Zatočte s mastnotou: Jak čistit trouby, varné desky i mikrovlnky?

Zatočte s mastnotou: Jak čistit trouby, varné desky i mikrovlnky?

Nekonečný příběh. Přesně tak by se dala nazvat snaha udržet spotřebiče na vaření a pečení čisté. Máme pro vás ale pár jednoduchých triků, jak si hravě poradit s mastnotou, prskanci a připáleninami nebo jak snadno vyčistit indukční i sklokeramickou desku.    

Nová kuchyň, zářivě lesklé spotřebiče a dokonale lesklá varná deska. Přáli byste si, aby tak vaše kuchyň vypadala pořád, ale na všech plochách se neustále objevuje otisky, mastnota, připáleniny a skvrny. Předejít se jim nedá, ale se správnou péčí o povrchy s nimi hravě zatočíte. 

Sklokeramika a indukce – jak je udržet čisté? 

Nejviditelnějšími a také nejpoužívanějšími spotřebiči bývají v každé kuchyni varné desky. Ať už máte desku sklokeramickou nebo indukční, vždycky se vyhněte drhnutí pomocí drátěnky, čisticích písků nebo seškrabávání připálenin pomocí nožů a škrabek.   

I hodně připálenou desku přitom snadno vyčistíte pomocí pasty z citronové šťávy a jedlé sody, kterou nanesete na desku a necháte působit pár minut. Pak je stačí opatrně setřít hadříkem nebo houbičkou. Použít můžete také vysoce účinný čistič ETA Purita. Na místě pěkně drží, takže ho můžete nastříkat na varnou desku i na kachličky za ní a mastnotu lehce setřít. 

Připáleniny na varné desce aneb jak se nespálit

Voda na rýži, která uteče z hrnce, polévka, která vzkypí nebo omáčka, která prská na sklokeramickou desku, jsou doma na denním pořádku, ať už jste jakkoliv opatrný kuchtík. Co doporučujeme? Varnou desku můžete setřít houbičkou se saponátem ještě předtím, než začnete vařit. Nezůstanou tak na ní smítka prachu nebo jiné drobnosti, které by při zahřátí varných ploch mohly tropit neplechu. 

Pokud už vaříte a na desku vám ukápne kapka nebo vyvře voda z těstovin, neotálejte a setřete okolí varné plochy mokrým hadříkem co nejdříve, aby se nečistoty dále nepřipalovaly. Jestli můžete, vypněte varnou plochu a setřete i ji. Jen pozor, aby nebyla natolik horká, aby se vám k ní připekla ještě utěrka. 

Mastnota v troubě nebo mikrovlnce 

Ohřát jídlo v mikrovlnce bez prskání nebo upéct šťavnaté kuře bez jediné kapičky v troubě je prakticky nemožné. Nebojujte proto se spotřebiči při vaření, ale postarejte se o to, aby mastnota a připálené zbytečky jídla nezůstaly v troubě na příště

I tady můžete použít čistič ETA Purita, který drží i na stěnách mikrovlnky nebo trouby, účinně odstraňuje mastnotu bez drhnutí a pomůže vám odstranit kapky na skle i přiškvařené drobky na dně trouby.

Pokud hledáte silnější kalibr, můžete troubu vyčistit párou. Pro snadnou a bezpečnou manipulaci doporučujeme použít parní čistič, který čistí, odmašťuje, a navíc dezinfikuje plochy. Využijete jej nejen pro trouby, ale také varné desky, sporáky, sprchové kouty a spáry mezi kachličkami nebo okna a okenní rámy. 

A nakonec máme ještě jednu velkou vychytávku. Až si budete pořizovat novou troubu, vsaďte na vestavěnou troubu s pyrolytickým čištěním. Spočívá ve „vypálení“ mastnoty a nečistot ve velmi vysokých teplotách, smítka popela potom jen jednoduše setřete a máte uklizeno. Jako novou funkci ji najdete ve vestavných troubách ETA