Jak a proč si najít chvilku pro sebe?

Jak a proč si najít chvilku pro sebe?

Zkuste se zamyslet, kdy naposledy jste udělali něco jen pro sebe. Kdy jste si třeba sami zašli na kafe a přečetli si u toho časopis? Kdy jste si koupili nový šperk, zašli na kosmetiku nebo si napustili plnou vanu horké vody s pěnou a relaxovali při svíčkách? Pro psychickou pohodu jsou právě tyhle chvilky velmi důležité. Tady je pár rad na to, jak je zařadit do své týdenní rutiny. 

Proč potřebujeme sami sebe?

Známá Maslowova pyramida potřeb řadí potřebu seberealizace až na úplný vrcholek pyramidy. Znamená to, že na vlastní naplnění přichází čas až poté, co jsou uspokojeny všechny ostatní potřeby, jako je potřeba spánku, jídla nebo bezpečí a jistota. 

Když však seberealizaci zanedbáváme, může se rychle dostavit pocit vykořistění a frustrace. Velmi často se stává, že své vlastní potřeby v dobré víře obětujeme lidem okolo nás. Zůstáváme déle v práci, abychom stihli dodělat potřebné věci. Vynecháme odpolední lekci cvičení, protože děti potřebují odvézt ke kamarádům. Vaříme to, co chutná partnerovi nebo lidem okolo nás, namísto toho, co sami milujeme. Drobné detaily však umí zašlapat do země vaši vlastní osobnost a pocit vnitřního štěstí. 

Najít si cestu k vlastnímu pocitu uspokojení může být velmi zdlouhavé. Především u těch jedinců, kteří jsou většinu času ve společnosti ostatních lidí – v práci, doma, mezi kamarády. Ve chvíli, kdy pro ně nastane čas osamocení, mohou se cítit opuštění a deprimovaní. Je však potřeba uvědomit si, že jde o dočasnou záležitost, kterou je možné využít naplno pro činnosti, které milujeme a které nás dělají šťastnými. 

ETA TIP: Spokojenost někdy nemusí záviset na velkých věcech. Často stačí opravdu maličkost, která vám rozjasní den a zlepší náladu. Díky těmto jednoduchým deseti krokům, se budete cítit lépe. 

Udělejte si rande sami se sebou. Pravidelně. 

Jak se postarat o to, abychom byli v rovnováze sami se sebou? Předně je potřeba najít věci, které nás dělají nebo kdysi dělaly šťastnými, vyhradit si chvilky samoty a času pro sebe a zahrnout je pravidelně do svého harmonogramu. Zkuste: 

  • včas zachytit signály nepohody – utrhujete se na ostatní bez většího důvodu, máte často špatnou náladu nebo se musíte nutit do denních povinností? Je nejvyšší čas na chvilku vypnout. 
  • udělat si seznam věcí, které vás baví – nemusí být na papíře, ale musí být úplný. Jestli vás jako děti bavilo malování, vrhněte se do něj znovu s online kurzy, kterým se můžete věnovat ve chvíli, kdy máte čas a chuť. Zkuste hrát na hudební nástroj, naučte se meditovat, choďte plavat nebo jezdit na koni. Ať už bude váš koníček jakýkoliv, nestyďte se za něj a nepokrytě si ho užívejte. 
  • se naučit něco nového – pokud ještě hledáte, co vás dělá šťastnými, zkuste si pár nových dovedností. Od kurzu kresby, šití přes studium jazyků až po masérství. Hledejte věci a činnosti, které vám vykouzlí úsměv na rtech. 
  • vytvořit si rituály – samozřejmě, že můžete věci dělat automaticky a obyčejně, ale můžete je také dělat s příjemnými rituály, které z nich udělají sváteční okamžik. Udělejte si doma svůj vlastní kosmetický salon, napusťte si vanu horkou vodou a ošetřete si pleť jednou týdně sonickým kartáčkem a ultrazvukovou špachtlí. Nebo si udělejte váš oblíbený čaj do oblíbené konvičky jen pro sebe. Dělejte si věci krásné a takové, abyste se na ně mohli těšit.  
  • nezapomenout odpočívat – někdy se může stát, že se cítíte plní energie, ale vaše vnitřní baterky se nenápadně vybíjí. Najděte si ve všem tom shonu také čas na odpočinek. Může to být procházka, může to být právě horká vana, ale může to být také večer v křesle s knížkou. Dělejte to ale pravidelně, tělo si zvykne na přísun nové energie a budete mít spoustu sil do všeho, co děláte. 
  • vyhraďte si čas – asi nejcennější komoditou, jakou dnes máme, je čas. Pracovní shon, péče o děti, o rodinu, vaření, úklid jsou věci, které je nezbytné udělat, ale snažte se, aby nespolkly všechen váš volný čas. Svěřte vaření nebo úklid chytrým varným hrncům, robotickým vysavačům nebo sušičkám a ukradněte si trochu času pro své koníčky.  

Při hledání vlastního vnitřního štěstí je nejtěžší odbourat pocit sobectví. Přestože můžete mít pocit, že jste namísto večerního běhání nebo lekce španělštiny mohli strávit víc času s prarodiči, dětmi nebo partnerem, uvidíte, že čím šťastnější budete sami, tím radostnější vztahy si kolem sebe vypěstujete.