma. Křupavé houstičky, čerstvé rohlíčky i poctivý chleba vám upeče domácí pekárna. Vyrobit si můžete i domácí jogurty nebo marmelády za zlomek ceny z obchodu. 
4. Plánujte si jídelníček a připravte podle něj nákupní seznam. Nenakoupíte tak zbytečné věci, ušetříte a nebudete plýtvat potravinami. 
ETA TIP: Vyvážený jídleníček z cenově dostupných, základních potravin? Prohlédněte si ho!
5. Ukládejte si drobné stranou. Pořiďte si domácí kasičku, kam odložíte nepotřebné drobné z kapsy. Pozval vás někdo na oběd? Stejnou částku odložte do kasičky. 
6. Plánujte si domácí rozpočet. Rozvrhněte si, kolik peněz chcete utratit a kolik je možné uložit na spořicí účet nebo prostě stranou. Pomoci vám s tím může aplikace do telefonu. 
7. Nekupujte levné věci. Pro velké i malé spotřebiče platí, že ty kvalitní jsou sice dražší, ale vydrží vám déle a jejich provoz bude levnější. U vybraných vysavačů ETA, máte na vyzkoušení a seznámení se 60 dnů
8. Využijte prodlouženou záruku. U vybraných spotřebičů ETA nabízíme Prodlužku záruky na 3, 5 nebo až 10 let. 
9. Šetřete vodou. Vodou z oplachování ovoce a zeleniny můžete zalít květiny. Šetrné myčky a pračky dokáží rozvrhnout spotřebu vody za vás. Také rychlá sprcha je mnohem levnější, než vana plná horké vody. 
10. Šetřete energií. Spotřebiče vypínejte ze stand-by mode před odjezdem na dovolenou (tedy i ze zásuvky), varnou konvici naplňte pouze takovým množstvím vody, které aktuálně potřebujete, chladničku a mrazák pravidelně odmrazujte nebo si pořiďte ty s funkcí no-frost, v domácnosti vyměňte staré žárovky za úsporné LEDky. Využívejte energeticky úspornější spotřebiče.