Sladké sny pro zdravou pleť i mysl

Sladké sny pro zdravou pleť i mysl

Dobrá nálada, správná činnost trávicího systému nebo mozku, regenerace buněk nebo snížení stresu. Tohle všechno umí navodit kvalitní spánek. Podle odborníků by měl dospělý člověk spát 6-8 hodin denně. Poradíme vám, jak se vyspat do růžova. 

Věděli jste, že výkyvy nálady, stres, podrážděnost nebo i obezitu může způsobit nekvalitní spánek? Ve spánku se totiž děje řada procesů, které jsou pro správné fungování těla naprosto nezbytné. Zatímco spíme, naše tělo pracuje na regeneraci tkání, produkuje hormony, odplavuje toxické látky, regeneruje paměť a rozvíjí kognitivní schopnosti. 

Vědci se shodují na tom, že by ve spánku mělo lidské tělo projít pěti spánkovými cykly REM, tedy nejhlubší fází spánku, která tělu umožňuje nastartovat procesy, o kterých jsme si řekli výše. Spánková fáze trvá zhruba 90 minut, ideální spánek by proto měl trvat 7,5 hodiny. Je dobré si zapamatovat, že denní spánek kratší než 6 hodin je pro naše tělo prostě málo. 

Spánková rutina a jak na ni

Když jsme byli děti, představoval pro nás spánek sladké nevědění. Ne nadarmo se také říká „spinkat jako miminko“. Mimo jiné to bylo také proto, že jsme před spaním měli přece jen o něco přísnější režim, než jaký si ordinujeme v dospělosti. Spánek je přitom stejně důležitá denní fáze jako všechny ostatní.  

 Abyste uměli usnout jako děti, je dobré dodržovat pár jednoduchých pravidel:  

  • usínejte a vstávejte ve stejnou dobu v týdnu i o víkendu (a naučte to také svoje děti), 
  • buďte aktivní během dne. Pokud máte práci, která vám neumožňuje příliš pohybu, dopřejte si odpoledne alespoň hodinku pohybu. Zacvičte si jógu, jděte plavat nebo si klidně zajděte jen na delší procházku. Pohybem příjemně unavíte tělo a bude se vám jistě lépe usínat,
  • minimálně hodinu před spaním na sebe nenechávejte zářit modré světlo obrazovek ani příliš silné osvětlení, 
  • na spánek se připravte relaxačními rutinními činnostmi, jako je večerní hygiena, péče o pleť (ideálně i sonickými pleťovými kartáčky pro lepší prokrvení pleti), čištění zubů, čtení knížky, případně krátká jóga nebo meditace, 
  • neusínejte u televize, rádia nebo mluveného slova, 
  • nejezte těžká jídla a nepijte kávu ani zelené a černé čaje, 
  • postel by měla sloužit hlavně ke spánku, proto ji přes den nepoužívejte jako gauč nebo čítárnu, 
  • pokud máte děti, připravte je na spánek jednak rutinními činnostmi a relaxací, proberte s nimi jejich den a přečtěte jim pohádku, spánkové návyky si totiž budují odmalička, 
  • spěte v temné neosvětlené místnosti bez zapnutých spotřebičů (vč. světýlek, které signalizují, že je televize nebo rádio ve spánkovém režimu), 
  • telefon přepněte do letového režimu. 

Jakmile si navyknete na své večerní rituály, uvidíte, že se vám bude usínat mnohem lépe, spánek bude kvalitnější a ráno se budete cítit odpočatí a svěží. A poznáte to nejen na psychice, ale také na svěží a jasné pleti bez kruhů pod očima. 

Jak si vybavit ložnici správně?

Zvykli jsme si možná na obří obrazovky, na kterých můžeme sledovat filmy přímo z postele. Studie však dokazují, že právě ty zdravému spánku vůbec nepřispívají. Září modrým světlem a mysl spíš probouzí, než aby ji uklidňovaly. Pro duševní hygienu navíc není nejlepší začínat den zapnutím obrazovky. Jak tedy na zdravou ložnici nebo dětský pokoj?  

Začněte čistým vzduchem. Před spaním je dobré krátce a intenzivně vyvětrat, o čistý vzduch se ale postará také kvalitní čistička vzduchu s ionizátorem, která vzduch obohatí o aktivní kyslík. Pro ty, kdo chtějí mít doma opravdu dokonale čisto, pak ještě doporučujeme vysavač, který se efektivně postará o roztoče a prach. 

Ložnice by měla být nejtemnější místností domu nebo bytu, kterou lze ale zároveň ráno snadno zaplnit denním světlem. Proto se postarejte o to, aby v ložnici nebo dětském pokoji byly kvalitní závěsy, rolety nebo zástěny, které dokážou vykouzlit pořádnou tmu, s ranním probuzením by ale nemělo být těžké je rychle roztáhnout.  


Především v topné sezóně může být vzduch v místnosti také vlhký, dráždivý a umí podráždit sliznice. Pokud máte doma suchý vzduch, vsaďte na dobré zvlhčovače vzduchu, které se pomocí tichého ultrazvuku postarají o optimální vlhkost bez toho, aby vás rušily. 

Kvalitnímu spánku může prospět také aromaterapie. V ložnici však nezapalujte vonné svíčky ani aromalampy, které mohou při hoření vylučovat látky, které dobrému ovzduší v místnosti neprospívají. Sáhněte raději po aroma difuzérech, které fungují na principu ultrazvuku, jsou bezpečné a vzduch v místnosti příjemně provoní. Ideálními bylinkami a vůněmi do difuzérů jsou pro noční spánek meduňka, třezalka nebo mučenka. 


Zanedbat byste neměli ani výběr správných lůžkovin. Kvalitní matrace, polštář i přikrývka by měla být doplněna povlečením z přírodních materiálů, jako je len nebo bavlna, které jsou vzdušné a snadno odvádí pot od těla.