Vyzrajte na imunitu lahodnými smoothies

Vyzrajte na imunitu lahodnými smoothies

Dodají tělu vlákninu, vitamíny a antioxidantů. Zasytí a umí tělu dodat energii. Přesně to jsou důvody, proč si celý svět zamiloval smoothies. Dokonce i smoothies však mají několik zádrhelů a je potřeba je umět připravovat správně. Jak tedy na dokonale vyvážená smoothies, která vám prospějí? 

Smoothie je hustý a krémový nápoj z rozmixovaného ovoce, zeleniny, mléčných nebo kvašených výrobků, případně i semínek nebo oříšků. Jeho velkou výhodou je, že ho můžete udělat na stovky variant, vybrat si příchutě, které máte rádi nebo tělu dodat vitamíny, které potřebuje. 

Jaké jsou nejčastější přísady do smoothies?

 • všechny druhy ovoce – banány, citrusy, jablka a hrušky, jahody, borůvky, exoty atd.,  
 • zelenina – nejčastěji baby špenát, rukola, polníček, mrkev, celer nebo brokolice, 
 • bylinky – máta, levandule, meduňka, citronová tráva nebo rozmarýn, 
 • bílý jogurt, 
 • fermentované výrobky, jako je kefír nebo kombucha, 
 • chia semínka, 
 • kustovnice čínská, 
 • klíčky mungo a jiné.  

Aby smoothie fungovalo tak, jak má, je dobré pamatovat na to, že ovoce samo o sobě může být fruktózová bomba. Zatímco byste nejspíš těžko snědli 5 pomerančů na posezení, ve smoothie se schovají než bys řekl švec. Je proto dobré kombinovat ovoce se zeleninou, mléčnými nebo fermentovanými výrobky a semínky.  

5 důvodů proč pít smoothie

1. Zvýšíte příjem ovoce a zeleniny 

Jen se přiznejte. Jak často stihnete spořádat alespoň 5 porcí zeleniny za den? Ideální porce zeleniny a ovoce, kterou doporučují lékaři i výživové organizace, je 400 g za den. Důležité také je, že zelenina by v tomto případě měla vyhrávat nad ovocem v poměru 2:1. A právě smoothie je ideální způsob, jak si dostatečný příjem zeleniny a ovoce pohlídat.  

2. Získáte dostatek vlákniny 

Vláknina je velmi důležitým prvkem, který pomáhá našemu zažívání, působí preventivně proti srdečním onemocněním nebo diabetu. Nejspolehlivějšími zdroji vlákniny jsou borůvky a maliny, jahody, hrušky, banány, listová zelenina, chia semínka, slunečnicová semínka nebo mandlové mléko

3. Dokáže nahradit jídlo 

Pokud zvolíte dobré ingredience a jejich poměr, může být smoothie plnohodnotnou náhražkou jednoho jídla. Neplatí to však pro každý den. Je dobré dny se smoothie a s klasickými obědy nebo večeřemi střídat. Smoothie připravené doma však ušetří spoustu času. 

4. Zajistí vyvážený přísun tuků, proteinů, sacharidů, vitamínů a minerálů 

Jak už jsme říkali, dobré smoothie by mělo obsahovat ovoce i zeleninu, ideálně v poměru kde je víc zeleniny než ovoce. Díky tomu zajistíte tělu vyvážený přísun minerálů a vitamínů, vlákniny i fruktózy. Zatímco v lahvi slazené minerálky může být až 16 kostek cukru, ve smoothie najdete přirozený ovocný cukr. Doslazovat navíc můžete sušeným ovocem nebo banány.  

5. Zahání pocit hladu během dne 

Velkou výhodou smoothies je vysoký podíl vlákniny, která způsobuje, že se cítíme sytější a nehladovíme během dne. Proteiny se totiž odbourávají pomaleji než sacharidy, poct sytosti nám proto vydrží celé dopoledne.  

Jak na rychlou přípravu dokonalého smoothie

 • vybírejte vždy čerstvé ovoce a zeleninu, 
 • do ovocných smoothies přidávejte i zeleninovou složku, 
 • nebojte se experimentovat s fermentovanými nebo mléčnými výrobky, 
 • přidejte také chia semínka nebo oříšky, 
 • zpracovávejte smoothie v kvalitním domácím mixéru, 
 • slaďte sušeným ovocem nebo čerstvými ovocnými šťávami z odšťavňovače.  

Na co nezapomenout

Pokud jsou smoothies vaším pomocníkem na cestě ke štíhlejší postavě, vybírejte si ovoce a zeleninu s nízkým obsahem fruktózy a tuku. Doporučujeme také pečlivě vážit ingredience, abyste si mohli být jistí tím, kolik živin a kalorií jste přijmuli. Dnes už existují i chytré váhy, které si váš jídelníček zapamatují díky propojené aplikaci do telefonu.

Zatímco snídaňové smoothie může být o něco energeticky vydatnější, svačinové smoothie by mělo mít nižší obsah cukru i tuků. Přece jen nejde o celé jídlo ale spíš o svačinku, která vám má dodat energii. 

Stravovat se jenom smoothies není zrovna nejlepší nápad. Možná se bude cítit štíhlejší, tělu ale budou chybět potřebné minerály, protein nebo tuky. Stejně jako u všeho ostatního, i u smoothie platí všeho s mírou, a že by mělo být součástí zdravého jídelníčku, který obsahuje také ryby, mléčné výrobky, luštěniny nebo ořechy. Dobrou variantou je také obohací smoothie o další živiny například kvalitním proteinovým práškem.

Naše tipy na vybavení

Rychle hotovo a rychle uklizeno. To jsou zásady našich mixérů, kterých se v ETA držíme. Přece jen nechcete strávit půl hodinu umýváním a čištěním mixéru. Pro smoothies jsme speciálně navrhli naše mixéry ETA Vital Blend Vaco, který mixuje ve vakuu a dokáže zeleninu i ovoce nebo ořechy rozmělnit opravdu na jemno. Pro méně náročné je tu taky ETA Vital Blend, který má v příslušenství i dvě sportovní lahve s neoprenovými termoobaly. A k nim také kuchařka Zdrawě&Hrawě. A jestli rádi kombinujete smoothies s čerstvými ovocnými a zeleninovými šťávami, máme pro vás ještě odšťavnovač ETA Vital Press s pomalým odšťavňováním pro zachování všech živin.