Kde se vzal v Čechách mixér? Tady je jeho historie

Kde se vzal v Čechách mixér? Tady je jeho historie

ETA letos slaví krásných 80 let. Vysavače, fény, žehličky, varné plotýnky nebo mixéry byly celou tu dobu součástí našich domácností! Pojďte s námi zavzpomínat a nahlédnout do kuchyní našich babiček, jestli tam takový zapomenutý poklad někde neleží!

Snaha zjednodušit si práci a zároveň neutuchající zvídavost a chuť experimentovat stojí na počátku historie většiny převratných objevů. Mixér není výjimkou. Pojďme proplout stručnou historií tohoto skvělého vynálezu a podívat se, jak a co se mixovalo během posledních sto let.

Metody drcení, míchání, šlehání či sekání využívají kuchaři či hospodyně, co se svět otáčí. Ruční příprava takto zpracovaných surovin však často zdržuje a lidé logicky přemýšleli o jednodušších způsobech. Již v roce 1857 si americký vynálezce Ralf Collier nechal patentovat přístroj pod názvem „míchač vajec“. O 30 let později s podobným nápadem přišel pekař W. Johnson, který již prý byl unavený z nekonečného míchání těsta ve svém podniku. V této době se objevil i první elektrický mixér a v roce 1920 už bychom našli podobný přístroj ve většině amerických domácností, kde se užíval především k výrobě mléčných koktejlů (milk shake).

Pragomix: První mixér v Československu

U nás se mixér rozšířil v domácnostech až počátkem 60. let. Prvním masově používaným modelem byl ETA Pragomix Special. Vznikl už v 50. letech, hospodyňky však nejdříve pořádně netušily, jak a k čemu přístroj v kuchyni využít, a tak se na většinu kusů několik let pouze prášilo v policích prodejních skladů. V létě roku 1958 však velkorysá propagační kampaň spustila boom i zde a po vyprodání zásob se výroba přístroje dvojnásobně zvýšila.


Přibývají barvy, objevuje se design

Ve stejné době za velkou louží začínají americké hospodyně toužit po oživení domácností a přístroje se masově vyrábějí v nejrůznějších barevnostech a designech. Stejně tak přicházejí na trh i první ruční mixéry a šlehače usnadňující především nesnáze při výrobě sladkých dezertů.

Mixér do každé rodiny

Ze snahy o vývoj a export konkurenceschopných výrobků v našem prostředí se v roce 1965 sdružuje 19 výrobců elektrospotřebičů pod názvem Prago Union. A export skutečně roste. V rámci tohoto rozmachu přichází ETA s konceptem „ETA slouží rodině“ a kromě kafemlýnků či vysavače uvádí v roce 1976 na trh i Mixér ETA 012. Mixéry tehdy vlastní většina českých domácností. V prodejnách elektrospotřebičů nalezneme i další typy jako ETA Mira či Univerzální mixér ETA 0010, který přichází nejen s inovativním tvarem, ale i novými funkcemi.

První „dvojmixér“

V západních zemích spotřebiče vyrábí mnoha značek, na český trh se však dostávají počátkem 90. let. Ani tuzemští vývojáři však nezahálí. Jedním z nejmodernějších modelů je například kuchyňský robot ETA 0022, první přístroj se dvěma rotačními jednotkami. Jak uváděl samotný obal tohoto zázračného elektrospotřebiče: „Je to univerzální pomocník, kterému můžete svěřit všechny základní práce. Míchá, hněte, mele kávu, mák i maso, strouhá zeleninu a lisuje ovoce. Odstraňuje námahu a šetří čas.“

Stojanový mixér ETA Stabil

Novinkou na trhu byl stejně tak i první Stojanový mixér 016 ETA Stabil vytvořený věhlasným inženýrem Čápem po jeho služební cestě na Kubu, kde nabral inspiraci od zdejších výrobců.

90. léta a dál

Po pádu železné opony se do Československa dostávají nové zahraniční značky. S větší nabídkou zboží se pochopitelně rozšiřuje i sortiment a tak už v něm dnes najdeme například mixéry určené přímo pro smoothie, sekání bylinek či masa v mnoha variantách, popř. už jsou i mixéry součástí větších kuchyňských robotů. 

Ať už dnes potřebujete míchat, sekat, šlehat či drtit cokoliv, správný přístroj nebudete mít problém najít. Pokud vlastníte některý z ikonických modelů ETA, se kterými mixéry do Čech přišly, tak přejeme, aby ještě dlouho sloužil.