​​​​Gratus di Vetro

​​​​Gratus di Vetro

Český design a křišťál patří do kuchyně i každodenních okamžiků

Představujeme vám letošní novinku! Kuchyňský robot Gratus di Vetro, v sobě kombinuje hned dva elementy, v kterých Češi dominují – špičkový design a ten nejkvalitnější křišťál. Eta proto ke spolupráci přizvala ty nejpovolanější ve svých oborech, tedy renomovaného designéra a sklářského umělce Ronyho Plesla a technologicky progresivní sklárnu Bomma ze Světlé nad Sázavou. Vznikl tak estetikou i detaily špičkový ryze český výrobek, který svým milým vzhledem a technologickou vyspělostí osloví nejen milovníky gastronomie ale i designu.

„Dávalo nám smysl ukázat, že poctivé řemeslo a kvalitní design může patřit i do běžných domácností, nejen do galerií a butikových hotelů,“ vysvětluje vznik spolupráce Petr Res, generální ředitel ETA.  „Hledali jsme toho nejlepšího, který se sklu věnuje jak po designové stránce, tak po té funkční. Na užitné sklo jsou totiž kladeny výrazně vyšší nároky než na umění.“

ETA se tak rozhodla oslovit právě Ronyho Plesla, sochaře, sklářského umělce a designéra, vedoucího ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Plesl se sice poslední roky od produktového designu odklání čím dál více právě k volnému umění, ve kterém využívá sklo především ve formě tavené plastiky, na spolupráci s jednou z nejstarších českých značek však kývl okamžitě.

„Přesto, že se dnes věnuji už téměř výhradně volné tvorbě, nechce se mi opouštět zcela designový svět předmětů dennodenní spotřeby, kde je třeba silného uměleckého nápadu a zároveň velké pokory. Moje práce byla vždy propojena se zájmem o konkrétní příběhy značek a lidí, kteří otevírají jejich další kapitoly. Nová kapitola značky ETA mne zajímá a lidé kolem ní jsou skvělí.

Pro kuchyňské roboty Gratus Plesl navrhl dvě křišťálové nádoby – hnětací mísu a mixovací nádobu z českého křišťálu s hravým designem evokující tvář přívětivého pomocníka – tvář robota.

„Design nádob jsem tvořil stejně, jako vytvářím své sochy. Vznikly dvě hlavy, něco jako Laurel a Hardy v robotickém světě. Jeden tlouštík jeden hubeňour. A tak si s nimi můžete i pohrávat. Dejte do nich led a lahev vína, květiny nebo dort se svíčkami. A hodně jsem myslel na děti, aby je bavilo s rodiči péct a tvořit.“

Práci na produktových fotografiích nového robota navíc ETA svěřila dceři Ronyho Plesla, jedné z nejznámějších českých fotografek skla a designu, Anně Pleslové.

Křišťálové nádoby jsou však nejen krásné, ale pro svou bezchybnou funkčnost musí být i zcela exaktní a velmi odolné. Celý výrobní proces byl proto technologicky a kvalitativně velmi náročný. „Výroba se v tomto případě nedala svěřit nikomu jinému než českým sklářům. Nové nádoby pro Gratus proto vznikají ve sklárně Bomma ve Světlé nad Sázavou.” dodává Petr Res. Sklárna Bomma, která pod vlastní stejnojmennou značkou vyrábí designová svítidla, patří mezi naprosté světové lídry ve výrobě skla a vývoji sklářských inovací. I pro sklárnu Bomma byl tak detailní a komplikovaný design náročný, avšak tuto výzvu zvládli místní sklářští mistři dokonale. 

Pro ETU je kuchyňský robot Gratus di Vetro dalším krokem k tomu, jak vedle technologické kvality přinést do našich domácností i tradiční české sklo a špičkový současný design. Čisté a elegantní linie mají připomínat, že pro kvalitní řemeslo a estetickou krásu by mělo být místo v každé kuchyni i v běžných každodenních okamžicích. A to ať už pečeme, chladíme víno nebo si jen užíváme krásu z tak kvalitně odvedené práce – v podání Ronyho navíc práce s velmi přívětivou tváří.

Kdo je Rony Plesl

Rony Plesl patří mezi přední mezinárodně uznávané umělce v oboru skleněné plastiky. Jeho jedinečná tvorba vychází z hlubokých znalostí kvalitního sklářství a technologií, které využívá ve svých originálních návrzích, a především ve své umělecké tvorbě. Ve spolupráci se sklářskými profesionály posouvá perspektivy toho, co je v médiu skla možné, jak v současném umění, tak ve vlastní tvorbě.

 

 

 

 

 

 

Kdo je Bomma

BOMMA je progresivní sklářská značka, která si od roku 2012 získává popularitu důrazem na moderní design svítidel, prvotřídní kvalitu skla a dokonalé detaily. Díky svému inovativnímu přístupu k tradičnímu sklářskému řemeslu i spolupráci s talentovanými designéry, posouvá možnosti svítidel na novou úroveň. Pracuje s nejmodernějšími technologiemi a denně se vyprodukuje 6 tun mimořádně kvalitního křišťálu. Jejich výrobky putují na pulty renomovaných značek po celém světě.