Společným vařením a stolováním ke spokojené rodině

Společným vařením a stolováním ke spokojené rodině

Podle nedávných průzkumů se u společné snídaně či večeře pravidelně sejde pouhých 37 % rodin a co se týče společného vaření s dětmi, je číslo ještě mnohem menší. Ačkoli zná mnoho rodin společné vaření a stolování pouze z amerických filmů, psychologové se shodují, že představuje jeden z nejdůležitějších faktorů spokojené a funkční rodiny. Tak oblékněte dětem zástěru a pusťte se do přípravy večeře pro celou rodinu.

Dříve bylo společné vaření a stolování naprosto běžné ve většině rodin, nicméně v posledních desetiletích se v důsledku většího shonu, stresu a zaměstnání obou rodičů takto společně strávený čas začal vytrácet. S porušením tradice se však změnily i mnohé stravovací návyky a rodinné vztahy, které se nejvíc podepisují na dětech. Psychologové se shodují a výsledky výzkumů jim dávají za pravdu, že společné setkávání má obrovský význam pro mnoho aspektů rodinného života. Vytváří pocit jistoty a pospolitosti, usnadňuje vzájemnou komunikaci a zvyšuje pravděpodobnost, že se dítě samo svěří se svými problémy. Děti zkrátka potřebují vidět, jak funguje rodina. Diskuse i společná práce rodičů jim dává pocit stability a vytváří správný rodinný model, který bývá v mnoha případech určující pro budoucí důvěru dítěte ve stabilní vztah.


 

Začněte společnou přípravou pokrmu

Jedna důležitá rada hned na začátek: na společné vaření si vždy vyhraďte dostatek času a jednotlivé pokyny říkejte jasně a včas. Děti dlouho neudrží pozornost, a jakmile se tím necháte rozhodit, vycítí vaši nervozitu a automaticky přejdou do odmítavého módu. Berte společné vaření spíše jako hru a pěkně strávený čas než nutnou přípravu večeře. Tak se uvolníte, s potomkem se dostanete na stejnou vlnu a užijete si spoustu zábavy.

Malé i starší děti milují možnost podílet se na čemkoliv, co dělají dospělí – přípravu jídla vnímají jako báječnou hru. Nenásilně se naučí sdílet a rozvíjejí kreativitu i haptické dovednosti. Vnímají vymezení základních rodinných rolí, ale zároveň jim dáváte pocit, že jste si rovni, což vede k uvolněnosti a emoční otevřenosti. Divili byste se, kolik informací se při této činnosti bezděčně dozvíte. Děti rádi sní, co si navaří a vy tak můžete do jídelníčku postupně zapojovat suroviny (především zeleninu), které by váš potomek v žádném případě dříve ani neochutnal. Nenásilnou formou tak velmi rychle upravíte jeho nezdravé stravovací návyky, které pravidelným opakováním přijme za své.
 

Jak na to?

Jeden z nejdůležitějších benefitů při společném vaření představuje zlepšení koordinace dítěte, správné využití jeho síly a bezpečné používání nástrojů. Aby to ovšem fungovalo, zadané úkoly musí odpovídat jeho fyzickým schopnostem.

Ve dvou letech se učí používat velké svaly na rukou a s potěšením tak může drhnout zeleninu a ovoce, trhat listy salátu či pečivo nebo otírat pracovní linku.

Ve třetím roce se již haptické i koordinační dovednosti zlepšují a děti se mohou pustit do nalévání tekutin či hnětení těsta rukama.

Ve čtyřech letech děti získávají základní schopnosti jemné motoriky a učí se správnému stolování (držení příboru). Mohou tak vymačkávat šťávu z ovoce, odměřovat nejrůznější přísady, vykrajovat těsto a v neposlední řadě prostírat jídelní stůl. Procvičíte si tak i čísla nebo písmena u jednotlivých surovin.

Starším dětem můžete svěřit mnoho dalších činností, je ovšem velmi důležité co nejdříve vymezit pravidla kuchyně a bezpečnostní zásady vaření. Kuchyňský robot, mixéry a další chytré spotřebiče přípravu výrazně usnadní a i malé děti milují mačkat tlačítka, ale není na škodu naučit potomky připravovat jídlo i bez nich. Co když vypadne proud, nebo se spotřebič rozbije?


 

Stolujte společně, dle psychologů to prospívá i zdraví

Po společné přípravě pokrmu samozřejmě přichází zlatý hřeb – jeho konzumace. Vypěstování tradice společného stolování nebývá snadné především s dospívajícími potomky, kteří se společnosti rodičů naopak straní a snaží se vyvléknout z jakékoli společné aktivity. Jakmile si ale získá pevné místo v každodenní rutině, velmi si ji oblíbí. Pokud jsou totiž tyto momenty přirozené a nevynucené a rodiče neovládají celý konverzační prostor, dítě se cítí jako právoplatný člen rodiny, jehož slovo před dospělými něco znamená. Dokáže se uvolnit a otevřít, což následně pomáhá při řešení mnoha problémů. Podle odborníků chtějí dospívající zůstat v kontaktu se svými rodiči a společné večeře jim pomáhají k vyrovnanosti a zdravému přístupu k životu. Podle newyorské Columbia University pravidelné společné stolování (cca 5x týdně) odbourává u mladých lidí úzkost, nudu a pasivitu.

V neposlední řadě se tyto společné aktivity významně podepisují na budoucích stravovacích návycích a s nimi souvisejících poruchách příjmu potravy. U teenagerů (a to především dospívajících dívek), kteří jedí s rodinou alespoň 5x týdně, se pravděpodobnost onemocnění poruchami příjmu potravy snižuje o 35 %. Tyto děti jedí také více ovoce a zeleniny a mají přirozený vztah ke správné výživě i etiketě u stolu.

Nemusíte se urputně snažit shromáždit celou rodinu kolem stolu každý den v týdnu – nejprve můžete začít jedním či dvěma dny a podle obliby zvyšovat frekvenci společného jídla. Tak zapojte své ratolesti do každodenních aktivit v kuchyni, nebudete litovat!