Jak se starat o pračku a prádlo

Jak se starat o pračku a prádlo

Dobrá pračka se umí skvěle postarat o to, aby bylo vaše prádlo čisté, voňavé a nadýchané. Jak často ale věnujete péči pračce samotné? Díky těmto 10 jednoduchým pravidlům bude vaše pračka dlouho jako nová.

1.    Po každém praní nechejte pračku proschnout

Hlavní a nejdůležitější pravidlo je pračku pravidelně čistit. Navykněte si po každém praní nechat otevřená dvířka pračky, aby mohl dobře vyschnout buben a uvnitř se nedržela vlhkost. Pootevřete také zásobník na prací prostředky.  

2.    Čistěte pračku pravidelně

Aby se v pračce neusazoval vodní kámen, nečistoty ani zbytky prášku, je dobré pračku alespoň 1x měsíčně vyčistit. Jak čistit které části pračky? 

  • Těsnění dvířek – po každém praní lehce vytřete těsnění bubnu pračky, na které doléhají dvířka. Mohou se tu tvořit plísně a usazeniny.
  • Filtr – filtr nejčastěji najdete na přední spodní straně pračky. Pokud perete syntetické prádlo bez jemných vláken, stačí ho vyčistit jednou měsíčně. Pokud ale perete prádlo, které rádo „pouští chlup“, je dobré filtr propláchnout po každém praní.
  • Odtoková trubice – můžete ji vyčistit tím, že pračku pustíte naprázdno na program s nejvyšší teplotou.
  • Buben pračky – do bubnu můžete přidat čistič pračky ETA nebo ho vyčistit pomocí 20 dkg kyseliny citronové. Stačí je přidat do bubnu pračky a spustit pračku naprázdno s teplotou 90 °C. Pračka se tím dezinfikuje a zbavíte se také zbytků gelů a prášků.
  • Vodní kámen – odstraníte ho pomocí čističe ETA Purita nebo vsypáním 20 dkg kyseliny citronové a puštění pračky na prázdno. 

3.    Perte raději práškem než gelem

Přestože je používání pracích gelů nebo kapslí velmi pohodlné, doporučujeme sáhnout spíš po sypkých prášcích. Zbytky gelů totiž ulpívají ve vnitřnostech pračky a při nízkých teplotách se dokonale nerozpustí. Mohou tak být skvělou líhní pro bakterie. 
Prášky i gely přidávejte přímo do bubnu pračky. U sypkých prášků si můžete dovolit zapnout odložený start, u pracích gelů je potřeba program spustit ihned. 
A pokud gely používáte, nezapomeňte pravidelně hygienizovat pračku tím, že ji pustíte naprázdno na vysokou teplotu.  

4.    Přidávejte méně prášku

Štědrá porce pracího gelu nebo prášku vám čistější prádlo nezaručí. Naopak, s velkou pravděpodobností se usadí uvnitř pračky nebo prádla. Moderní pračky používají menší množství vody, proto bude stačit přidat množství prášku, které by se vešlo do poloviny kelímku od jogurtu

5.    Nepřetěžujte pračku

Pokud chcete mít prádlo opravdu dobře vyprané, snažte se nenapěchovat buben pračky k prasknutí. Pračku sice nestrhnete, ale v příliš plném bubnu se prádlo důkladně nevypere. Především u krátkých programů je množství prádla v pračce důležité. 

6.    Vypínejte přívod vody po každém praní

Hadice, která do pračky přivádí vodu, je neustále pod tlakem. Díky tomu se může opotřebovat sama hadice nebo těsnění a poškodit se. Abyste nevytopili koupelnu ani sousedy, je dobré přívod vody před odejzdem na dovolenou nebo při vaší delší nepřítomnosti, vypnout

7.    Nebojte se vyšších teplot

Pokud vám to skladba prádla dovolí, nemusíte se bát prát na vyšší teplotu. Pro pračku je ideální praní na 60 °C, při kterém se dokonale rozpustí prací prostředky a praní je tak pro pračku šetrnější. 

Zatímco starší pračky vodu napustily, nahřály a teprve potom začaly prát, moderní pračky vodu při praní ohřívají průběžně, takže se prádlo na vysokou teplotu pere mnohem kratší čas.  

8.    Používejte delší prací programy

Stejně, jako je potřeba prádlo prát spíš na vyšší teploty, delší životnosti pračky pomůže také používání delších programů. Aby se dobře rozpustily prací prostředky a prádlo bylo kvalitně vyprané, zvolte jednou za čas, delší než 60 minutové programy. 

9.    Přeberte si to

Jak bojovat proti zaprání? Perte vždy podobné barvy společně. Bílá a černá je samozřejmost, o fous dál se dostanete tehdy, když navíc roztřídíte prádlo podle barev

Když už budete u toho, nakoukněte do kapes, jestli tam nezůstaly mince, sponky, zapalovače nebo jiné drobnosti, které umí pračce pořádně zatopit. Ostatně, věděli jste, že častou příčinou poruch praček jsou kostice z podprsenek?  

10.    Jemné prádlo vložte do pytlíků

Na praní jemného prádla, krajek, podprsenek nebo hedvábí používejte pytlíky na prádlo. Jednak se postarají o to, aby se prádlo nepoškodilo, jednak také předejdou ztrátě kostic z podprsenek, o kterých jsme se bavili v bodě 9.  

A jak je to se sušičkami? 

Ani sušička se o sebe bohužel neumí postarat sama. Pomůžete jí ale pomocí těchto dvou jednoduchých triků:   

  • používejte vlněné koule nebo ubrousky do sušičky, které ulehčí žehlení a nahradí aviváž. Ta se do sušičky používat nesmí, proto jsou koule skvělou náhradou, 
  • čistěte filtry výparníku i ve dveřích po každém sušení.