Návod na piknik podle nejlepších českých foodblogerů

Návod na piknik podle nejlepších českých foodblogerů

Letos poprvé se ETA stala partnerem soutěž Food Blog Roku. Díky tomu jsme poznali spoustu skvělých lidí, kteří to s vařením a s vášní pro jídlo mají stejně jako my v Etě. A díky tomu vám teď také přinášíme pár tipů na stylový piknik s těmi nejlepšími recepty, jaké se na soutěži mihly. Pozvěte kamarády a jdeme na to.

Jestli už jste pěkně dlouho žádný piknik nedělali, je čas to změnit. Zapomeňte na stereotyp a pozvěte do kuchyně radost, tak jak to udělali letošní Food Blogeři roku. Radost byla totiž hlavním tématem celé soutěže. A v receptech i na blozích to bylo dost poznat.

Že piknik patří jen ke slunnému létu? Ani to není pravda. Vůbec se toho nebojte a uspořádejte podzimní piknik na zahradě, zimní piknik ve stodole nebo jarní piknik ve skleníku. Uvidíte, že to bude zážitek, na který nezapomenete vy, ani hosté.

Na piknik? Hlavně sezónně? 

Nejen foodblogeři se shodnou na tom, že i na piknik je nejlepší sáhnout po tom nejsezónnějším, co je právě k dostání. A protože se vyhlášení soutěže konalo na podzim, na blogerských piknicích nechyběly ani recepty z dýně, fermentovaná zelenina, švestkové koláče nebo štrúdly a bramborové placky.

Letos se nám urodila spousta dýní, takže na piknik bereme i sušené dýňové chipsy. Zkoušeli jsme různé příchutě, např. miso pastu, ale nejlepší je stejně sůl a bylinky,“ říká Bětka z Topinambur Family. „Tyhle chipsy jsou nejenom zdravější, ale hlavně – chutnají skvěle.

Bětka s Kubou, kteří společně tvoří blog Topinambur Family, si doslova ujíždí na fermentacích. Po jejich vzoru můžete vyzkoušet přinést na piknik třeba fermentované ředkvičky, kysanou zeleninu nebo dokonce švestkové víno. Překvapíte tím hosty a možná najdete novou zálibu, která se vám bude v kuchyni hodit.

Nejlepší recepty na piknik jsou jednoduché? 

Podle receptů, které se sešly ve finále soutěže, jsou základem piknikových jídel kvalitní suroviny a jednoduché recepty. Takové, které se k jednoduchému stolování také nejlépe hodí.

A od blogerky Zuzany Eisové, kterou najdete pod profilem InKitchenWithZuz, tady máme jeden profesionální piknikovací tip: „Každopádně všeobecně doporučuji něco dobře servírovatelného, málo špinivého a dobře přenositelného. Třeba sandwiche, muffiny, ovoce, zeleninu, řízečky, smoothie, případně i nějaké saláty. Vyhněte se surovinám, které rychle podléhají při větší teplotě zkáze - mléčné výrobky, vejce nebo ryby.

Mezi jednoduchými recepty, které se hodí na piknik je třeba Pozdně letní crumble od Adély Zátkové (pečeníčko), galetka s karamelizovanou cibulkou, fíky a kozím sýrem od Jany Kováčové (jankindeník) nebo cuketové jednohubky Míši Lochovské (mischka_breakfast). Ty nejlepší ze soutěžních receptů najdete na blogu pod štítkem Food Blog Roku 2021

Co ještě s sebou na piknik?

Abyste si užili opravdu skvělý piknik po vzoru českých foodbloggerů, máme tady ještě pár tipů na to, co vzít s sebou a nezapomenout. 

Zuzka Eisová připomíná, že pokud nemáte možnost přinést si vlastní piknikový koš, existuje spousta míst, kde si ho můžete půjčit, a není to jen ve velkých městech. Doporučuje s sebou přibrat také nějakou hudbu, pohodlné polštářky na sezení. 

My v ETA ještě dodáváme, že na ten nejhezčí piknik je potřeba:

  • zajímavé místo, které máte opravdu rádi, 
  • barevná světýlka, která dodají atmosféru v podvečer, 
  • příbory a nádobí, ze kterého budete jíst, 
  • pěkné skleničky na nápoje, 
  • termosky, pokud budete piknik pořádat na podzim nebo v zimě, 
  • pár dekorací, které dodají atmosféru, 
  • na podzim a v zimě by mezi nápoji neměly chybět voňavé čaje nebo svařené víno, a létě zase bublinky. Alko i nealko.